• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
 • برابر با : Sunday - 5 February - 2023

جدیدترین اخبار

فال روزانه فردا یکشنبه 16 بهمن 1401 فال ابجد 16 بهمن 1401 فال روزانه فردا دوشنبه 17 بهمن 1401 / همین روزها آرزوی قدیمی‌ ات برآورده می‌شود و یا خودت را به آن نزدیكتر احساس می‌كنی فال ابجد 17 بهمن 1401 + فال ابجد امروز دوشنبه 17 بهمن / امروز ممکن است با تغییراتی مواجه شوید که باعث تلنگری به شما خواهد بود! نگاهی به فیلم هوک؛ ایکاش اینجا جشنواره کودک و نوجوان بود! رو به رو شدن دوباره کی‌روش و کنعانی‌زادگان/ ماجرا از این هم عجیب‌تر می‌شود! شکست دوباره اتحاد کلبا؛ فرهاد مجیدی ۶تایی شد! واکنش کاپیتان تیم آزمون به استوری «روز مرد» سردار/ مطمئن باشید تا فینال می‌رویم! بی خبری ۳ روزه باشگاه استقلال از یک بازیکن/ تصمیم ناگهانی برای جدایی توهین به ساپینتو توهین به ۳۰ میلیون استقلالی است/ ماهم دل خوشی از او نداریم ولی الان سرمربی استقلال است امیدواری استقلال به فروش الماس سیاه برای درآمدزایی!/ وضعیت قرارداد دو ستاره خارجی آبی ها پیروانی: در مورد اتفاقات بازی با فولاد فقط نسبت به یک نفر اعتراض داریم/ دلیل دعوتم را خودم هم نمی دانم! انتقاد تند فرکی از کی‌روش؛ با او آینده فوتبال ایران سیاه بود/ سرمربی تیم ملی فوتبال قبلا انتخاب شده است به بهانه ۳۸ سالگی کریستیانو رونالدو/ CR7 هنوز هم می‌تواند مسیر بازنشستگی‌اش را خودش به نگارش دربیاورد استقلال از پرسپولیس و سپاهان سبقت می گیرد/ مهدی قایدی واقعا ویرانگر است قرارداد عجیب ساپینتو با استقلال فاش شد! مثلث پرسپولیسی برای کفش طلا/ هیچ بازیکنی پرسپولیسی واقعی نیست! درخواست ساپینتو از ستاره مصدوم استقلال سرمربی تیم ملی به شایعات پایان داد/ پژمان درستکار از آمریکا به ایران برگشت مطلب جالب رسانه کلمبیایی در نقد کارلوس کی‌روش

نماز شبهای ماه رجب بین مغرب و عشا |نماز هرشب ماه رجب + نمازهای مستحبی روز و شب های ماه رجب

 • کد خبر : 1388590
 • 02 بهمن 1401 - 19:03
نماز شبهای ماه رجب بین مغرب و عشا |نماز هرشب ماه رجب + نمازهای مستحبی روز و شب های ماه رجب
نمازهای ماه رجب، نمازهای مستحبی هستند که در وقت‌های مختلفی در ماه رجب خوانده می‌شوند و هر کدام فضایلی دارند. یکی از این نمازها نماز ماه رجب بین مغرب و عشا است. همچنین سی نماز برای ۳۰ شب ماه رجب نیز نقل شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،نماز شبهای ماه رجب بین مغرب و عشا | نمازهای ماه رجب / نمازهای مستحبی روز و شب های ماه رجب. نماز در روز اول. نماز حضرت سلمان که رسول خدا (صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله) به او فرمود این نماز را بخوان.
این نماز ده رکعت است که به صورت پنج نماز دو رکعتی به شرح زیر خوانده می‌شود:
الف. در هر رکعت بعد از حمد، سه بار سوره اخلاص و سه بار سوره کافرون.
ب. بعد از هر دو رکعت دستها را بلند کند و این دعا را بخواند:
«لا اله الّا الله وحده لا شریک له، له الملک و له الحمد یحیی و یمیت و هو حیّ لا یموت بیده الخیر و هو علی کلّ شیء قدیر».
ج. سپس بگوید:
«اللهمّ لا مانع لما اعطیت و لا معطی لما منعت و لا ینفع ذا الجدّ منک الجدّ». پس دستها را به روی خود بکشد.

