واریز نشدن حقوق بازنشستگان در شهریور ۱۴۰۲+ دلایل

آخرین پیگیری ها از تاخیر در پرداخت حقوق شهریور بازنشستگان تامین اجتماعی اعلام شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، واریز حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی از بیستم هر ماه آغاز و تا پایان ماه ادامه دارد. اما هنوز حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی واریز نشده است. علت چیست؟

حقوق مستمری‌بگیران تامین اجتماعی به ترتیب حروف الفبا از بیستم تا سی‌ام هر ماه به حساب بازنشستگان تامین اجتماعی واریز می‌شود. اما با وجود گذشت چهار روز از زمان واریز حقوق‌ها، برخی از بازنشستگان می‌گویند هیچ واریزی نداشته‌اند و حقوق شهریور ماه به حساب آنها واریز نشده است. چرا حقوق شهریور بازنشستگان واریز نشده است؟

برخی می‌گویند تعطیلی پایان هفته علت واریز نشدن حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی بوده است. اما از سوی دیگر برخی معتقدند واریز این مبلغ ارتباطی به باز یا بسته بودن بانک‌ها ندارد و به صورت روتین هر ماه پرداخت می‌شود چه تعطیلات باشد، چه نه.

البته این اولین ماهی نیست که واریز حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با تاخیر مواجه شده است. حداقل در دو ماه گذشته این مساله تکرار شده و حقوق بازنشتگان این سازمان با تاخیر به حساب آنها واریز شده است.

به نظر می‌رسد مهم‌ترین علت تاخیر در واریز حقوق این گروه،‌ کمبود منابع در سازمان تامین اجتماعی است. چون ماه گذشته هم همین مساله تکرار شد برخی از منابع اعلام کردند کمبود اعتبار دلیل تاخیر در واریز حقوق‌ها بوده است. به عبارتی به نظر می‌رسد که تامین اجتماعی با مشکل اعتبار برای واریزی‌ها مواجه شده و به همین دلیل واریز‌ حقوق‌ها به مشکل خورده است.

به گزارش اندیشه معاصر، سازمان تامین اجتماعی در این خصوص اعلام کرد: پرداخت حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی طبق برنامه‌ریزی قبلی در حال انجام است.

برخی حروف که نوبت پرداخت آن فرا می‌رسد به علت اینکه افراد زیادی را شامل می‌شود ممکن است با چند ساعت جا به جایی پرداخت انجام شود، اما قطعا تا پایان همان روز پرداخت حقوق افرادی که نوبتشان باشد صورت می‌گیرد.

به نظر می‌رسد مهم‌ترین علت تاخیر در واریز حقوق این گروه،‌ کمبود منابع در سازمان تامین اجتماعی است. چون ماه گذشته هم همین مساله تکرار شد برخی از منابع اعلام کردند کمبود اعتبار دلیل تاخیر در واریز حقوق‌ها بوده است. به عبارتی به نظر می‌رسد که تامین اجتماعی با مشکل اعتبار برای واریزی‌ها مواجه شده و به همین دلیل واریز‌ حقوق‌ها به مشکل خورده است.

تاخیر در واریزی‌ها از این جهت قابل توجه است که پیش از این برخی از صندوق‌های بازنشستگی از جمله صندوق بازنشستگی فولاد ورشکست شده و حقوق کارمندان خود را با تاخیر واریز می‌کردند. ورشکستگی صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی هم مساله‌ای است که در چند سال اخیر مطرح بوده و این نگرانی را ایجاد کرده که اگر این صندوق ورشکسته شود، مشکلات معیشتی بسیاری ایجاد می‌کند.

نگرانی مستمری‌بگیران تامین اجتماعی هم از این جهت است که مبادا این تاخیر در واریزی‌ها مقدمه ورشکستگی این صندوق باشد و تاخیر در واریزی‌ها به روال معمول و عادی تبدیل شود.

مگر صدقه پرداخت می‌کنید؟

آنچه در ادامه می‌آید پیام برخی از کاربران سایت ما است که از واریز نشدن حقوق شهریور ماه خود گلایه کرده‌اند.

«متاسفانه حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی تو هواست ..من ۲۳ هرماه حقوق میگرفتم امروز ۲۴ شهریورهمچنان منتظرم بدهی بانکی دارم که براساس تاریخ حقوقم تنظیم کردم امروزبایستی قسط میدادم تابحال ازطریق بانک سه پیام درخصوص بدهی دریافت کردم. چرا اینقدر با آبرو و حیثیت بازنشسته بازی میکنین صدقه که نمیدن من بالای سی سال حق بیمه پرداخت کردم هیج کس هم جواب گو نیست»

« اداره محترم تامین اجتماعی تعطیلات اصلا هیچگونه مانعی برای واریز حقوق تامین اجتماعی نمی‌باشد. اسامی و مبلغ مشخص است و بوجه آنهم تامین شده است . لطفا حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را به موقع پرداخت کنید.»

«سلام حقوق ما ۲۲ هر ماه واریز میشد که ماه پیش شد ۲۳ اما امروز ۲۳ هم هست هنوز خبری نیست»

«حقوق پدر من هم ۲۰ شهریور پرداخت می‌شد اما تاامروز که ۲۳ هست پرداخت نکردند زنگ زدم گفتند باید از بانک پرینت حساب بگیرین بعد تعطیلات بیارین بعد با حقوق ماه بعد واریز کنیم اونوقت تو این یک ماه چی باید بخوریم»

«چرا حقوق این ماه پرداخت نشد من مستمربگیر تامین اجتماعی هستم با ۳ تا بچه یتیم با وجود این همه گرونی ها باید چکنم ک هر چند ماه یکبار حقوقم نیاد یا ی مقدارش کم میاد یا با تاخیر واریز میشه چکار باید کنم بنظر شما»

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.