۱۰:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۸

واریز سود سهام عدالت متوفیان آغاز شد/ نحوه انتقال سهام عدالت متوفی + استعلام دارایی سهام عدالت متوفیان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، واریز سود سهام عدالت متوفیان آغاز شد. سهام عدالت با هدف گسترش سهم بخش تعاون در اقتصاد ایران عرضه شد. سهام عدالت در مرحله اول به برخی افراد تحت پوشش کمیته امداد ، بهزیستی و رزمندگان بیکار فاقد شغل ...

سهام عدالت

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، واریز سود سهام عدالت متوفیان آغاز شد. سهام عدالت با هدف گسترش سهم بخش تعاون در اقتصاد ایران عرضه شد. سهام عدالت در مرحله اول به برخی افراد تحت پوشش کمیته امداد ، بهزیستی و رزمندگان بیکار فاقد شغل تقسیم شد.سهام عدالت در ابتدا ارزشی حدود ۵۰۰ هزارتومان داشت که بعد ها به یک میلیون تومان افزایش یافت. به تازگی اخباری مبنی بر باز شدن سامانه ثبت نامی جاماندگان سهام عدالت منتشر شده است که تا کنون از طرف دولت تایید و اطلاع رسانی دقیق نشده است و جاماندگان سهام عدالت همچنان منتظر ثبت نام هستند.

سامانه میراث، که توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اجرا می‌شود، با رونمایی خود، مشکل تسهیم دارایی‌های سهام عدالت متوفیان به وراث را برای حدود ۱۵ میلیون نفر حل و فصل کرده است. مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، محمد باغستانی اعلام کرده است که برای شرکت در این سامانه، افراد باید حتماً سجامی باشند و برگه انحصار وراثت را در اختیار داشته باشند.در ادامه محمود حسنلو، معاون شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: در صورتی که متوفی دارای سهام عدالت بوده، وراث باید مطابق با جدول زمان‌بندی اعلام‌شده شرکت سپرده‌گذاری مرکزی به یکی از شعب کارگزاری‌ها و یا یکی از شعب بانک‌های ملت، ملی، پارسیان و تجارت مراجعه کنند تا کار ثبت پرونده و تقسیم دارایی متوفی بین وراث انجام شود.

صفر تا صد انتقال سهام عدالت متوفیان

معاون شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در ادامه بیان کرد: تمام فرآیند انتقال سهام عدالت متوفی به وراث به صورت رایگان انجام خواهد شد و در هیچ‌یک از قسمت‌ها اعم از استعلام و ارائه خدمت هزینه‌ای دریافت نخواهد شد.

امکان استعلام سهام عدالت متوفیان در درگاه یکپارچه ذی‌نفعان فراهم است

پیش از این نیز حسنلو، معاون شرکت سپرده‌گذاری مرکزی به باشگاه خبرنگاران جوان گفته بود: بسیاری از هموطنان اظهار می‌کردند که از وجود دارایی سهام عدالت متوفی خود خبر ندارند و مطرح می‌کردند که این نیاز برای استعلام وجود دارد.

این مقام مسئول در ادامه بیان کرد: بر همین اساس در سامانه درگاه یکپارچه ذی‌نفعان بازار سرمایه به آدرس ddn.csdiran.ir در قسمت امور سهام عدالت متوفیان یک امکان جدید ایجاد کردیم که افراد می‌توانند با استفاده از کد ملی و تاریخ تولد فرد متوفی استعلام دریافت کنند که فرد فوت شده آیا سهام عدالت داشته یا خیر؟ در این قسمت علاوه بر اینکه مشخص می‌شود، متوفی سهام عدالت داشته یا خیر، نوع سهام عدالت شامل مستقیم و غیرمستقیم و پرتفوی سهام عدالت هم مشخص می‌شود.

صفر تا صد انتقال سهام عدالت متوفیان

افراد برای اینکه بتوانند استعلام بگیرند باید وارد سامانه ddn شوند و برای ورود به این سامانه افراد باید حتما سجامی شده باشند و به شکل کلی در هیچ‌کدام از بخش‌های فرآیند تقسیم سهام عدالت متوفی نیاز به پرداخت هزینه وجود ندارد.

آغاز انتقال سهام عدالت به وراث

 

چه اسناد و مدارکی جهت مراجعه نیاز است:

تصویر کارت ملی و صفحه اول شناسنامه متوفی

اصل یا تصویر برابر با اصل کارت ملی و صفحه اول شناسنامه تمامی وراث تعیینی در گواهی حصر وراثت (با این توضیح که رسید متقاضی کارت ملی و یا گواهی شماره ملی ممهور به مهر سازمان ثبت احوال می‌تواند جایگزین کارت ملی باشد)

اصل یا تصویر برابر با اصل گواهی حصر وراثت متوفی (در صورتی که مادر در عداد وراث باشد؛ مستنبط از بند ب ماده ۸۹۲ قانون مدنی جهت کنترل حاجب، صفحات شناسنامه مربوط به تعداد فرزندان پدر و مادر متوفی نیز الزامی است)

در صورتی که متوفی دارای وصیت نامه رسمی باشد که در گواهی حصر وراثت نیز به آن اشاره شده است، ارائه اصل یا تصویر برابر با اصل وصیت نامه نیز ضروری است.