سید روایت کرده است که هر کس در ماه رجب یک روز را روزه بدارد و چهار رکعت نماز گزارد در رکعت اول صد مرتبه آیة‌الکرسی و در رکعت دوم دویست مرتبه سوره توحید، نمیرد تا جای خود را در بهشت ببیند یا دیده شود برای او.

نمازهای زیر گزیده ای از نمازهای مستحبی شب های رجب هستند مسلماً خواندن آن ها وقت زیادی  نمی گیرد شما هم می توانید چند تا از آن ها را انتخاب و در اوقات فراغت خود بخوانید.

                         نماز روز اول رجب

شیخ  طوسی و دیگران از سلمان فارسی روایت کرده اند که گفت در روز آخر جمادی الثانی خدمت رسول خدا رفتم ، فرمود هر مؤمن و مؤمنه ای  که در ماه رجب سی رکعت نماز گذارد و در هر رکعت بعد از حمد سه بار سوره ی کافرون را بخواند البته هر گناهی کرده  ، حق تعالی محو کند و خداوند به او عطا کند ثواب کسی که تمام آن ماه را روزه گرفته و تا سال آینده او را از نمازگزاران نویسد و در هر روز آن ماه ، ثواب شهیدی از شهدای بدر برای او به آسمان برند و به هر روزی که در آن ماه روزه گیرد ، عبادت یک سال در نامه عمل او نویسند و…

       و نمازی برای رفع عذاب قبر

سید ابن طاوس گوید ، رسول خدا فرمود آیا به تو نیاموزم از غرائب گنج ها ؛  و فرمود روز اول رجب  ده رکعت نماز بگذار و در هر رکعت بعد از حمد سه بار توحید بخوان . خداوند همه گناهان تو را از روزی که قلم بر تو جاری شده  تا امشب می آمرزد و از فتنه ی قبر  و عذاب روز قیامت تو را نگه دارد.

                         نماز شب دوم رجب

رسول خدا فرمود : هر کس در شب دوم رجب ، ده رکعت نماز گذارد و در هر رکعت بعد از حمد یک بار سوره ی کافرون را بخواند ، خداوند همه  گناهان کبیره و صغیره او را بیامرزد و او را تا سال آینده از نمازگذاران نویسد و از نفاق بری می شود .

                         نماز شب سوم رجب

هر که در شب سوم رجب ده رکعت نماز کند و در هر رکعت بعد از حمد پنج مرتبه سوره نصر را بخواند  ، خداوند در بهشت برای او قصری بنا کند  که عرض و طول آن از دنیا هفت بار وسیعتر باشد و منادی از آسمان ندا می کند که بر این ولی خدا به کرامت و عظمت و رفاقت انبیاء و صدیقین و صالحین بشارت دهید و….

                        نماز شب چهارم رجب

هر که در شب چهارم  رجب ، صد رکعت نماز کند و در رکعت اول بعد از حمد سوره فلق و در رکعت دوم حمد و سوره ناس را بخواند از هر آسمانی فرشته ای فرود آید که ثواب این نماز را تا روز قیامت نویسد و چون وارد محشر می شود روی او چون شب چهارده باشد و…

                         نماز شب پنجم رجب

هر که در این شب شش رکعت نماز کند و در هر رکعت بعد از حمد بیست و پنج بار توحید را بخواند . خداوند ثواب چهل پیاغمبر و چهل صدیق و چهل شهید به او عطا کند و از صراط مانند برق لامع که بر اسبی از نور سوار شده ، بگذرد .

                       نماز شب ششم رجب

هر که در در این شب دو رکعت نماز گذارد و در هر رکعت بعد از حمد ، هفت بار آیة الکرسی را بخواند ، منادی از آسمان ندا می کند ای بنده خدا ، حقا که تو ولی خدا هستی و برای تو هفتاد هزار حسنه است که هر حسنه نزد خداوند برتر است از کوه هائی که در دنیاست.

                       نماز شب هفتم رجب

هر که در این شب چهار رکعت نماز گذارد و در هر رکعت بعد از حمد توحید  و سوره فلق و سوره ناس هر یک را سه بار بخواند و بعد از نماز ده بار تسبیحات اربعه را بگوید ، خداوند در سایه عرش خود ، او را منزل دهد و براو حالت جان دادن و عذاب قبر آسان شود و از دنیا نمی رود مگر آنکه جای خود را در بهشت ببیند.

