۱۳:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷

وام بدون ضامن ۳۵۰ میلیونی برای بازنشستگان | وام قرض الحسنه برای بازنشستگان با اقساط کم

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر ، صندوق بازنشستگی کشوری در اطلاعیه ای اعلام کرد: وام فوری ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری شامل فرزندانی است که عقدنامه آنها در بازه زمانی اول فروردین ماه ۱۳۹۸ (۱۳۹۸/۱/۱) تاکنون ثبت شده و حداقل یک ب...

وام بازنشستگانvaam kabta ir

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر ، صندوق بازنشستگی کشوری در اطلاعیه ای اعلام کرد: وام فوری ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری شامل فرزندانی است که عقدنامه آنها در بازه زمانی اول فروردین ماه ۱۳۹۸ (۱۳۹۸/۱/۱) تاکنون ثبت شده و حداقل یک بار در درگاه خدمات الکترونیکی صندوق ثبت نام کرده باشند.

صندوق بازنشستگی کشوری در اطلاعیه ای اعلام کرد: با توجه به سوالات بازنشستگان عزیز در خصوص پرداخت ۲هزار فقره تسهیلات ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری به مبلغ ۳۵میلیون تومان، به اطلاع می رسد که متقاضیان این تسهیلات، براساس «مجموع وام های دریافتی از سایر تسهیلات صندوق» و «میزان حقوق دریافتی» اولویت بندی شده اند.

اداره کل فرهنگی و اجتماعی این صندوق در پاسخ به سوالات بازنشستگان عزیز اعلام کرد: وام ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری شامل فرزندانی است که عقدنامه آنها در بازه زمانی اول فروردین ماه ۱۳۹۸ (۱۳۹۸/۱/۱) تاکنون ثبت شده و حداقل یک بار در درگاه خدمات الکترونیکی صندوق ثبت نام کرده باشند.

پس از احراز شرایط دوره زمانی عقدنامه فرزند بازنشسته متقاضی، واجدین شرایط براساس مجموع وام های دریافتی از سایر تسهیلات این صندوق و میزان حقوق دریافتی (از کمترین حقوق به بیشترین حقوق) اولویت بندی شده اند.

برهمین اساس، پس از تامین اعتبار از سوی بانک عامل، این تسهیلات به تدریج طی ماه های آتی به حساب حقوقی متقاضیان واجد شرایط واریز خواهد شد.

گفتنی است، پس از پیگیری های انجام شده برای آغاز فرآیند پرداخت وام ازدواج فرزندان بازنشستگان، تعداد ۲هزار فقره تسهیلات ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری به مبلغ ۳۵ میلیون تومان در «نوبت اول» پرداخت شد و نوبت های بعدی در ماه های آتی پرداخت خواهد شد.

این تسهیلات با کارمزد سالانه ۴درصد و اقساط ۳۶ ماهه به حساب بازنشستگان واجد شرایط واریز می شود.

با همکاری صندوق بازنشستگی کشوری و بانک صادرات ایران، تعداد ۲هزار فقره تسهیلات ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری به مبلغ ۳۵ میلیون تومان پرداخت شد.

وام ازدواج فرزندان بازنشسته کشوری شامل متقاضیانی می‌شود که تاریخ عقد آن‌ها به بعد از ۲۱ مرداد ۱۴۰۰ تعلق داشته باشد. یعنی اگر فرزند بازنشسته‌ای قبل از این تاریخ ازدواج کرده، امسال از نظر صندوق بازنشستگی جزو متقاضیان واجد شرایط قرار نمی‌گیرد. سرپرست امور فرهنگی و اجتماعی صندوق بازنشستگی کشور با اعلام این خبر گفته از متقاضیان می‌خواهیم در قدم اول شرایط دریافت وام ازدواج بازنشسته‌های کشوری را بخوانند و آنوقت دست‌به‌کار شوند.

شرایط وام ازدواج فرزندان بازنشسته‌های کشوری نشان می‌دهد تسهیلات ۳۵ میلیونی با اقساط ۳۶ ماهه حساب می‌شود و در محاسبات اقساط رقم کارمزد را مثل تسهیلات قرض‌الحسنه چهار درصد حساب می‌کنند.