اصل و سود سهام عدالت متوفیان منتقل می‌شود

مهدی حاجی‌وند، دستیار ویژه و مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت نیز می‌گوید: بعد از انجام امور انحصار وراث توسط وراث متوفیان سهام عدالت، اصل سهام عدالت به وراث اختصاص داده خواهد شد و سود سهام عدالت متوفیان نیز در ابتدای سال آینده میان وراث توزیع خواهد شد.

در نهایت مطابق زمان‌بندی انتقال سهام عدالت متوفیان، وراث متوفیان سال‌های ۱۳۸۵، ۱۳۸۴ و قبل از آن از تاریخ ۱۵ آبان، سال ۸۶ و ۸۷ از ۱۱ آذر، سال‌های ۸۸ و ۸۹ از ۲۵ آذر، سال‌های ۹۰ و ۹۱ از ۹ دی، سال‌های ۹۲ و ۹۳ از ۲۳ دی، سال‌های ۹۴ و ۹۵ از ۷ بهمن، سال‌های ۹۶ و ۹۷ از ۲۱ بهمن، سال‌های ۹۸ و ۹۹ از ۵ اسفند و وراث متوفیان سال ۱۴۰۰ و به بعد از تاریخ ۱۹ اسفند سال ۱۴۰۲ می‌توانند اقدام به انجام امور مربوط به انحصار وراثت سهام عدالت متوفیان خود کنند

برای انتقال سهام عدالت متوفی چه باید کرد؟

به گفته مسئولان، وراث متوفیان سهام عدالت برای دریافت این سهام ابتدا باید انحصار وراثت را انجام داده و گواهی حصر وراثت دریافت کنند.

سامانه انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث دوشنبه ۱۵ آبان رونمایی شد و به گفته مسئولان دغدغه حدود ۱۵ میلیون نفر را حل‌وفصل کرد. حالا افراد برای تعیین تکلیف انتقال سهام عدالت متوفی باید چند اقدام انجام دهند.

 

مرحله اول: برای انحصار وراثت اقدام کنید و گواهی حصر وراثت را دریافت کنید.

گفتنی است که روز گذشته دستیار ویژه و مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور سهام عدالت با تاکید بر این نکته مطرح کرده بود: وراث متوفیان سهام عدالت باید انحصار وراثت را انجام داده و گواهی حصر وراثت دریافت کنند.

نحوه استعلام دارایی سهام عدالت متوفیان اعلام شد

معاون شرکت سپرده گذاری گفت: برخی از وراث از وجود دارایی سهام عدالت متوفی خود اطلاع نداشتند بر این اساس زیر ساختی برای استعلام آن فراهم شد.

حسنلو در خصوص سامانه میراث اظهار کرد: براساس بررسی ها، برخی هموطنان اطلاعی از وجود دارایی سهام عدالت متوفی خود ندارند. بنابراین شرکت سپرده گذاری مرکزی اقدام به ایجاد امکان استعلام وضعیت دارایی سهام عدالت متوفیان در درگاه یکپارچه ذی نفعان بازار سرمایه به آدرس ddn.csdiran.ir کرده است.

 

معاون شرکت سپرده گذاری مرکزی افزود: اشخاص سجامی بعد از ورود به این درگاه می توانند از طریق بخش امور سهام عدالت متوفیان و سپس با تکمیل بخش کد ملی و تاریخ تولد متوفی، اقدام به استعلام وضعیت سهام عدالت کنند. در این قسمت علاوه بر اینکه مشخص می شود، متوفی سهام عدالت داشته یا خیر، نوع سهام عدالت شامل مستقیم و غیر مستقیم و پرتفوی سهام مشخص می شود.

حسنلو در خصوص اینکه وراث باید مدارک خود را به کدام نهادها تحویل دهند، گفت: در صورتی که متوفی دارای سهام عدالت بود، وراث باید مطابق با جدول زمانبندی اعلام شده شرکت سپرده گذاری مرکزی به یکی از شعب کارگزاری ها و یا یکی از شعب بانک های ملت، ملی، پارسیان و تجارت مراجعه کنند، تا کار ثبت پرونده و تقسیم دارایی متوفی بین وراث انجام شود.

معاون شرکت سپرده گذاری در پایان افزود: همه فرایند انتقال سهام عدالت متوفی به وراث به صورت رایگان انجام خواهد شد. در صورت تایید پرونده حداکثر پس از یک روز کاری، تقسیم سهام میان وراث انجام خواهد شد.

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.

مطالب مرتبط

آخرین اخبار