                      نماز شب هشتم رجب

هر که در این شب بیست نماز کند و در هر رکعت بعد از حمد هر یک از سوره های توحید و ناس و فلق و کافرون را سه بار بخواند  خداوند مزد شاکرین و صابرین را به او عطا کند و گویا قرآن رادر ماه رمضان ختم کرده و چون از قبر برخیزد هفتاد ملک او را استقبال کرده ، بشارت بهشت دهند و تا بهشت مشایعت کنند.

                      نماز شب نهم رجب

هر که در شب نهم رجب دو رکعت نماز کند و در هر رکعت بعد از حمد پنج بار سوره تکاثر را بخواند از جای خود برنخیزد مگر آنکه خدا او را بیامرزد و به او ثواب صد حج و صد عمره عطا کند و هزار هزار رحمت بر او نازل شود و اگر تا هشتاد روز بمیرد ، شهید مرده است.

                     نماز شب  دهم رجب

هر کس در این شب بعد از نماز مغرب دوازده رکعت نماز گذارد هر رکعت به یک حمد و سه توحید در هر رکعت خداوند برای او قصری در بهشت بنا کند و درآن قصر خانه ها باشد به عدد ستارگان آسمان و در آن خانه ها چسزی باشد که کسی بر وصف آن قادر نباشد.

                    نماز شب یازدهم رجب

هر کس در این شب ، دوازده رکعت نماز بجا بیاورد و در هر رکعت بعد از حمد ، دوازده بار آیة الکرسی بخواند ، خداوند به ثواب تلاوت تورات و انجیل و قرآن و هر کتابی که به انبیاء نازل نموده ،عطا فرماید و منادی از عرش ندا می کند که عمل خود را از سر گیر که حقتعالی تو را آمرزید.

                    نماز شب دوازدهم رجب

هر که در این شب دو رکعت نماز کند و بعد از حمد ، ده بار آیه ی شریفه ی « آمن الرسول … » را که در آخر سوره ی بقره است ؛ را تا آخر بخواند خداوند به او عطا کند ، ثواب کسی را که امر به معروف و نهی از منکر انجام داده و پاداشهفتاد بنده آزاد کردن از اولاد اسماعیل را  عطا نماید .

                     نمازشب سیزدهم رجب

هر کس در این شب دو رکعت نماز کند و در رکعت اول بعد از حمد ، سوره ی عادیات و در رکعت دوم بعد از حمد  سوره ی تکاثر را بخواند ، خداوند همه گناهان او را بیامرزد اگر چه عاق والدین باشد و از وی راضی شود و به او در فردوس ، هزار شهر عطا نماید.

                    نماز شب چهاردم رجب

هر کس در این شب سی رکعت نماز بجا بیاورد و در هر رکعت بعد از حمد سوره کهف را بخواند ؛ اگر چه گناهانش بیشتر از ستارگان آسمان باشد ، از نماز بیرون نشود مگر پاک و پاکیزه و گویا همه کتابها را که خدای تعالی نازل کرده ، خوانده است .

                    نماز شب پانزدهم رجب

هر کس در این شب سی رکعت نماز کند و در هر رکعت ده بار توحید بخواند ، خداوند او را از آتش دوزخ آزاد می کند و به هر رکعتی ثواب چهل شهید برای او می نویسد و به هر آیه ای که خوانده ، دوازده نور به او عطا کند به عدد هر توحید که خوانده ، دوازده شهر از مشک و عنبر برای او بنا کند اگر در بین این شب و سال آینده بمیرد از عذاب قبر محفوذ می شود .

                   نماز شب شانزدهم رجب

هر کس در این شب شانزده رکعت نماز بجا بیاورد و در هر رکعت بعد از حمد ده بار توحید را بخواند از نماز که فارغ شد خداوند ثواب هفتاد شهید به او عطا کند  و حقتعالی برائت از نفاق بر وی عطا کند و عذاب قبر نبیند ….

  در شب هفدهم نیز همین نماز وارد است .

