۱۴:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۸

موضوع نگران کننده برای مهدی طارمی؛ جدایی از پورتو به چه قیمت؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر ،مهدی طارمی، ستاره بین‌المللی فوتبال ایران، روزهای مبهمی را در فوتبال اروپا و باشگاه پورتو سپری می‌کند. او که از زمان حضورش در این باشگاه مطرح پرتغالی همواره مهره اصلی و کلیدی تیمش در خط حمله بوده ...

طارمی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر ،مهدی طارمی، ستاره بین‌المللی فوتبال ایران، روزهای مبهمی را در فوتبال اروپا و باشگاه پورتو سپری می‌کند. او که از زمان حضورش در این باشگاه مطرح پرتغالی همواره مهره اصلی و کلیدی تیمش در خط حمله بوده و در فصول گذشته هم پای ثابت رقابت برای کسب عنوان آقای گلی، حالا فرمول گل‌زنی را فراموش کرده و از همه بدتر اینکه بیش از آنکه مورد اعتماد سرمربی برای درآوردن کار در لحظات سخت بازی باشد، رفته‌رفته تبدیل به گزینه تعویض او شده است. شاید چنین توصیفی برای حال و روز کنونی مهدی طارمی کمی بی‌انصافی به نظر بیاید؛ ولی آماری که او به‌تازگی در پورتو در قالب رقابت‌های لیگ پرتغال و لیگ قهرمانان اروپا به جا گذاشته، می‌تواند رفته‌رفته زنگ خطر را برای مهاجم تیم ملی ایران به صدا دربیاورد. این اتفاقات درست در روزهایی رخ داده که مهدی طارمی ظاهرا قرار است آخرین فصل حضورش در پورتو را تجربه کند. مسئله اینجاست که ابتدای فصل مهدی طارمی با آماری درخشان و برچسب آقای گلی لیگ پرتغال، مشتریان پروپاقرصی داشت و حتی تا عقد قرارداد با میلان ایتالیا هم پیش رفت؛ ولی درست از همان زمان تاکنون، دیگر نتوانسته درخشش همیشگی را داشته باشد. اینکه آن مذاکرات باعث حواس‌پرتی ستاره تیم ملی ایران شده یا خیر، مشخص نیست؛ ولی اگر مهدی نتواند در آینده‌ای نزدیک موتور گل‌زنی از کار افتاده‌اش را دوباره فعال کند، گره کار او سخت‌تر از قبل می‌شود؛ به‌ویژه اینکه او با وجود ۳۱‌ساله‌شدن هنوز رؤیای بازی‌کردن در تیمی بزرگ‌تر از پورتو در اروپا را در سر می‌پروراند.

برای تشریح جزیی‌تر شرایط مهدی طارمی باید به افولش در ابتدای فصل برگشت. او در سوپرجام و در تقابل حیثیتی با بنفیکا نتوانست کار زیادی از پیش‌ ببرد تا اولین کاپ را به رقیب دیرینه بدهند. پس از آن به پنج بازی در لیگ پرتغال نیاز بود تا طارمی بالاخره پایش به گل‌زنی باز شود. او در هفته پنجم و در شبی که تیمش برابر استرلا به میدان رفته بود، گل سه‌امتیازی پورتو را وارد دروازه رقیب کرد. هفته ششم طارمی اگرچه گلی نزد؛ ولی توانست در دیدار برابر ژیل ویسنته یک پاس گل به نام خودش ثبت کند. دقیقا چهار بازی دیگر نیاز بود تا طارمی بتواند دوباره گل‌زنی کند. او این بار در جدال با ویزلا در هفته نهم دوباره گل ارزشمندی زد تا دومین گلش در رقابت‌های این فصل لیگ پرتغال را جشن بگیرد؛ ولی با وجود چنین موضوعی مسئله بغرنج به نظر می‌رسد. طارمی که فصل پیش عنوان آقای گلی را به دست آورده، در این فصل و پس از سپری‌شدن ۱۰ هفته فقط دو بار توانسته گل‌زنی کند. او که در دادن پاس گل هم در لیگ پرتغال شهرت زیادی دارد، در این مدت فقط یک پاس گل داده تا دست‌کم در مقایسه با فصل گذشته، مشخص شود تا چه اندازه از روزهای خوب و درخشانش فاصله گرفته است.

