۲۳:۲۲ - ۱۴۰۲/۱۱/۰۶

نرخ تورم دی ماه اعلام شد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، مرکز آمار اعلام کرد: در دی ماه ١۴٠٢، شاخص قیمت مصرف کننده خانوارهای کشور به عدد ٢٢٢,٧ رسیده است که نسبت به ماه قبل، ٢.۶ درصد افزایش، نسبت به ماه مشابه سال قبل، ٣٨.۵ درصد افزایش و در دوازده ماهه من...

نرخ تورم تیر 1400

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، مرکز آمار اعلام کرد: در دی ماه ١۴٠٢، شاخص قیمت مصرف کننده خانوارهای کشور به عدد ٢٢٢,٧ رسیده است که نسبت به ماه قبل، ٢.۶ درصد افزایش، نسبت به ماه مشابه سال قبل، ٣٨.۵ درصد افزایش و در دوازده ماهه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۴٣.۶ درصد افزایش داشته است.

تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور

منظور از تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. در دی ماه ١۴٠٢ ، تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور، ٣٨,۵ درصد بوده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین، ٣٨.۵ درصد بیشتر از دی ماه ١۴٠١ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده ­اند. تورم نقطه به نقطه دی ماه ١۴٠٢ در مقایسه با ماه قبل، ١,٧ واحد درصد کاهش داشته است

تورم ماهانه خانوارهای کشور

منظور از تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می‌باشد. در دی ماه ١۴٠٢ ، تورم ماهانه خانوارهای کشور برابر ٢,۶ درصد بوده است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات»، ٢.۴ درصد و برای گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، ٢.٧ درصد بوده است.

نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می‌باشد. در دی ماه ١۴٠٢، نرخ تورم سالانه برای خانوارهای کشور به ۴٣,۶ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ٠,٨ واحد درصد کاهش یافته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در دی ماه ١۴٠٢

نرخ تورم سالانه کشور در دی ماه ١۴٠٢ ، برابر ۴٣,۶ درصد است که دامنه تغییرات آن برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۴٠.۶ درصد برای دهک­­ اول، تا ۴۵.٢ درصد برای دهک دهم است. بر این اساس فاصله تورمی دهک‌ها در این ماه به ۴.۶ واحد درصد رسید که نسبت به ماه قبل (۴.١ واحد درصد) ٠.۵ واحد درصد افزایش داشته است.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

منبع : ایسنا

مطالب مرتبط

آخرین اخبار