۱۵:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۶

کلیپ سلامت

همه چیز درباره شستن چشم با چای + ویدیو

در حقیقت شستشوی چشم با چای خنک برای مدت کوتاهی قرمزی یا سوزش و خارش چشم را از بین می‌برد، اما باید توجه داشت وجود ماده تئین در چای، باعث انقباض عروق ملتحمه چشم می‌شود و برای مدت کوتاهی قرمزی چشم را رفع می‌کند، اما علی رغم این، عوارض زیادی را در پی دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،از روش‌های سنتی برای شستشوی چشم می‌توان چای خنک را نام برد که یکی از روش‌های تاثیرگذار سنتی می‌باشد و باید تحت نظر پزشک متخصص چشم استفاده شود.

درمان عفونت چشم با چای سبز

چای سبز سرشار از اسید تانیک است که می‌تواند عفونت را برطرف سازد. چای سبز با جلوگیری از خارش چشم ها، پف زیر چشم را کاهش می‌دهد. همچنین با دارا بودن انواع مواد مغذی و آنتی اکسیدان به سلامت کلی چشم‌ها کمک می‌کند.

همه چیز درباره شستن چشم با چای + ویدیو

همه چیز درباره شستن چشم با چای + ویدیو

برای رفع عفونت چشم این مراحل را انجام دهید:

خیس کردن دو عدد چای سبز کیسه‌ای در آب گرم به مدت چند ثانیه
خارج کردن کیسه‌ها از آب و گرفتن آب اضافی آن، سپس قرار دادن کیسه‌های چای سبز در یخچال
شستشوی چشم با چای خنک
قرار دادن کیسه‌های خنک چای سبز بر روی چشم به مدت ۱۰ تا ۱۵ ثانیه
تکرار این مراحل به مدت ۳ بار در روز، تا زمان برطرف شدن عفونت
البته می‌توان به جای چای سبز کیسه‌ای از چای سیاه کیسه‌ای نیز استفاده کرد.

احتمالاتی در مورد مضر بودن شستشوی چشم با چای خنک

در حقیقت شستشوی چشم با چای خنک برای مدت کوتاهی قرمزی یا سوزش و خارش چشم را از بین می‌برد، اما باید توجه داشت وجود ماده تئین در چای، باعث انقباض عروق ملتحمه چشم می‌شود و برای مدت کوتاهی قرمزی چشم را رفع می‌کند، اما علی رغم این، عوارض زیادی را در پی دارد.

هر چه چای را از صافی رد کنید باز هم دارای پارتیکل‌هایی است که امکان دارد در صورت وجود عفونت در چشم، این پارتیکل‌های ریز وارد مجرای اشکی شده و منجر به عفونت ناحیه چشم مخصوصا در کودکان که دارای مجرای اشکی ضعیف تری هستند، گردد و یا با خراش سطح قرنیه خود زمینه ساز عفونت در چشم شود.

بهترین، ایمن‌ترین و موثرترین روش در اینگونه موارد، روش شستشوی چشم با آب است. به این ترتیب که ظرفی مناسب را پر از آب کنید و با قرار دادن چشم‌ها در آن و پلک زدن مداوم، سعی در خارج نمودن جسم خارجی از چشم کنید. روش دیگر استفاده از اشک چشم مصنوعی می‌باشد. اشک چشم مصنوعی حاوی تمام مواد مورد نیاز برای نگهداری چشم است و در صورتی که با وجود این، مشکل برطرف نشد، باید به متخصص مراجعه شود تا اقدامات لازم صورت گیرد.

شستشوی چشم نوزاد با چای

یکی از دلایل مهم عفونت یا قی چشم نوزاد، بسته بودن مجرای اشکی چشم است. البته سایر آلودگی‌ها هم در عفونت چشم نوزاد تاثیر دارند. برای رفع این عفونت نباید از چای استفاده کرد چرا که موجب بسته شدن مجرای اشکی می‌شود. اما آب کرفس یا دم کرده ختمی را می‌توان استفاده نمود. مهمترین روش درمانی، ماساژ دادن مسیر مجرای اشکی که از گوشه داخلی چشم تا بالای بینی می‌باشد؛ بنابراین با انگشت کوچک و رعایت بهداشت، ماساژ دورانی ملایم بدهید.

ماساژ دادن مسیر مجرای اشکی که از گوشه داخلی چشم تا بالای بینی امتداد دارد راه اصلی درمان است. این کار را در هنگام شیر خوردن یا خوابیدنش انجام دهید. بسیار ملایم با انگشت کوچک ماساژ دورانی ملایم بدهید. اگر با این روش عفونت چشم نوزاد برطرف نشد برای انداختن میل در مجرای اشک و باز کردن آن باید به متخصص چشم پزشکی مراجعه کنید.

نکته

مراجعه به چشم پزشک تنها راه درمان قطعی عفونت و ترشحات است، زیرا این مسئله می‌تواند به علل مختلفی از جمله ویروس، میکروب یا گل مژه باشد. ممکن است ناراحتی چشم نشان دهنده یک بیماری در چشم باشد و شستشوی آن با چای و مایعات دیگر موجب تشدید بیماری شود؛ بنابراین بهتر است برای برطرف کردن علت اولیه و جلوگیری از مشکلات بعدی، به متخصص چشم مراجعه کنید. در اندیشه معاصر ببینید

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط

آخرین اخبار