۲۱:۴۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۸

اقتصادی

وام فرزند آوری و مشاهده وضعیت | شرایط دریافت و پرداخت + فیلم

ارائه کارت پایان خدمت از شروط دریافت وام فرزندآوری حذف شده است اما طبق آمار‌های بانک مرکزی در ۱۰ ماه ابتدایی امسال ۳۵ درصد متقاضیان موفق به دریافت تسهیلات نشدند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، وام فرزند آوری طرحی است که جوانان را مشتاق به ازدواج و مشتاق بچه دار شدن کرده است. وام فرزند آوری بازپرداخت کمی دارد و توجه مردم را به خود جلب کرده است برای با خبر شدن از جزئیات بیشتر وام فرزند آوری اندیشه معاصر را دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

وام فرزند آوری و افزایش مبلغ ۲۵ تا ۳۳ درصدی

مبلغ وام فرزندآوری ۱۴۰۳ براساس جزییات لایحه بودجه که توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی تعیین شده، نسبت به امسال ۲۵ تا ۳۳ درصد افزایش پیدا می‌کند.

مبلغ وام فرزندآوری ۱۴۰۳ به‌ازای فرزند اول ۴۰ میلیون تومان، فرزند دوم ۸۰ میلیون تومان، فرزند سوم ۱۲۰ میلیون تومان، فرزند چهارم ۱۵۰ میلیون تومان و برای فرزند پنجم به بعد ۲۰۰ میلیون درنظر گرفته شده است.

وام فرزندآوری به‌این ترتیب به‌ازای فرزند اول، دوم، سوم و پنجم ۳۳ درصد و در ازای فرزند چهارم ۲۵ درصد نسبت به پارسال افزایش پیدا کرده که البته این ارقام نسبت به نرخ فعلی تورم عمومی تا حدودی فاصله دارد. فراموش نکنیم که از هشت ماه قبل با تورم تقریبا ۴۰ درصدی سروکار داریم و حالا قرار است مبلغ وام فرزندآوری ۱۴۰۳ نسبت به دوره قبلی بین ۲۵ تا ۳۳ درصد ارتقا پیدا کند.

وام فرزند آوری و تسهیل شرایط دریافت‌

شرایط دریافت وام فرزندآوری تا امسال به‌شکلی بود که متقاضیان این تسهیلات باید موقع ثبت‌نام کارت پایان خدمت ارائه می‌کردند. از ابتدای سال بحث حذف شرط ارائه کارت پایان خدمت به‌عنوان یکی از موارد تسهیل‌کننده در راستای پرداخت وام اجرا شد. با این حال وام فرزندآوری یکجور تسهیلات قرض‌الحسنه است و بادرنظرگرفتن شرط‌وشروطی پرداخت می‌شود.

فرزند آوری

وام فرزند آوری

شرایط وام فرزندآوری ۱۴۰۳ مثل ادوار قبلی به‌شکلی است که به هر فرزند متولد شده فقط یکبار تسهیلات تعلق می‌گیرد. البته اگر در حین بازپرداخت اقساط وام فرزندآوری، متقاضی صاحب فرزند دیگری شود، می‌تواند بازهم برای دریافت تسیهلات آن‌هم با مبلغ بیشتر اقدام کند و به‌ازای تولد فرزندان دو قلو و بیشتر هم، به‌ازای هر فرزند یک وام تعلق می‌گیرد.

وام فرزندآوری ۱۴۰۳ البته شامل متقاضیانی می‌شود که تاریخ تولد فرزندشان به بعد از ۱۴۰۲/۰۱/۰۱ مربوط باشد. از همه مهم‌تر اینکه وام فرزندآوری اساسا برای جمعیت هدفی طراحی شده که نرخ باروری استان محل سکونت متقاضی بالاتر از ۲.۵ نباشد. بااینکه آمار جدید و دقیقی از نرخ باروری استان‌های مختلف وجود ندارد، اما می‌دانیم در سال ۹۹ نرخ باروری در یکسری از استان‌ها مثل سیستان‌وبلوچستان بالاتر از ۲.۵ بوده و ممکن است وام فرزندآوری ۱۴۰۳ به این متقاضیان تعلق نگیرد. فراموش نکنیم که این نرخ براساس آخرین آمار‌های غیررسمی در کل کشور کمتر از ۱.۷ به‌ثبت رسیده و عمده متقاضیان می‌توانند به تسهیلات دسترسی داشته باشند.

وام فرزندآوری همانطور که گفتیم، جزو تسهیلات قرض‌الحسنه شبکه بانکی کشور دسته‌بندی می‌شود. یعنی سودی ندارد و بازپرداخت اقساط فقط شامل کارمزد چهار درصدی می‌شود که در ادامه گزارش آن را مفصل بررسی می‌کنیم.

وام فرزند آوری و حضور ۳۵ درصد متقاضیان در صف دریافت

وام فرزندآوری در ۱۰ ماه ابتدایی امسال به ۶۲۱ هزار و ۱۲۴ نفر تعلق گرفته است. با این حال داده‌های خود بانک مرکزی نشان می‌دهد در این مدت دقیقا ۹۶۹ هزار و ۷۱ نفر از طریق بانک‌های مختلف کشور برای دریافت تسهیلات اقدام کردند.

وام فرزندآوری به‌این ترتیب هنوز شامل ۳۴۷ هزار و ۹۴۷ نفر نشده و اصطلاحا ۳۵ درصد متقاضیان وام فرزندآوری در صف دریافت حضور دارند.

وام فرزندآوری به‌عنوان مثال در بانکی مثل بانک ملت به ۱۲۱ هزار و ۹۶۴ نفر پرداخت شده، اما هنوز ۵۷ هزار و ۶۹۹ نفر یعنی ۳۰ درصد از کل متقاضیان چشم‌انتظار خبر بانک هستند.

وام فرزندآوری در سال جاری از محل اعتبارات ۲۷ بانک و موسسه اعتباری مختلف پرداخت شده که تقریبا همین وضعیت در بقیه بانک‌ها وجود دارد. از طرف دیگر سهم وام فرزندآوری نسبت کل تسهیلاتی که بانک‌ها به متقاضیان پرداخت کردند، حدود هفت‌دهم درصد را شامل می‌شود که این عدد تقریبا معادل یک‌چهارم حجم وام‌های پرداختی تحت‌عنوان وام ازدواج است.
بازپرداخت اقساط وام فرزندآوری به شکلی است؟

بازپرداخت اقساط وام فرزندآوری ۱۴۰۳ احتمالا طبق روند سال‌های گذشته خواهد بود و متناسب با حجم مبلغ دریافتی محاسبه می‌شود.

وام فرزندآوری به‌عنوان مثال برای متقاضی که تسهیلات را برای فرزند اول دریافت می‌کند، ۴۰ میلیون تومان است و مدت بازپرداخت اقساط ۳۶ ماه تعیین شده است. با این اوصاف متقاضی که از تسهیلات ۴۰ میلیونی فرزند اول استفاده می‌کند باید ماهی یک میلیون و ۲۱۲ هزار تومان به‌عنوان اقساط به بانک برگرداند.

وام فرزندآوری برای متقاضی که از تسهیلات ۸۰ میلیونی و مهلت بازپرداخت ۴۸ ماهه (چهارساله) استفاده می‌کند، به ماهی یک میلیون و ۸۱۸ هزار تومان تبدیل می‌شود.

وام فرزندآوری برای متقاضی تسهیلات ۱۲۰ میلیونی و مهلت بازپرداخت ۶۰ ماهه (پنج‌ساله)، ماهی دو میلیون و ۱۸۱ هزار تومان است.

وام فرزندآوری برای متقاضی تسهیلات ۱۵۰ میلیونی (فرزند چهارم)، ۱۵۰ میلیون تومان و مهلت بازپرداخت آن ۷۲ ماه است. با این اوصاف اقساط این تسهیلات شامل ماهی دو میلیون و ۲۷۲ هزار تومان می‌شود.

وام فرزندآوری فرزند پنجم به بعد هم ۲۰۰ میلیون است و مهلت بازپرداخت اقساط ۸۴ ماه (هفت سال) خواهد بود. یعنی رقم اقساط ماهانه در این حالت دو میلیون و ۵۹۷ هزار تومان محاسبه می‌شود. فراموش نکنید در حدفصل بازپرداخت اقساط وام فرزندآوری ماه‌های ابتدایی هر سال، ماه‌های استثنایی محسوب می‌شوند و رقم بازدپرداخت اقساط نسبت به ماه‌های عادی بیشتر است.

شرایط لازم برای گرفتن وام:

۱- دارا بودن تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران

۲-حداکثر سن تولد فرزند ۲ سال

۳- وام فرزند آوری الزامی به سپرده گذاری ندارد

۴- آغاز بازپرداخت وام فرزند آوری، پس از ۶ ماه از دریافت وام می باشد.

۵- به هر فرزند متولد شده تنها یکبار تسهیلات فرزند به پدر تعلق می گیرد.

۶- تسهیلات حسب مصوبات شورای پول و اعتبار با کارمزد حداکثر ۴ درصد به صورت سالانه است.

۷-در مورد تولد فرزندان دو قلو و بیشتر، به ازای هر فرزند، یک وام تعلق می گیرد.

