واریز یارانه خرداد ۱۴۰۲ با افزایش ۲۰ درصدی | ۴۸۰ هزار تومان به حساب یارانه بگیران واریز شد

یارانه خردادماه سال ۱۴۰۲ برای گروهی از یارانه بگیران ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده و مبلغ یارانه به ۴۸۰ هزار تومان رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، طرح هدفمندسازی یارانه برای حمایت از قشر ضعیف جامعه و کم کردن هزینه‌ها انجام شده و از سال ۱۳۸۹ مبلغی تحت عنوان یارانه به دهک های مختلف پرداخت می شود. مبلغ یارانه نقدی ابتدا ۴۵ هزار تومان بود که در سال ۱۳۹۸ یارانه معیشتی ۴۵ هزار تومانی نیز همراه با آن پرداخت شد. این دو یارانه در ادامه ادغام شدند و مبالغ آن برای برخی دهک ها ۳۰۰ هزار تومان و برای برخی دیگر ۴۰۰ هزار تومان شد. به تازگی خبر رسیده که دولت قصد دارد مبلغ یارانه را ۲۰ درصد افزایش دهد. تازه ترین خبر درباره یارانه را در ادامه از ایران آرت بخوانید.

ایران آرت: خبری در رسانه‌ها منتشر شد که یارانه نقدی خردادماه به حساب سرپرستان خانوار واریز شده اما سخنگوی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها می‌گوید وعده پرداخت یارانه‌ها ساعت ساعت ۲۴ تاریخ ۲۰ خردادماه است و یارانه از ساعت مذکور توسط سرپرستان خانوارها قابل برداشت است.

با وجود انتشار خبر واریز یارانه نقدی خرداد ماه در برخی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، سخنگوی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها ضمن تکذیب واریز یارانه خرداد ماه گفت: سازمان هدفمندسازی یارانه ها هیچ اطلاعی در این زمینه منتشر نکرده است.

ساعاتی پیش برخی رسانه‌ها خبری مبنی بر واریز یارانه نقدی خرداد ماه را منتشر کردند. در حالیکه طیبه حسینی، سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه ها این موضوع را تکذیب کرد. وی افزود: امروز یارانه‌ای به حساب مردم واریز نشده است. چرا که موعد پرداخت یارانه نیست و خبرهایی که در آن واریز یارانه را اعلام کردند به هیچ وجه مورد تایید سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها نخواهد بود.

سخنگوی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها درباره زمان واریز یارانه نقدی خرداد ماه نیز اعلام کرد: روال همیشه واریز یارانه ساعت ۲۴ و در تاریخ ۲۰ هر ماه بوده است. در این زمینه همه تلاش خودمان را به کار می‌بندیم که در زمان و موعد مقرر یارانه نقدی خرداد ماه واریز شود.

حسینی ادامه داد: سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها هیچ اطلاعیه‌ای در این زمینه منتشر نکرده است.

 

یارانه ۴۸۰ هزار تومانی به کدام افراد تعلق می گیرد؟

خبرگزاری ایسنا مدعی شد افزایش ۲۰ درصدی یارانه‌ها برای همه نیست و تنها افرادی که در دهک یک تا سه بوده و مستمری بگیر کمیته امداد و بهزیستی باشند، مشمول این افزایش خواهند بود.

شرط دیگر اختصاص ۲۰ درصد یارانه بیشتر این است که این دسته از افراد ۸۰ درصد از مبلغ یارانه خود را به صورت کالا برگ خریداری کرده باشند، تا بتوانند از افزایش ۲۰ درصدی یارانه نیز استفاده کنند.

البته مبلغ ۲۰ درصد افزایش یافته یارانه به صورت اعتباری بوده و به هیچ وجه قابل برداشت به صورت نقدی برای مشمولان نیست و صرفاً برای خرید کالا برگ می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

از سوی دیگر بر خلاف آنچه که در خبرها امروز منتشر شده بود، ۸.۵ میلیون نفر مشمول افزایش ۲۰ درصدی یارانه نخواهد شد چرا که این تعداد جمعیت همه افراد دهک یک تا سه است اما تنها آن‌هایی با افزایش ۲۰ درصدی یارانه مواجه خواهند شد که ۸۰ درصد مبلغ آن را کالابرگ خریداری کرده باشند.

یعنی اگر یارانه بگیری در دهک یک تا سه و حقوق بگیر کمیته امداد و بهزیستی باشد و ۸۰ درصد مبلغ یارانه خود را از طریق فروشگاه‌های زنجیره‌ای که وارد این طرح شدند، کالابرگ خریداری کند به محض کسر شدن ۸۰ درصد مبلغ یارانه برای خرید کالا برگ که جزو کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم است، ۲۰ درصد دیگر به حساب آن فرد واریز خواهد شد که آن هم قابلیت برداشت ندارد و می‌تواند مجدداً نسبت به خرید کالا اقدام کند.