                    نماز شب هجدهم رجب

هر کس در این شب دو رکعت نماز بجا آورد و در هر رکعت بعد از حمد هر یک از توحید و فلق و ناس را ده بار بخواند چون از نماز فارغ شود ، خداوند متعال به ملائکه خود بفرماید

          لو کانت  ذنوب هذا اکثر من ذنوب العشارین لغفرتها له بهذا الصلوة

                   نماز شب نوزدهم رجب

هر کس در این شب چهار رکعت نماز گذارد و در هر رکعت بعد از حمد هر یک از آیة الکرسی و توحید را پانزده بار بخواند ، خداوند به او عطا نماید از ثواب مثل آن چه به حضرت موسی عطا فرموده و به هر حرفی ، ثواب شهیدی به او کرامت نماید و از فرشتگان سه بشارت به او می فرستد ، اول آنکه در محشر او را رسوا نکند، دوم از وی حساب نگیرد ،  سوم بدون حساب داخل بهشت شود و چون او را به پیشگاه خدا برند حقتعالی بر وی سلام دهد و بفرماید :

ای بنده من نترس و محزون نباش همانا من از تو راضی هستم و بهشت برای تو مباح است.

                   نماز شب بیستم رجب

هر کس در این شب دو رکعت نماز گذارد و در هررکعت بعد از حمد پنج مرتبه سوره قدر را بخواند ، ثواب ( بقدر مزد نماز مستحبی ) حضرت ابراهیم و موسی و یحیی و عیسی  را به او عطا می فرماید و صدمه و آسیبی از جن و انس به او نمی رسد و خداوند به نظر رحمت به بنگرد.

                 نماز شب بیست و یکم  رجب

هر کس در این شب شش رکعت نماز گذارد و در هر رکعت بعد از حمد سوره کوثر و توحید را ده بار بخواند خداوند به فرشتگان کرام الکاتبین امر فرماید که تایک سال گناه او را ننویسند و حسنات او را بنویسند ( فرصت ترک گناه می یابد ).

                 نماز شب بیست و دوم رجب

هر که در این شب  هشت رکعت نماز گذارد و در هر رکعت بعد از حمد هفت بار سوره ی کافرون را بخواند  و چون از نماز فارغ شد ، ده بار صلوات بفرستد و ده بار استغفار کند از دنیا نرود مگر آن که جای خود را در بهشت ببیند و با اسلام بمیرد و اجر هفتاد پیغمبر برای او باشد.

                 نماز شب بیست و سوم رجب

هر که در این شب دو رکعت نماز گذارد و در هر رکعت بعد از حمد پنج بار سوره ضحی را بخواند  ، خداوند به عدد هر حرفی که خوانده و به عدد هر کافر و کافره ای که هست ، درجه ای در بهشت برای او عنایت فرماید و ثواب هفتاد حج و ثواب تشییع هزار جنازه و عیادت هزار مریض  برآوردن حاجت برادر مسلم برای او عطا فرماید .

                 نماز شب بیست و چهارم رجب

هر که در این شب چهل رکعت نماز گذارد و در هر رکعت بعد از حمد یک بار آیه آمن الرسول ( آخر سوره بقره ) و یک بار توحید بخواند ، خداوند هزار حسنه برای او نویسد  و هزار سیئه او را محو کند و هزار درجه برای او بلند فرماید و هزار ملک از آسمان نازل می کند که دست های خود را بلند نموده بر او صلوات می فرستند و سلامتی دنیا و آخرت ر به او عطا می کند و گویا شب قدر را درک کرده و…

                 نماز شب بیست و پنجم رجب

هر کس در این شب بیست رکعت نماز در بین نماز مغرب و عشا بجا بیاورد و در هر رکعت یکبار آیه ی آمن الرسول و بکبار توحید را بخواند ، خداوند جان و مال و دین و دنیا و آخرت او را حفظ کند و از جای خود برنخیزد تا خدا او را بیامرزد و حضرت امیر فرموده است روزه ی این روز دویست سال کفاره ی گناه است.

                 نماز شب بیست و ششم رجب

هر که در این شب دوازده رکعت نماز گذارد و در هر رکعت بعد از حمد چهل بار ( در روایتی چهار بار ) توحید بخواند ، فرشتگان با وی مصافحه کنند و فرشتگان با هر که مصافحه کنند از توقف صراط و حساب و میزان ایمن گردد و خداوند هفتاد فرشته به سوی او می فرستد که برای او استغفار کنند و ثواب برای او نویسند و برای او تهلیل کنند و هر وقتی که از جای خود برخیزد ، گویند  اللهم اغفر لهذا العبد

از حضرت رضا (ع )  روایت است هر کس روز بیست و ششم رجب را روزه دارد ، خداوند روزه او را کفاره هشتاد ساله گرداند.