۸-تسهیلات تولد فرزند به افرادی تعلق می‌گیرد که نرخ باروری شهرستان محل زادگاه پدر یا فرزند، بالای ۲/۵ نباشد .

تاثیر نرخ باروری در دریافت تسهیلات فرزند آوری:

یکی از شروط مهم دریافت وام فرزندآوری این است که نرخ باروری زادگاه پدر یا فرزند، بالای ۲.۵ نباشد

مدارک لازم جهت ثبت نام اینترنتی وام فرزند آوری

اطلاعات کارت ملی و شناسنامه والدین

اطلاعات شناسنامه نوزاد

آدرس کامل محل سکونت متقاضی

کد پستی ده رقمی محل سکونت متقاضی

مدارک لازم جهت ارائه به بانک برای دریافت وام فرزند آوری

ارائه فتوکپی کارت ملی و شناسنامه پد و مادر نوزاد

ارائه فتوکپی تمامی صفحات شناسنامه فرزند تازه متولد شده

ارائه فتوکپی کارت ملی و شناسنامه ضامن

ارائه یک فقره سفته

افرادی که قصد تعمیرات خانه های خود را دارند، می توانند از تسهیلات جعاله بانک مسکن و یا دیگر بانک هایی که این وام را ارائه می کنند، بهره مند شوند.

شرایط ضامنین وام فرزند آوری:

تسهیلات قرض‌الحسنه تولد فرزند با اخذ یک ضامن معتبر و سفته

بر طبق مصوبه شورای پول و اعتبار برای تسهیلات کمتر از مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال یک ضامن معتبر و برای مبالغ بالاتر، دو ضامن معتبر کافی‌ست که تشخیص ضامن معتبر بر عهده بانک عامل می باشد.

سوالاتی در این رابطه

پیگیری ثبت نام پس از دریافت کد رهگیری به چه صورت می‌باشد ؟

با مراجعه به سایت تسهیلات قرض الحسنه فرزند آوری و انتخاب گزینه مشاهده وضعیت و وارد کردن کد رهگیری، شماره ملی سرپرست و شماره ملی فرزند، مقدور می باشد .

در صورت فراموش کردن کد رهگیری امکان بازیابی آن وجود دارد ؟

بله ، با مراجعه به سایت تسهیلات قرض الحسنه فرزند آوری و انتخاب گزینه بازیابی و چاپ کدرهگیری مقدور می باشد .

پس از دریافت کد رهگیری امکان ویرایش بانک وجود دارد ؟

خیر ، باید قبل از انتخاب بانک مربوطه از بانک خود مطمئن باشید تنها ویرایش شعبه پس از دریافت کد رهگیری امکان‌پذیر است .

کدام بانک سریع‌تر تعیین شعبه را انجام می‌دهد ؟

با توجه به استان و شهر انتخابی شرایط بانک‌ها متغیر است .

در صورت فوت پدر طریقه ثبت نام به چه صورت می‌باشد ؟

فرم ثبت نام دریافت این وام، گزینه‌ای مبنی بر «والدین از هم جدا شده و حضانت فرزند با مادر است» نیز برای علامت زدن متقاضی وام وجود دارد که با انتخاب آن، گزینه‌های جدیدی برای ثبت مشخصات مادر باز می‌شود

در صورت دوقلو بودن فرزندان باید جداگانه ثبت نام انجام داد ؟

بله هر کدام به طور مجزا داخل سامانه باید اطلاعاتشان ثبت شود و کد رهگیری جدا دریافت خواهند کرد .

آیا تسهیلات فرزندآوری را دو بار می‌توان دریافت کرد ؟

خیر به ازای هر فرزند تنها یک بار وام فرزندآوری تعلق می‌گیرد .

اگر سن فرزند دو سال شده باشد و هنوز تعیین شعبه صورت نگرفته باشد کد رهگیری دارای اعتبار است ؟

بله ، اما اگر مجدد ثبت نام بخواهد صورت بگیرد پس از گذشت ۲ سالگی نوزاد این امکان وجود ندارد .

آیا محل تولد فرزند و پدر باید یکسان باشد ؟

اجباری در یکسان بودن آن نیست ، جزو موارد سخت‌گیری بانک می‌باشد تنها راه رفع این مشکل تغییر بانک و شعبه می باشد .

داشتن کارت پایان خدمت در دریافت وام فرزندآوری الزامی است ؟

خیر اجباری در کار نیست .

مادر فرزند جزو اتباع می‌باشد وام فرزندآوری تعلق می‌گیرد ؟

بله اگر که پدر سرپرست اتباع نباشد وام فرزندآوری تعلق می‌گیرد .

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط

آخرین اخبار