۱۹:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸

هدف از کودتای اردن، اجرای «معامله قرن» بود

اردن به تازگی شاهد یک کودتا بوده است. شاهزاده «حمزه بن حسین» بزرگترین پسر «ملک حسین» به اتهام دسیسه چینی برای سرنگونی برادر ناتنی خود «عبدالله دوم» بازداشت شد. دستگاه اطلاعاتی اردن همچنین به صورت شبانه حدود ۲۰ تَن دیگر را به اتهام «تهدید ...

هدف از کودتای اردن، اجرای «معامله قرن» بود

اردن به تازگی شاهد یک کودتا بوده است. شاهزاده «حمزه بن حسین» بزرگترین پسر «ملک حسین» به اتهام دسیسه چینی برای سرنگونی برادر ناتنی خود «عبدالله دوم» بازداشت شد. دستگاه اطلاعاتی اردن همچنین به صورت شبانه حدود ۲۰ تَن دیگر را به اتهام «تهدید علیه ثبات کشور» دستگیر کرد.

در میان افراد بازداشت شده اسامی شخصیت‌هایی همچون «شریف حسن بن زائد» یکی از اعضای خاندان سلطنتی اردن به همراه «باسم عوض الله» یکی از نزدیکان ملک عبدالله که مدتی در سمت وزیر دارایی اردن فعالیت کرده است، به چشم می‌خورد. مقامات اردنی بازداشت شاهزاده حمزه بن حسین را تکذیب کردند اما او با انتشار یک فایل صوتی ادعای آنها را رد کرد و گفت: «من در حال حاضر در بازداشت خانگی به سر می‌برم. معتقدم که دولت حاکم یک دولت بی کفایت و فاسد» است.

در واقع، باسم عوض الله، وزیر سابق دارایی و وزیر سابق دربار در اردن، متحد اصلی محمد بن سلمان و رابط بین شاهزاده سعودی و بعضی از شاهزاده‌های اردنی محسوب می‌شود. وی رابط اصلی بین عربستان و امارات از یک طرف و مقامات رژیم صهیونیستی از طرف دیگر برای عادی سازی روابط بین کشورهای عربی و رژیم اشغال گر قدس بوده است.

در همین ارتباط، خبرنگار ما گفتگویی را با «ناجی امهز» تحلیلگر سیاسی لبنانی ترتیب داده است. وی در این خصوص تصریح کرده است: آنچه که در اردن اتفاق افتاد حقیقتاً یک کودتا بود. دولت سابق آمریکا به ریاست دونالد ترامپ، چنین کودتایی را طراحی کرده بود.

این تحلیلگر مسائل سیاسی در ادامه یادآور شد: هدف اصلی و اساسی از کودتای اخیر در اردن فراهم کردن مقدمات اجرای «معامله قرن» بود. در واقع، آمریکایی‌ها همواره قصد داشته اند وطن دومی را به فلسطینیان اعطا کنند و این وطن، اردن است. واقعیت آن است که عربستان سعودی و امارات مأموریت یافته بودند تا کودتای اردن را با موفقیت به سرانجام برسانند. رژیم صهیونیستی نیز از این کودتا حمایت به عمل آورد.

امهز همچنین تأکید کرد: رژیم صهیونیستی به صورت غیرمستقیم از کودتای اردن حمایت کرد. علت این مسأله هم آن بود که نقش آفرینی مهم پادشاه اردن در برخی از تحولات بود. در سال ۲۰۱۷ بود که دولت انگلیس به نقشه کودتا در اردن پی برد و مسأله را به پادشاه این کشور اطلاع داد تا دولت امان برنامه ریزی های لازم برای به شکست کشاندن این کودتا را انجام دهد.

این تحلیلگر لبنانی در پاسخ به سؤالی پیرامون اینکه آیا طرف‌های خارجی قصد داشتند نظام حاکم در اردن را ساقط سازند و یا اینکه تنها می‌خواستند ضرب شستی به امان نشان دهند، گفت: به اعتقاد من آنچه که در اردن اتفاق افتاد یک کودتای کامل بود. هدف از آن نابودی نظام اردن و تحویل آن به عربستان و دشمن صهیونیستی بود.

وی در ادامه اظهار داشت: شما به خوبی دیدید که پیشتر اردن از پرواز هواپیمای حامل «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی بر فراز آسمان این کشور برای سفر به امارات جلوگیری کرد. این پیام واضحی از سوی پادشاه اردن برای امارات و اسرائیل بود. بنابراین، طبیعی است که آنها نیز علیه امان وارد عمل شدند. در رابطه با مسأله اماکن اسلامی نیز باید بگویم اردن به هیچ وجه نمی‌خواهد کنترل این اماکن از جمله مسجدالاقصی را از دست بدهد.

ناجی امهز در ادامه سخنان خود تصریح کرد: دولت اردن و شخصِ عبدالله دوم به خوبی می‌دانند که از دست دادن اماکن مقدس از جمله مسجدالاقصی به معنای پایان کمک‌هایی است که کشورهای غربی به امان ارائه می‌دهند. لذا اردن تحت هیچ شرایطی حاضر نیست که مدیریت اماکن اسلامی را به عربستان سعودی واگذار کند.

این تحلیلگر لبنانی تأکید کرد: جای هیچگونه شک و شبهه‌ای وجود ندارد که عربستان سعودی و محمد بن سلمان در کودتای اردن نقش داشته اندجای هیچگونه شک و شبهه‌ای وجود ندارد که عربستان سعودی و محمد بن سلمان در کودتای اردن نقش داشته اند. عدم شناخت سعودی‌ها از سیاست بین المللی و نیز سازوکار نظام بین الملل موجب اشتباه محاسباتی آنها شد. مقامات سعودی احساس کردند که به تنهایی می‌توانند روند تحولات منطقه را دستخوش تغییر و تحول سازند. سعودی‌ها سیاست متهورانه ای را در منطقه در پیش گرفته اند.

در همین ارتباط، امهز ادامه داد: سعودی‌ها از یک سوی با تحریک‌های ایالات متحده آمریکا وارد جنگ یمن شدند و از سوی دیگر، مرتکب حماقت دیگری شدند و آن، قتل جمال خاشقجی در استانبول بود. اکنون نیز در کودتا علیه پادشاه اردن دست داشتند. این درحالی است که تمام تلاش خود برای عادی سازی روابط کشورهای عربی با رژیم غاصب اسرائیل را به کار بسته اند. تمامی اینها نشان می‌دهد که بن سلمان تنها یک فرد سرسپرده است که به صورت شبانه روزی برای بی ثابت کردن جهان عرب تلاش می‌کند.

افکار

مطالب مرتبط