                         بیست و هفتم رجب

در زاد المعاد از امام محمد تقی روایت شده که فرمود : در ماه رجب شبی است که برای مردم بهتر است از آن چه خورشید بر ایشان بتابد و آن بیست و هفتم این ماه است و صبح آن روز رسول خدا به رسالت مبعوث شد و کسی که این شب را عبادت کند مثل اجر شصت سال عبادت خداوند با او عطا کند ؛ پرسیدند عمل آن شب چیست ، فرمود چون نماز عشا را خواندی ، بخواب هر وقت از شب را که بیدار شدی ، دوازده رکعت نماز بجا بیاور و در هر رکعت بعد از حمد یک سوره کوچک بخوان و یک سوره یس و چون فارغ شدی سوره ی حمد و فلق و ناس و کافرون و قدر و آیة الکرسی ، هر یک را هفت بار بخوان بعد این دعا را بخوان

الحمد لله الذی لم یتَّخِذ ولداً و لم یَکُن لهُ شریکٌ فی المُلکِ و لم یکن لهُ ولیۀٌ مِنَ الذِّّلِّ و کَبِّرهُ تکبیراً اللهم انّی اسئلکَ بِمَعاقِدِ عِزّکَ عَلی ارکانِِِِ عرشِکَ و منتهی الرحمةِ مِن کتابکِ و باسمِکَ الاعظم ِالاعظم ِالاعظم ِو ذِکرکَ الاعلیَ الاعلیَ الاعلیَ و بکلماتِکَ التّامّاتِ اَن تُصِلیَّ علی مُحمَّدٍ و آلِهِ و اَن تَفََعَلَ بی ما انت اهلُهُ

                نماز شب بیست و هفتم رجب

روایت است هر وقت شب که باشد ، دوازده رکعت نماز گذارد و در هر رکعت بعد از حمد ، هر یک از سوره های ناس و فلق را چهار بار بخواند و بعد از نماز چهار بار بگوید.

 لا اله الا الله و الله اکبر و الحمد الله و سبحان الله و لا حول و لا قوة الا بالله العلی العظیم

               نماز شب بیست و هشتم  رجب

هر کس در این شب دوازده رکعت نماز بجا بیاورد و در هر رکعت بعد از حمد ده بار استغفار کند ، خداوند ثواب عبادت فرشتگان را برای او نویسد و…

در شب بیست و نهم  نیز همین نماز وارد است.

                      نماز شب سی ام رجب

هر کس در این شب ده رکعت نماز بجا بیاورد و در هر رکعت بعد از حمد ، ده بار توحید بخواند . خداوند در جنة الفردوس هفت شهر به او بخشد و چون از قبر برخیزد روی او مانند بدر شود و…

کلیه نماز هایی که در این بخش گفته شد ، دو رکعتی هستند مثلا نماز ده رکعتی ، پنج نماز دو رکعتی خوانده خواهد شد.

   لیلة الرغائب

شب جمعه اول رجب را لیلة الرغائب  گویند و برای آن عملی از رسول خدا (ص) وارد شده که باعث آمرزش گناهان است و هر که این نماز را بخواند ، چون شب اول قبر او شود حقتعالی ثواب آن نماز را به نیکوترین صورت به سوی او فرستد باروی باز و درخشان و زبان فصیح به او گوید : ای حبیبِ من ، تو را بشارت باد که از هر شدت و سختس رها شدی . صاحب نماز گوید تو کیستی ، که به خدا قسم من روئی از روی تو بهتر ندیده ام و سخنی از سخن تو شیرین تر نشنیده ام و بوئی از بوی تو بهتر نبوئیده ام . گوید من ثواب آن نمازم که در فلان شب از فلان ماه فلان سال بجا آوردی امشب نزد تو آمده ام تا حق تو را ادا کنم و مونس تو باشم و وحشت را از تو بردارم  و چون در صور دمیده شود من بر سر تو سایه  خواهم  بود . پس  خوشحال باش  که هرگز خیر از تو بریده نشود.

                       دستور نماز لیلة الرغائب

مابین نماز مغرب و عشا دوازده رکعت نماز ( هر دو رکعت به یک سلام ) که در هر رکعت بعد از حمد ، سه بار سوره قدر و دوازده بار توحید و بعد از نماز هفتاد بار « اللهُمَّ صلِّ علی مُحمَّد الَنبیّ الامّی و علی آله »

و به سجده رفته و هفتاد بار می گویی

« سبوح قدُّوس ربُُّ الملائکة و الُّروح »

پس سر از سجده بر می داری و هفتاد بار می گویی

« ربِّ اغفِر و ارحَم و تَجاوَز عَمّا تَعلََم اِنَّک العلیُّ الأعظَمُ »

باز به سجده می روی و هفتاد بار می گویی

« سبوح قدُّوس ربُُّ الملائکة و الُّروح »

اين هم يك روايت جداگانه از ماه مبارك رجب

روایت شده هر کس هر روز بگوید :

جَزَی اللهُ  مُحَمَّداً  صَلی  اللهُ  عَلیهِ  و آلِهِ  عَنَّا  ما  هُو  اَهلُهُ

خداوند هفتاد فرشته فرستد تا قیامت برایش حسنات نویسند.

توضیحات تکمیلی درباره نماز ماه رجب

درباره فضیلت ماه رجب در احادیث و روایات معتبر سخن بسیاری آمده و در روایات ائمه معصومین اعمال و نمازهای مستحبی پر فضیلتی برای این ماه نقل شده است. در این مطلب طریقه خواندن نمازهای ماه رجب که در روایاتی از پیامبر و ائمه آمده است ذکر می‌گردد.

نمازهای ماه رجب در روایات

نماز در هر شب ماه رجب

در هر شب ماه رجب، دو ركعت؛ بعد از حمد سه مرتبه سوره توحید خوانده شود و چون سلام دهد دستها را بلند كند و بگوید:
«لا اله الا الله وحده لا شریك له، له الملك و له الحمد یحیی و یمیت و هو حیّ لا یموت بیده الخیر و هو علی كلّ شیء قدیر و الیه المصیر و لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم صلّ علی محمد النّبیّ الامّیّ و آله»

و دستها را به صورت خود بكشد.

از حضرت رسول اكرم (ص) روایت شده است كه كسی كه این عمل را به جا آورد، حق تعالی دعای او را مستجاب گرداند و ثواب شصت حج و شصت عمره به او عطا فرماید.

*منبع: مفاتیح الجنان، ص ۲۸۶.

 

نماز اولین شب جمعه ماه رجب

در اعمال شب لیله الرغائب (شب آرزوها)آمده است: روز پنج شنبه را روزه بگیرد و بین نماز مغرب و عشاء دوازده ركعت نماز دو ركعتی به ترتیب زیر بخواند:

 • در هر ركعت بعد از حمد سه مرتبه سوره قدر و سیزده مرتبه سوره اخلاص.
 • بعد از نمازها بگوید: «اللهمّ صلّ علی محمّد النّبیّ الامّیّ و آله».
 • پس سجده كند و هفتاد مرتبه بگوید: «سبّوح قدّوس ربّ الملائكه و الرّوح». سپس از سجده برخیزد و بگوید: «ربّ اغفر و ارحم و تجاوز عمّا تعلم انّك انت العلیّ العظیم».
 • بار دیگر به سجده رود و هفتاد مرتبه بگوید: «سبّوح قدّوس ربّ الملائكه و الروح». و در انتها نیازمندی‌های خویش را از خداوند طلب نماید.

*منبع: بحار الانوار، ج ۹۸، ص ۳۹۶.

 

نماز روز جمعه ماه رجب

از رسول اكرم (ص) روایت شده است: كسی كه چهار ركعت نماز بخواند مابین ظهر و عصر جمعه ماه رجب، در هر ركعت سوره حمد یك مرتبه و آیه الكرسی هفت مرتبه و سوره توحید پنج مرتبه و بعد از نماز ده مرتبه بگوید: «استغفرالله الذی لا اله الّا هو و اسأله التّوبه».

ثوابی که برای نماز روز جمعه ماه رجب ذکر شده به این شرح است: بنویسد خدای تعالی برای او هر روز تا بمیرد هزار حسنه و عطا می‌فرماید خدا به او به اندازه هر آیه كه قرائت كرده شهری در بهشت از یاقوت سرخ و به هر حرفی قصری در بهشت از درّ سفید، و تزویج می‌فرماید خدای تعالی به او حور العین، و راضی می‌شود از او به رضایی كه سختی و غضبی بعد از او نباشد و نوشته می‌شود از عبادت كنندگان و ختم عمرش به سعادت و مغفرت است.

*منبع: اقبال، ص ۲۳۸، مفاتیح الجنان، ص ۲۸۶.

 

نماز روز اول ماه رجب

از اعمال شب و روز اول ماه رجب نماز حضرت سلمان است كه رسول خدا صلّی الله علیه و آله به او فرمود این نماز را بخوان. این نماز ده ركعت است كه به صورت پنج نماز دو ركعتی به شرح زیر خوانده می‌شود:

 • در هر ركعت بعد از حمد، سه بار سوره اخلاص و سه بار سوره كافرون خوانده شود.
 • بعد از هر دو ركعت دستها را بلند كند و این دعا را بخواند:
  «لا اله الّا الله وحده لا شریك له، له الملك و له الحمد یحیی و یمیت و هو حیّ لا یموت بیده الخیر و هو علی كلّ شیء قدیر».
 • سپس بگوید: «اللهمّ لا مانع لما اعطیت و لا معطی لما منعت و لا ینفع ذا الجدّ منك الجدّ». پس دستها را به روی خود بكشد.

*منبع: مفاتیح الجنان، ص ۲۹۳، المراقبات، ص ۴۶.

سید روایت كرده است كه هر كس در ماه رجب یك روز را روزه بدارد و چهار ركعت نماز گزارد در ركعت اول صد مرتبه آیه الكرسی و در ركعت دوم دویست مرتبه سوره توحید، نمیرد تا جای خود را در بهشت ببیند یا دیده شود برای او.

*منبع: مفاتیح الجنان، ص ۲۸۵.

 

نماز یک شبی در ماه رجب

از رسول اكرم سلام الله علیها روایت شده كه فرمودند: «هر كس در یك شب از ماه رجب دو ركعت نماز، و در این دو ركعت صد مرتبه سوره توحید را بخواند، ثواب آن مثل این است كه صد سال روزه گرفته است در راه خدا، و عطا كند خدا به او صد قصر در بهشت در هر قصری در جوار یكی از پیامبران ـ علیهم السّلام ـ ».

*منبع: مفاتیح الجنان، ص ۲۸۷.

 

سی نماز شب های ماه رجب

نمازهای ماه رجب شامل سی نماز است که هر کدام برای یکی از شب های ماه رجب نقل شده است. سی نماز ماه رجب علاوه بر نمازهایی است که در روایات آمده است.

 • نماز شب اول ماه رجب: بیست رکعت نماز که هر دو رکعت به یک سلام ختم می شود و در هر رکعت، بعد از سوره حمد یک مرتبه توحید خوانده می شود.
 • نماز شب دوم ماه رجب: ده رکعت نماز خوانده شود و در هر رکعت بعد از حمد یک بار سوره کافرون را خوانده شود.
 • نماز شب سوم ماه رجب: ده رکعت نماز بجا آورد، در هر رکعت بعد از حمد پنج مرتبه سوره نصر را بخواند
 • نماز شب چهارم ماه رجب: صد رکعت نماز بخواند و در رکعت اول بعد از حمد سوره فلق و در رکعت دوم حمد و سوره ناس را بخواند.
 • نماز شب پنجم ماه رجب: شش رکعت نماز بجا آورد و در هر رکعت بعد از حمد 25 بار توحید را بخواند.
 • نماز شب ششم ماه رجب: دو رکعت نماز گذارد و در هر رکعت بعد از حمد، هفت بار آیة الکرسی را بخواند
 • نماز شب هفتم ماه رجب: چهار رکعت نماز گذارد و در هر رکعت بعد از حمد توحید و سوره فلق و سوره ناس هر یک را سه بار بخواند و بعد از نماز ده مرتبه صلوات و ده مرتبه تسبیحات اربعه را بگوید
 • نماز شب هشتم ماه رجب: بیست نماز بجا آورد و در هر رکعت بعد از حمد هر یک از سوره های توحید و ناس و فلق و کافرون را سه بار بخواند
 • نماز شب نهم ماه رجب: دو رکعت نماز بخواند و در هر رکعت بعد از حمد پنج بار سوره تکاثر را بخواند.
 • نماز شب دهم ماه رجب: بعد از نماز مغرب دوازده رکعت نماز بجا آورد، در هر رکعت یک حمد و سه توحید
 • نماز شب یازدهم ماه رجب: دوازده رکعت نماز بجا بیاورد و در هر رکعت بعد از حمد، دوازده بار آیة الکرسی بخواند
 • نماز شب دوازدهم ماه رجب: دو رکعت نماز کند و بعد از حمد، ده بار آیه شریفه «آمن الرسول…» را که در آخر سوره بقره است؛ را تا آخر بخواند
 • نماز شب سیزدهم ماه رجب: دو رکعت نماز کند و در رکعت اول بعد از حمد، سوره عادیات و در رکعت دوم بعد از حمد سوره تکاثر را بخواند.
 • نماز شب چهاردم ماه رجب: سی رکعت نماز بجا بیاورد و در هر رکعت بعد از حمد آیه آخر سوره کهف را بخواند
 • نماز شب پانزدهم ماه رجب: سی رکعت نماز کند و در هر رکعت بعد از حمد، ده مرتبه سوره توحید را بخواند
 • نماز شب شانزدهم ماه رجب: سی رکعت نماز بجا آورد و در هر رکعت بعد از حمد ده بار توحید را بخواند
 • نماز شب هفدهم ماه رجب: مانند شب شانزدهم
 • نماز شب هجدهم ماه رجب: دو رکعت نماز بجا آورد و در هر رکعت بعد از حمد هر یک از توحید و فلق و ناس را ده بار بخواند.
 • نماز شب نوزدهم ماه رجب: چهار رکعت نماز بجا آورد و در هر رکعت بعد از حمد هر یک از آیة الکرسی و توحید را پانزده مرتبه بخواند
 • نماز شب بیستم ماه رجب: دو رکعت نماز گذارد و در هر رکعت بعد از حمد پنج مرتبه سوره قدر را بخواند
 • نماز شب بیست و یکم ماه رجب: شش رکعت نماز گذارد و در هر رکعت بعد از حمد سوره کوثر و توحید را ده مرتبه بخواند.
 • نماز شب بیست و دوم ماه رجب: هشت رکعت نماز گذارد و در هر رکعت بعد از حمد هفت مرتبه سوره کافرون را بخواند و چون از نماز فارغ شد ، ده بار صلوات بفرستد و ده بار استغفار کند.
 • نماز شب بیست و سوم ماه رجب: دو رکعت نماز گذارد و در هر رکعت بعد از حمد پنج بار سوره ضحی را بخواند.
 • نماز شب بیست و چهارم ماه رجب: چهل رکعت نماز گذارد و در هر رکعت بعد از حمد یک بار آیه آمن الرسول (آخر سوره بقره) و یک بار توحید بخواند.
 • نماز شب بیست و پنجم ماه رجب: بیست رکعت نماز در بین نماز مغرب و عشا بجا بیاورد و در هر رکعت یکبار آیه آمن الرسول و یکبار توحید را بخواند.
 • نماز شب بیست و ششم ماه رجب: دوازده رکعت نماز گذارد و در هر رکعت بعد از حمد چهل بار سوره توحید را بخواند.
 • نماز شب بیست و هفتم ماه رجب: در زادالمعاد از امام محمدتقی (ع) روایت شده که فرمود: در شب بیست و هفتم این ماه چون نماز عشا را خواندی، بخواب و هر وقت از شب را که بیدار شدی، دوازده رکعت نماز بجا بیاور و در هر رکعت بعد از حمد یک سوره کوچک بخوان و یک سوره یس و چون فارغ شدی سوره حمد و فلق و ناس و کافرون و قدر و آیة الکرسی، هر یک را هفت بار بخوان. بعد بگو:
  «الحمد لله الذی لم یتَّخِذ صاحِبَتاً و لا ولداً و لم یَکُن لهُ شریکٌ فی المُلکِ و لم یکن لهُ ولیۀٌ مِنَ الذُّلِّ و کَبِّرهُ تکبیراً اللهم انّی اسئلکَ بِمَعاقِدِ عِزّکَ عَلی ارکانِ عرشِکَ و منتهی الرحمةِ مِن کتابکِ و باسمِکَ الاعظم ِالاعظم ِالاعظم ِو ذِکرکَ الاعلیَ الاعلیَ الاعلیَ و بکلماتِکَ التّامّاتِ اَن تُصِلیَّ علی مُحمَّدٍ و آلِهِ و اَن تَفعَلَ بی ما انت اَهلُهُ»
 • نماز شب بیست و هشتم ماه رجب: دوازده رکعت نماز بجا بیاورد و در هر رکعت بعد از حمد ده بار استغفار کند.
 • نماز شب بیست و نهم ماه رجب: مانند شب بیست و هشتم
 • نماز شب سی ام ماه رجب: ده رکعت نماز بجا بیاورد و در هر رکعت بعد از حمد، ده بار توحید بخواند.

 اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://andishemoaser.ir/?p=1388590

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

اندیشه معاصر در سامانه رسانه جامع