ناپدید شدن جنگنده فوق پیشرفته پس از ایجکت خلبان+ جزئیات

یک خلبان F-35B امروز حوالی ساعت 14:00 به وقت محلی در منطقه ای در شمال پایگاه مشترک چارلستون از هواپیمای خود خارج شد. خلبان زیر چتر نجات در یکی از محله های چارلستون فرود آمد و وضعیت پایداری دارد، اما جنگنده رادارگریز پیشرفته ای که از آن به بیرون پرتاب شده اند، یافت نمی شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر ، ناپدید شدن جنگنده فوق پیشرفته پس از ایجکت خلبان خبرساز شد. وضعیت عجیبی در کارولینای جنوبی در حال رخ دادن است. یک خلبان F-35B امروز حوالی ساعت ۱۴:۰۰ به وقت محلی در منطقه ای در شمال پایگاه مشترک چارلستون از هواپیمای خود خارج شد. خلبان زیر چتر نجات در یکی از محله های چارلستون فرود آمد و وضعیت پایداری دارد، اما جنگنده رادارگریز پیشرفته ای که از آن به بیرون پرتاب شده اند، یافت نمی شود.

F-35B از ایستگاه هوایی Beaufort نیروی دریایی، یک پایگاه اصلی F-35B برای USMC سرچشمه گرفت. این بخشی از یک پرواز دو کشتی بود و F-35B دیگر به سلامت در MCAS Beaufort فرود آمد. هیچ اطلاعاتی در مورد اینکه چه چیزی منجر به بیرون ریختن شده است وجود ندارد. سرگروهبان ارشد هدر استانتون از پایگاه مشترک چارلستون به مطبوعات گفت بر اساس داده های FAA، جستجو برای یافتن هواپیما در مناطق دریاچه مولتری و دریاچه ماریون در جریان است. اما نکته مهم اینجاست: وزارت دفاع می‌گوید F-35B قبل از پرتاب در حالت خلبان خودکار قرار گرفته است.

در حالی که کاملاً عجیب به نظر می رسد، هواپیماهای جنگنده برای مدت طولانی در حالت “زامبی” به مسیر خود ادامه می دهند و حتی مدت ها پس از خروج خلبان آنها از کابین خلبان دست نخورده روی زمین می مانند. مشهورترین نمونه از چنین وضعیتی، “بمب افکن کورنفیلد” بود، یک اف-۱۰۶ دلتا دارت که پس از ضربه زدن خلبانش در سال ۱۹۷۰ به صورت یک تکه بر روی شکم خود فرود آمد.

یک MiG-23 شوروی تمام مسیر را از لهستان به بلژیک بدون خلبان خود پس از آن که در سال ۱۹۸۸ اندکی پس از برخاستن از جت خارج شد، طی کرد.

نمونه دیگری که در طول عملیات ناوهای نیروی دریایی رخ داده است، جایی است که خدمه هواپیما در حالی که جت آنها وارد حالت توقف شده است، به دلیل “شلیک سرد گربه” یا مشکلات موتور در حالی که در شروع ماموریت خود بار سنگینی داشتند، خارج شدند. کاهش وزن خدمه، صندلی‌ها و سایبان، و همچنین تغییر مرکز ثقل، باعث شده است که هواپیما از یک سقوط قریب‌الوقوع خارج شود و کسی در هواپیما باقی نماند.

در مورد این حادثه، حتی F-35B با برد کوتاه‌تر نیز دسترسی قابل توجهی دارد. در خلبان خودکار، بسته به وضعیت سوخت آن، می توانست صدها مایل قبل از سقوط پرواز کند. ما در ژوئن گذشته شاهد وضعیت مشابهی با Citation bizjet غیر پاسخگو بودیم، اگرچه خدمه و مسافران در آن هواپیمای آسیب دیده باقی ماندند.

این واقعیت که F-35 بدون هیچ گزارشی مبنی بر سقوط ناپدید شد، نشان دهنده احتمال سقوط آن در یک منطقه کم جمعیت است. اگر سوخت آن تمام می شد، به احتمال زیاد نه آتش سوزی بزرگی رخ می داد و نه گلوله آتشی عظیمی برای مردم وجود داشت که آن را تشخیص دهند، و نه به اندازه یک تصادف. اگر در اقیانوس اطلس سقوط کند، یافتن آن دشوارتر می شود. همچنین، پیکربندی جت و عملکرد سیستم اویونیک آن نیز یک مشکل است. F-35 ها هنگام پروازهای ترانزیت و همچنین در بسیاری از ماموریت های آموزشی و برخی عملیاتی از بازتابنده های راداری استفاده می کنند. جت های دریایی اغلب از ریل های موشکی برای AIM-9X نیز استفاده می کنند. اما اگر هواپیما در پیکربندی کامل رادارگریز بود و مشکلات اویونیکی داشت، ردیابی آن ممکن است مشکل ساز باشد.

 

*زهرا شیخ باقری

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.