وام ازدواج فرزندان بازنشسته‌های کشوری فقط بابت ازدواج اول فرزندان داده می‌شود و به متقاضیانی که برای بار دوم به بعد ازدواج کردند، وام نمی‌دهند. نکته مهم بعدی این است که اگر پدر و مادر به‌شکل همزمان عضو صندوق بازنشستگی باشند، فقط امکان دادن یک فقره تسهیلات به آن‌ها وجود دارد. البته ممکن است به یک خانواده در سال دوتا وام ازدواج فرزندان بازنشسته داده شود. برای این کار پدر و مادر باید به‌شکل همزمان عضو صندوق باشند و برای هر فرزند از دو اداره‌کل مختلف اقدام کنند.

شرایط وام ازدواج فرزندان بازنشسته‌های کشوری نشان می‌دهد متقاضیانی که در سال‌های گذشته از این تسهیلات استفاده کردند، امسال امکان دریافت مجدد ندارند. از طرفی به متقاضیانی که از تاریخ صدور حکم بازنشستگی آن‌ها کمتر از یک سال گذشته، وام تعلق نمی‌گیرد. نکته مهم آخری که باید اضافه کنیم این است که حداقل حقوق خالص دریافتی متقاضیان باید دو میلیون تومان باشد و آن‌ها باید برای دریافت وام ازدواج بازنشسته‌های کشوری یک حساب در بانک صادرات داشته باشند.

روش دریافت وام قرض الحسنه ازدواج بازنشسته‌های کشوری
روش دریافت وام ازدواج فرزندان بازنشسته‌های کشوری به این شکل است که متقاضی نیازی به مراجعه حضوری و رفتن به صندوق‌های بازنشستگی را ندارد. برای دریافت وام ازدواج بازنشسته‌های کشوری متقاضی در قدم اول باید به آدرس cspf.ir برود و در مرحله بعدی با استفاده از گزینه تسهیلات مالی گزینه وام ازدواج را انتخاب کند. یعنی متقاضی وام ازدواج قبل از هر چیزی باید نسبت به ثبت درخواست و بارگذاری اصل تصویر مدارک هویتی اقدام کند.

ثبت‌نام وام ازدواج فرزندان بازنشسته‌های کشوری در سامانه این صندوق به اسکن اصل صفحه اول شناسنامه و صفحه‌ای که مشخصات همسر و فرزندان در آن قید شده، نیاز دارد. اسکن اصل عقدنامه و صفحاتی که مشخصات عروس و داماد در آن وجود دارد جزو ملزومات بعدی ثبت‌نام دریافت وام ازدواج بازنشسته‌های کشوری است و موقع ثبت‌نام اعلام شماره دفترکل، شماره ملی، شماره حساب بانک صادرات ایران و شماره تلفن همراه خود بازنشسته موقع ثبت‌نام الزامی است. فراموش نکنید که ثبت‌نام دریافت وام ازدواج در سامانه هیچ حقی را برای پرداخت وام به متقاضی ایجاد نمی‌کند و بعد از ثبت‌نام و طی شدن پروسه بررسی سوابق و راستی‌آزمایی‌های لازم، آغاز پرداخت تسهیلات طبق اولویت‌بندی کلید می‌خورد.

وام ازدواج فرزندان بازنشسته‌های کشوری یکجور تسهلات قرض‌الحسنه است و سودی ندارد. فقط به این تسهیلات چهار درصد کارمزد تعلق می‌گیرد. رقم وام ازدواج بازنشسته‌های کشوری هم به ۳۵ میلیون تومان رسیده و اقساط آن طی ۳۶ ماه یعنی سه سال باید تسویه شود.

اقساط وام ازدواج فرزندان بازنشسته‌های کشوری در سال جاری به‌این ترتیب دقیقا ماهی یک میلیون و ۶۰ هزار و ۶۰۶ خواهد بود. البته بابت قسط اول، سیزدهم و بیست‌وپنجم یعنی ماه‌های ابتدایی هر سال رقم دیگری از متقاضیان وام ازدواج بازنشسته‌های کشوری دریافت می‌کنند. طوری که در ماه اول رقم اقساط وام ازدواج بازنشسته‌های کشوری یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است و این عدد در ماه‌های سیزدهم و بیست‌وپنجم به‌ترتیب حدود ۹۳۳ هزار تومان و ۴۶۶ هزار تومان است.

اقساط وام ازدواج فرزندان بازنشسته‌های کشوری بعد سه سال به ۳۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان می‌رسد که از این رقم دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به‌اسم سود گرفته می‌شود.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.

مطالب مرتبط

آخرین اخبار