ماجرا فقط مربوط به لیگ پرتغال نیست؛ طارمی که فصل پیش توانسته بود در لیگ قهرمانان اروپا هم برای پورتو بدرخشد، در این لیگ خیلی مهم هم چندان توفیقی تا به الان به دست نیاورده است. تیم او سه‌شنبه‌شب برابر آنتورپ در دیداری ساده به میدان رفت که با وجود برتری و پیروزی باز هم مهدی طارمی توفیقی در گل‌زنی نداشت. طارمی برخلاف فصل پیش، در رقابت‌های این فصل لیگ قهرمانان اروپا فقط یک بار در هفته نخست این تورنمنت برابر شاختار موفق به گل‌زنی شده و دیگر در این زمینه توفیقی نداشته است. او که حالا با ۲۳ حضور در لیگ قهرمانان اروپا در کنار سردار آزمون، از باتجربه‌ترین بازیکنان ایرانی تاریخ این تورنمنت محسوب می‌شود، در دیدار رفت برابر همین تیم آنتورپ دو پاس گل به هم‌تیمی‌هایش داد تا مجموع کارهایی که برای پورتو در این لیگ پس از چهار بازی کرده، یک گل و دو پاس گل باشد که در مقایسه با لیگ پرتغال باز شرایط بهتری برای او محسوب می‌شود.

گل‌نزدن یا کاهش تعداد پاس گل‌های مهدی تا به الان شاید مهم‌ترین موضوعی که تداعی‌کننده روزهای مبهم او باشد، محسوب نشود. موضوع نگران‌کننده این است که در بازی‌های اخیر، سرمربی پورتو رفته‌رفته به تعویض‌کردن مهدی طارمی در نیمه دوم عادت کرده است. اگر این رویه تبدیل به یک اصل شود، بدیهی است که طارمی نه‌تنها شانش کمتری برای افزایش شمار گل‌هایش به دست می‌آورد؛ بلکه ممکن است جایگاهش را هم در ترکیب اصلی از دست بدهد. طارمی از ۱۰ بازی در لیگ پرتغال فقط چهار بازی را تا انتها در زمین باقی مانده و در شش تای دیگر از زمین مسابقه بیرون کشیده شده است. قسمت بدتر داستان این است که در هر سه بازی اخیر این تیم در لیگ پرتغال او جایش را به بازیکن دیگری داده است که دو تا از این سه مورد در دقیقه ۶۴ رقم خورده که می‌تواند نگران‌کننده باشد. عجیب آنکه طارمی در آخرین بازی پورتو در لیگ قهرمانان اروپا برابر آنتورپ هم دوباره در دقیقه ۶۹ از زمین مسابقه بیرون کشیده شد تا مهره دیگری به جای او وارد زمین مسابقه شود. اگرچه مهدی تا به الان بارها نشان داده بازیکنی رقابتی است و از این مسائل هراس و نگرانی ندارد؛ ولی شرایط دوران حرفه‌ای‌اش این روزها چنین گزاره‌هایی را نگران‌کننده توصیف می‌کند. او اگر قرار باشد به تیمی بزرگ‌تر از پورتو در نیم‌فصل یا انتهای فصل برود، نیاز دارد تا دوباره به اوج برگشته و خودش را به‌عنوان مهاجم اصلی پورتو تحمیل کند. در غیراین‌صورت بعید است مثل تابستان گذشته، چندین مشتری دست به نقد برایش به صف شوند. گو اینکه در همین تابستان هم او پیشنهاد دستمزد خیلی عالی از میلان نداشت و دقیقا به خاطر همین پیشنهاد اندک، قید حضور در این باشگاه ایتالیایی را زد.

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.

مطالب مرتبط

آخرین اخبار