همایش «حسین (ع) برای همه» در لاهور پاکستان برگزار شد

همایش «حسین (ع) برای همه» در لاهور پاکستان برگزار شد شرکت‌کنندگان همایش «حسین (ع) برای همه» در حوزه علمیه عروه الوثقی لاهور، ضمن تبیین و بررسی زندگی امام حسین (ع)، از واقعه کربلا به عنوان نقطه عطف تاریخ بشر در شناسایی حق و باطل یاد کردند. به گزارش خبرگزاری مهر، همایش «حسین (ع) برای همه» […]

همایش «حسین (ع) برای همه» در لاهور پاکستان برگزار شد

همایش «حسین (ع) برای همه» در لاهور پاکستان برگزار شد

شرکت‌کنندگان همایش «حسین (ع) برای همه» در حوزه علمیه عروه الوثقی لاهور، ضمن تبیین و بررسی زندگی امام حسین (ع)، از واقعه کربلا به عنوان نقطه عطف تاریخ بشر در شناسایی حق و باطل یاد کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، همایش «حسین (ع) برای همه» با حضور شخصیت‌های مذهبی و اقلیت‌های دینی مسیحی، هندو و سیک در حوزه علمیه عروه الوثقی لاهور مرکز ایالت پنجاب برگزار شد.
شرکت‌کنندگان با بیان اینکه واقعه کربلا سرآغاز یک جنبش جهانی برای بیداری و هوشیاری در برابر توطئه‌های جهان استکبار است، خاطرنشان کردند: امام حسین (ع) با قیام خود به بشریت آموختند که باید در برابر ظلم و جور ایستادگی کرد.
سید جواد نقوی، رئیس جامعه عروه الوثقی در این همایش در سخنانی با بیان اینکه امام حسین (ع) و واقعه کربلا محدود به یک برهه از زمان نیست گفت: زندگی امام حسین (ع) را نباید تنها به کتاب‌ها محدود کنیم بلکه این واقعه تاریخی باید مبدا تحول در زندگی ما باشد.
وی با اشاره به تأثیر گذاری زندگی امام حسین (ع) بر زندگی رهبران جهان بیان کرد: رهبرانی مانند مهاتما گاندی، جواهر لعل نهرو، چارلز دیکنز، آنتونی بارا و هزاران روشنفکر و نویسنده غیرمسلمان هر چند از اسلام پیروی نمی‌کردند اما عظمت این واقعه باعث شد تا در مدح و ستایش شخصیت سالار کربلا سر تعظیم فرود آورند. آنها توانستند با سرمشق گرفتن از قیام مقدس امام حسین (ع) خالق تحولات بزرگی در جهان باشند.
علامه نقوی افزود: از نظر سیاستمداران و روشنفکران غربی و غیر مسلمانان، حسین (ع) نمونه بارزی از آزادی و آزادگی است. حسین (ع) معراج بشریت است. حسین (ع) امام و رهبر بشریت است.
رئیس جنبش بیداری امت مصطفی (ص) با بیان اینکه گروه‌هایی با ایدئولوژی و فلسفه استبدادی از کربلا و تعالیم کربلا می‌ترسند، بیان کرد: ایدئولوژی کربلا می‌تواند نظام استبدادی آن‌ها را براندازد. هرگاه کسی بر اساس واقعه کربلا و پس از تاثیرپذیری از افکار فلسفه حسینی، علیه ظلم و استبداد قیام کند، موفقیت برای آنها به مقدر تبدیل می‌شود زیرا امام حسین (ع) ارزش آزادی و حریت را تا آخر زمان به انسان شناساند.
در ادامه، دیگر سخنرانان بر لزوم ترویج ارزش‌های همزیستی مسالمت آمیز و عطوفت انسانی در جوامع تأکید کردند و گفتند: تنها در صورت حفظ احترام متقابل به مقدسات و تقویت ارزش‌های مشترک دینی و مذهبی، صلح و ثبات و زندگی مسالمت‌آمیز در منطقه و جهان تأمین خواهد شد.

مهر