13:15 - 1403/03/02

واریز حقوق خردادماه بازنشستگان بر اساس مبلغ جدید همسان سازی / لغو افزایش ۲۷ درصدی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی!

انجام همسان سازی حقوق بازنشستگان نزدیک است و بر اساس این اقدام حقوق بازنشستگان با افزایش 90 درصدی نزدیک به 20 میلیون تومان می شود.

حقوق بازنشستگان 1402

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، حقوق خردادماه بازنشستگان بر اساس مبلغ جدید همسان سازی واریز می شود در این خصوص حاجی بابایی با اشاره به اینکه، متناسب سازی حقوق بازنشستگان از اول فروردین ماه امسال باید اجرا بشود، گفت: بودجه آن هم پیش بینی شده، اما اینکه چرا از اول فروردین ماه اضافه پرداختی ها صورت نگرفته بدلیل برخی موضوعات قانونی است.

آخرین وضعیت و خبر از همسان سازی و افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۱۴۰۳

واریز حقوق خردادماه بازنشستگان بر اساس مبلغ جدید همسان سازی

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه افزود، موضوع ۹۰ درصد متناسب سازی حقوق بازنشستگان در برنامه هفتم مصوب شده است، یعنی سازوکار اجرایی آن در برنامه هفتم توسعه است که هنوز از سوی شورای نگهبان تایید نشده است.
به گفته این نماینده مجلس، برنامه هفتم توسعه، مصوب مجلس، یکبار از شورای نگهبان اعاده شده، بر این اساس به تازگی برخی مواد را مصوب کردیم و برنامه هفتم مصوب باردیگر به شورای نگهبان خواهد رفت تا دیگر ایرادی نداشته باشد.

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه گفت: بر این اساس وقتی برنامه هفتم توسعه تبدیل به قانون بشود، دولت مکلف است احکام جدید حقوق بازنشستگان را نیز صادر کند.

حاجی بابایی گفت: هر زمانی که احکام جدید از سوی دولت صادر شد از اول فروردین متناسب سازی حقوق بازنشستگان محاسبه شده و ما به التفاوت واریز خواهد شد.

لغو افزایش ۲۷ درصدی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی!

دیوان عدالت در رایی که نوزدهم اردیبهشت امسال صادر کرده ، افزایش ۲۷ درصدی حداقل مستمری‌ها که کمتر از نرخ تورم رسمی بوده، غیرقانونی دانسته نشده است.

بر اساس لایحه بودجه ۱۴۰۳ افزایش حقوق بازنشستگان ۲۰درصد بوده و این رقم باید از اولین ماه سال اعمال شود. درحالی که بر اساس برنامه هفتم توسعه دولت موظف به همسان سازی حقوق بازنشستگان است، اما هنوز مسیر طولانی پیش روی دولتمردان و بازنشستگان برای به سرانجام رسیدن این مصوبه دیده می‌شود. از سوی دیگر دولت در ماه اول سال حقوق بازنشستگان را بدون افزایش و طبق روال سال گذشته واریز کرد که اعتراض بازنشستگان را به دنبال داشت.

بسیاری از بازنشستگان معتقدند که حقوق آنها کفاف هزینه‌های ده روز اول ماه را نمی‌دهد و افزایش ۲۰ درصدی حقوق بازنشستگان هیچ تناسبی با نرخ تورم ندارد، به همین دلیل این موضوع به دیوان عدالت اداری به شکایت برده شد.

پاسخ نه دیوان عدالت اداری به شکایت بازنشستگان

هیات تخصصی بیمه، کار و تامین اجتماعیِ دیوان عدالت در رایی که نوزدهم اردیبهشت امسال صادر کرده، شکایت تعدادی از بازنشستگان تامین اجتماعی به اجرایی نشدن ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی در افزایش مستمری ۱۴۰۲ را وارد ندانسته است.

در این رای، آمده است «تکلیف سازمان تامین اجتماعی در افزایش ماده ۹۶، توجه به میزان هزینه زندگی مورد تصویب هیات وزیران به همان نسبت بوده و تصریحی در تساوی و برابری این هزینه‌ها با نرخ تورم اعلامی سالانه بانک مرکزی ندارد کما اینکه در باب افزایش حداقل دستمزد سالانه مصوب شورای عالی کار موضوع ماده ۴۱ قانون کار نیز همین قاعده مد نظر و ملاک قانون‌گذار بوده است».

افزایش ۲۷درصدی حقوق بازنشستگان غیرقانونی نیست

به این ترتیب، با این رای، افزایش ۲۷ درصدی حداقل مستمری‌ها که کمتر از نرخ تورم رسمی بوده، غیرقانونی دانسته نشده است.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط