۰۸:۱۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۱

نظرات متفاوت ۹ کارشناس داوری درباره ۲ پنالتی مشکوک دیدار استقلال – شمس آذر روی مهرداد محمدی و صالح حردانی

نظر کارشناسان داوری درباره دو خطای مشکوک به پنالتی در دیدار استقلال - شمس آذر که به قضاوت وحید کاظمی برگزار و با نتیجه 3-2 به سود آبی پوشان پایان یافت.

استقلال

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، نظر کارشناسان به شرح زیر است:

برخورد رضایی و مهرداد محمدی (دقیقه ۴۸- پنالتی)

❌ محمدرضا ابوالفضلی: در این صحنه هر دو‌ بازیکن سعی در تصاحب توپ داشته و‌ شانه به شانه یکدیگر در حال دویدن هستند، اما این مهاجم است که با کمک دستِ راستِ خود، بازوی چپِ مهاجم را گرفته، مانع پیشروی مدافع شده و‌ سپس خود را سرنگون میکند. به باورِ داور، خطا توسط دستِ بازیکن شمس‌آذر اتفاق افتاده و‌ اخطار داده است، درحالیکه‌ چنین نبود. از طرفی چون جدال برای توپ نبوده، می‌بایستی داور کارت قرمز نشان میداد. با این تفاسیر متأسفانه پنالتی اعلام شده در این صحنه اشتباه بود.
❌ محمدحسین ترابیان: در این صحنه بازیکن مهاجم دست خودش را در دست مدافع درگیر می‌کند و قصد گرفتن خطا از مهاجم را دارد. در این صحنه هیچ خطایی از سوی مدافع و مهاجم رخ نداد و بهترین تصمیم داور ادامه بازی بود.
❌ مهدی عالیقدر: این مهاجم است که به روی مدافع مرتکب خطا می‌شود و اعلام پنالتی صحیح نیست. ضمن اینکه با توجه به تشخیص فعلی داور مبنی بر پنالتی جریمه شخصی بازیکن خاطی قطعا کارت قرمز است.
❌ ابراهیم میرزابیگی: هر بازیکن دستان‌شان را به هم قفل میکنند و این صحنه خطای هیچکدام از بازیکنان تلقی نمی‌شود. دور بودن زیاد داور و عمود بودن به صحنه و زاویه نامناسب او باعث شد تا این صحنه را درست نبیند.
✅ تورج حق‌وردی: مدافع، مهاجم را هل داد و پنالتی به درستی اعلام شد. داور در این صحنه باید مدافع را اخراج هم می‌کرد.
❌ حسین عسگری: این صحنه به هیچ عنوان پنالتی نیست. مدافع خطایی نکرد؛ او در ابتدا جلوتر بود و دستش هم در حالت طبیعی قرار داشت اما داور حدود ۲۵ متر با صحنه فاصله داشت و پشت بازیکنان هم بود. در چنین حالتی که دو بازیکن هم چسبیده به هم هستند و برای توپ جدال می‌کنند، داور از چنین زاویه‌ای نمی‌تواند جلوی اینها را ببیند. در این صحنه هم داور به اشتباه سوت زد.
❌ سعید علینژادیان: هر دو بازیکن تنه به تنه به سمت محوطه پیش می‌روند، اما بازیکن استقلال دست خود را در دست مدافع شمس آذر قلاب می‌کند و هر دو بازیکن با هم سرنگون می‌شوند. بهترین تصمیم در این صحنه می‌توانست ادامه بازی باشد.

✅ محمدی: پنالتی صحیح بود.

✅ جواد فهیمی راد: پنالتی صحیح بود.

 

برخورد محمد پاپی و صالح حردانی (دقیقه ۵۳- مشکوک به پنالتی)

❌ محمدرضا ابوالفضلی: در این صحنه مهاجم زودتر از مدافع به توپ رسیده و بازیکن شمس‌آذر به جای اینکه بتواند به توپ ضربه بزند، پای مهاجم را زده و گویی خود نیز آسیب می‌بیند و داور به گُمانِ خطا بر روی مدافع، آوانتاژ و ادامه بازی میدهد در صورتیکه باید یک پنالتی به سود تیم استقلال اعلام می‌نمود.
❌ محمدحسین ترابیان: در این صحنه مدافع هنگام دفع کردن توپ و قبل از ضربه زدن، به جای توپ، با بی احتیاطی پای بازیکن مهاجم را شوت می‌کند. داور باید اعلام پنالتی به نفع مهاجم می‌کرد.
❌ مهدی عالیقدر: در این صحنه به وضوح مدافع ساق پای مهاجم را میزند و شاید عکس العمل مدافع داور را به اشتباه انداخت چون جایگیری خوبی دارد.
❌ ابراهیم میرزابیگی: این صحنه پنالتی بود. بازیکن شمس آذر بی احتیاطی می‌کند و پای بازیکن استقلال را می‌زند.
✅ تورج حق‌وردی: در این صحنه ابتدا مهاجم مچ پای چپ مدافع را‌ زد و سپس مدافع مرتکب خطا شد که داور ادامه بازی داد.
❌ حسین عسگری: مهاجم استقلال از مدافع سریع‌تر عمل می‌کند و پایش را برای توپ جلو می‌آورد اما مدافع شمس آذر پای بازیکن استقلال را می‌زند. داور باید در این صحنه پنالتی اعلام‌ می‌کرد.
❌ سعید علینژادیان: مدافع تیم شمس آذر پای بازیکن استقلال را می‌زند و داور باید در این صحنه اعلام پنالتی می‌کرد. توپ در محدوده بازی هر دو بازیکن است و پای بازیکن استقلال زودتر به توپ می‌رسد، اما مدافع شمس آذر با بی احتیاطی پای بازیکن حریف را به اشتباه شوت می‌کند.

❌ حیدر سلیمانی: داور باید برای استقلال پنالتی می گرفت.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

منبع : نواندیش

مطالب مرتبط