یارانه

جزئیات پرداخت یارانه ۴۸۰ هزار تومانی
معاون امور رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جزئیات افزایش ۲۰ درصدی یارانه افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی را تشریح کرد.

در مورد جزئیات افزایش ۲۰ درصدی یارانه دهک‌های کم‌درآمد، اظهار داشت: بر اساس این طرح از امروز ۲۰ درصد به یارانه افراد یارانه‌بگیر تحت پوشش کمیته امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی در قالب یک طرح آزمایشی آغاز می‌شود؛ یعنی ۴۰۰ هزار تومان یارانه این افراد به میزان ۴۸۰ هزار تومان شارژ می‌شود؛ البته این مبلغِ ۲۰ درصد اضافه به شرط این است که حداقل ۳۲۰ هزار تومان از این مبلغ، ظرف یک ماه یعنی تا ۱۵ تیر، از اقلام سبد استاندارد شامل ۱۱ قلم خریداری کرده باشند.

به گفته وی، هر یک از افراد مشمول کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی که از اعتبار یارانه‌ای خود به میزان ۳۲۰ هزار تومان از ۱۱ قلم سبد استاندارد خریداری کرده باشند، ۸۰ هزار تومان اعتبار اضافی برای آنها قابل برداشت می‌شود که به‌علاوه ۸۰ هزار تومان باقیمانده از یارانه آنها و جمعا برای هر نفر ۱۶۰ هزار نفر قابل برداشت می‌شود و همه اینها به شرطی است که در طول یک ماه یعنی از ۱۵ خرداد تا ۱۵ تیر ماه به میزان ۳۲۰ هزار تومان از اقلام کالاهای اساسی خریداری کرده باشند.

معاون امور رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به این سؤال که ‌یارانه معیشتی در روز بیستم هر ماه واریز می‌شود، چگونه این ماه محاسبه می‌شود؟ گفت: یارانه افراد تحت پوشش ۱۵‌م هر ماه و زودتر واریز می‌شود که قبلاً برای هر نفر ۴۰۰ هزار تومان بود، الان ۴۸۰ هزار تومان شارژ می‌شود، ‌‌۸۰ هزار تومان اضافه، یعنی ۲۰ درصد به شرطی قابل برداشت می‌شود که به میزان ۸۰ درصد این مبلغ یعنی ۳۲۰ هزار تومان از کالاهای سبد استاندارد خریداری کرده باشند.

عسگریان جمعیت یارانه بگیر کمیته امداد و سازمان بهزیستی را در مجموع بین ۷.۵ تا ۸ میلیون نفر اعلام کرد که تقریبا با بعد خانوار ۳.۳ نفری در قالب ۲ میلیون خانوار خواهند بود.

یارانه

به گفته وی، ۶ فروشگاه زنجیره‌ای مانند کورش، هفت، گندم، جانبو، دیلی مارکت و رفاه و همچنین حدود ۴۸ هزار فروشگاه دیگر در سراسر کشور به این طرح پیوسته‌اند و افراد با خرید هر یک از ۱۱ قلم کالا شامل شیر، ماست، پنیر، گوشت، مرغ، ماکارونی، حبوبات، قند و شکر به میزان ۳۲۰ هزار تومان خریداری کنند، آنگاه ۸۰ هزار تومان اعتبار اضافه شارژشده در حساب آنها قابل برداشت می‌شود.

معاون امور رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: برای اطلاع از میزان اعتبار اختصاص‌یافته یارانه، مردم می‌توانند نرم افزار «شما، شبکه ملی اعتبار» را نصب کنند و علاوه بر ملاحظه اعتبار باقیمانده یارانه خود می‌توانند فروشگاه‌های نزدیک و طرف قرارداد را شناسایی و از کالاهای موردنظر خریداری کنند.

عسگریان در مورد اینکه آیا امکان استفاده این طرح برای سایر دهک‌ها هم فراهم است؟ گفت: بله، کاملاً امکان‌پذیر است، ممکن است در همین ماه جاری یا در ماه‌های آینده برای سایر مردم هم این طرح یارانه اضافی برای کالابرگ برای سایر افراد هم اجرا شود که بستگی به میزان استقبال از این طرح دارد.

وی در مورد اینکه استقبال از طرح کالابرگ به میزان اندکی بوده است، گفت: در طرح کالابرگ هم طی دو ماه درحالی‌که هنوز معرفی و تبلیغ نشده بود، بیش از ۳۶۰ هزار خانوار از آن استقبال کردند. هم اکنون باید ببینیم میزان استقبال مردم از این طرح جدید کالابرگ دولت چگونه خواهد بود.

 

پایان*/

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.