هشدار قرمز هواشناسی برای ۷ استان ؛ این استان‌ها منتظر بارش‌های شدید باشند

سازمان هواشناسی هشدار سطح قرمز را برای برخی از استان‌های کشور در روز دوشنبه (۲۹ آبان) صادر کرد. بدین ترتیب، بالاترین سطح هشدار هواشناسی در روز دوشنبه می‌تواند مخاطرات جدی را برای برخی از استان‌ها به وجود بیاورد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر ، به گفته کارشناس سازمان هواشناسی کشور، برای روز دوشنبه بارش‌های شدید در جنوب و جنوب غرب استان‌ کهگیلیویه و بویراحمد، شمال بوشهر، جنوب استان‌های ایلام و لرستان، شمال غرب فارس، نیمه شمالی و غربی خوزستان و همچنین دامنه و ارتفاعات چهارمحال و بختیاری پیش‌بینی شده است.

کبری رفیعی به همشهری گفت: «باید اقدام فوری در این استان‌ها صورت بگیرد تا از وقوع حادثه برای مردم جلوگیری شود. در واقع هشدار سطح قرمز خیلی باید جدی گرفته شود.»

هشدار قرمز رنگ بالاترین سطح هشدار هواشناسی به حساب می‌آید که پیش‌بینی می‌شود یک پدیده جوی می‌تواند خسارت‌های وسیعی به دنبال داشته باشد. از این‌رو با صدور هشدار قرمز به دستگاه‌های مختلف اعلام شده که وارد عمل شوند و اقداماتی را برای کاهش خسارات وقوع پدیده‌های جوی انجام دهند.

هشدار سطح نارنجی

شرایط آب و هوایی در اغلب استان‌های کشور از یکشنبه تا چهارشنبه (اول آذرماه) ناپایدار خواهد بود. به گفته کارشناس هواشناسی، در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، کردستان، قزوین، زنجان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، همدان، چهارمحال و بختیاری، بوشهر، فارس، مرکزی، جنوب اصفهان و همچنین ارتفاعات البرز و تهران هشدار سطح نارنجی صادر شده است.

رفیعی در این باره گفت: «بارش‌ها در این استان‌ها شدت خواهد گرفت و مخاطراتی به همراه خواهد داشت. برای همین، بهتر است نکات ایمنی جدی گرفته شود.»

کارشناس هواشناسی همچنین اعلام کرد هشدار سطح نارنجی دریایی را خواهیم داشت. او گفت: «در سواحل دریای خرز، گیلان، مازندران، گلستان و… و. سرعت وزش باد افزایش پیدا می‌کند و ارتفاع موج را داریم که می‌تواند مخاطراتی برای فعالیت‌های دریایی ایجاد کند.»

این هشدار برای روزهای دوشنبه الی چهارشنبه از سوی سازمان هواشناسی صادر شده است.

هشدار سطح زرد

کارشناس هواشناسی معتقد است با فعالیت سامانه بارشی کاهش دمای هوا را خواهیم داشت که این سامانه از یکشنبه شروع شده و از شمال غرب کشور گرفته تا جنوب، غرب و جنوب غرب را در برمی‌گیرد. رفیعی گفت: «ما هشدار سطح زرد را نیز برای کشاورزان صادر کردیم. با توجه به خساراتی که به محصولات کشاورزی می‌تواند وارد ‌کند، توصیه ما این است که باغداران نسبت به برداشت محصولات خود و انتقال آن اقدامات لازم را انجام دهند.»

هشدار سطح زرد نیز تا روز چهارشنبه اول آذرماه ادامه خواهد داشت./ هشمهری

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.