۲۲:۳۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۲

سلامت

موش ناقل چه بیماری است | بیماری‌های قابل انتقال از موش به انسان

طبق تحقیقات مرکز کنترل بیماری‌ها (CDC)، موش‌ها بیماری‌های متعددی را به انسان انتقال می‌دهند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، موش حیوانی است که بیماری های زیادی را به انسان منتقل میکند که خطرناک ترین و مشهور ترین مریضی انتقالی موش طاعون بود. موش ناقل ۳۵ بیماری به انسان است و این بیماری ها به شدت خطرناک هستند. طاعون یک بیماری واگیر عفونی مشترک بین انسان و حیوان با عامل باسیل یرسینیا پستیس (Yersinia pestis) است. برای با خبر شدن از جزئیات بیشتر اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید.

موش ها ناقل ۳۵ نوع بیماری هستند

محمدرضا شیرزادی’ : موش ها عامل بیماری های خطرناکی نظیر طاعون، تیفوس، حصبه، تب راجعه، تولارمی و سالک به انسان هستند.

وی بیان کرد: آلودگی مواد غذایی به ادرار و مدفوع موش، گاز گرفتگی به وسیله موش و گزیدگی انسان توسط انگل‌های خارجی موجود در بدن موش ها مثل (کک) می‌تواند سبب ابتلای انسان به این بیماری‌ها شود.

شیرزادی ادامه داد: همچنین موش ها با انتقال نوعی باکتری موسوم به سالمونلا سبب بروز اسهال های باکتریایی و مشکلات گوارشی در انسان ها می شوند.

وی افزود: این جوندگان با رفت و آمد به خانه ها و انبارهای غذایی از طریق ادرار نوعی باکتری دیگر موسوم به ‘لپتوسپیرا’ به انسان ها منتقل می کنند و باعث بروز بیماری های عفونی در فرد می شود.

موش

موش

رییس مقابله با بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت ادامه داد: از سوی دیگر اگر موش، فردی را گاز بگیرد یا روی پوست او، خراش ایجاد کند سبب بروز نوعی بیماری موسوم به بیماری ‘خراش گربه’ یا عفونت موضعی در وی می شود.

وی از شهروندان خواست با رعایت نکات بهداشتی از ابتلا به بیماری و زیاد شدن جمعیت آنها جلوگیری کنند.

شیرزادی اضافه کرد: به دلیل اینکه عفونت ها و مسمومیت های غذایی می تواند عامل های مختلفی داشته باشد، آمار بیماری های انتقال یافته از موش در کشور مشخص نیست.

اهمیت سمپاشی برای موش و سمپاشی موش تهران

عموما افراد سمپاشی برای موش و سمپاشی موش تهران برای این انجام می دهند که:

از موش ها و جانداران موذی میترسند.
از آسیب رسیدن به اموال خود جلوگیری کنند.
از ابتلا به بیماری های منتقله از آن جلوگیری کنند.
و …

از بین این موارد می توان ادعا داشت حفاظت از جان خود در برابر بیماری ها مهم ترین دلیل برای سمپاشی است. در ادامه شما را با چند بیماری خطرناک که از طریق موش به انسان انتقال می باید. آشنا می کنیم.

 برخی از  بیماری هایی که از طریق موش به انسان انتقال می یابد.

با توجه به تحقیقاتی که یکی از سازمان های معتبر از آمریکا انجام داده است، موش ها بیماری های مختلفی را به انسان ها انتقال می دهند که تعدادی از این بیماری می تواند جان انسان ها را بگیرد. این بیماری های می تواند به صورت غیر مستقیم مانند ادرار و مدفوع موش ها به انسان ها انتقال یابد یا از به طور مستقیم با گاز گرفتگی ما را بیمار کند. حال شما را با تعدادی از این بیماری ها آشنا می کنیم

هانتا ویروس

این ویروس خطرناک، اغلب در گونه ای از موش ها که موش گوزنی نام دارند، یافت می شود. هانتا ویروس در ادرار و مدفوع موش ها به وفور یافت می شود. هر گونه تماس با موارد آغشته به ادرار و مدفوع آن ، می تواند سبب انتقال این ویروس ها به بدن انسان شده و سندرم ریوی هانتویروس را که یک بیماری سخت است در انسان ایجاد کند. از این گذشته، مدفوع و ادرار خشک شده آن نیز می تواند به شکل ذرات ریز گرد و غبار، سبب انتشار این ویروس شود.

سالمونلا

همیشه و همه جا به دنبال غذا می گردند و تقریباً می توانند با کمک پنجه و دندان های تیز خود، هر چیزی را بخورند. به همین دلیل آن ها روی پیشخوان های آشپزخانه، در همه جای انباری مواد غذایی و کابینت های خانه راه می روند و آلودگی و میکروب ها را به مواد غذایی موجود در این مناطق، انتقال می دهند. یکی از خطرناکترین باکتری هایی که از طریق موش ها منتقل می شود، سالمونلا است؛ سالمونلا اغلب به عنوان مسمومیت غذایی شناخته می شود. عفونت ناشی از باکتری سالمونلا، می تواند بسیار جدی و خطرناک باشد.
لپتوسپیروز

لپتوسپیروز نوعی بیماری است که توسط باکتری هایی به نام لپتوسپیرا ایجاد می شود. این بیماری که هم انسان و هم طیف وسیعی از حیوانات را آلوده می کند، در سراسر جهان شیوع دارد، اما در مناطق معتدل و گرمسیری رایج تر است. علائم ناشی از این بیماری باکتریایی، از فردی به فرد دیگر متفاوت است. در حالی که برخی افراد آلوده به لپتوسپیروز به هیچ وجه علائمی ندارند، برخی دیگر به شدت بیمار می شوند.

برخی حیوانات وحشی و اهلی مانند گاو، خوک، سگ، راکون و جوندگان، ناقل باکتری های لپتوسپیرا را حمل هستند و آن را از طریق فضولات خود، منتقل می نمایند. خاک یا آب آلوده به فضولات، شایعترین علت این نوع عفونت در انسان ها هستند.

کوریومننژیت لنفوسیتی

کوریومننژیت لنفوسیتی یک بیماری عفونی با عامل ویروسی است که از طریق جوندگان منتقل می شود. این بیماری می تواند باعث ایجاد مشکلات مغزی جدی، از جمله مننژیت آسپتیک و انسفالیت شود. هر چند آنهایی که  خانگی هستند مهم ترین عامل انتقال کوریومننژیت به انسان هستند، اما همسترهایی که با آنهایی که وحشی اند در تماس باشند نیز، می توانند این بیماری خطرناک را منتقل کنند. در صورتی که فردی در معرض ادرار تازه، بزاق، فضله یا مواد لانه سازی آنها قرار بگیرد، به احتمال زیاد به این ویروس آلوده می شود.

نکته بسیار مهم دیگری که باید در رابطه با آنها به خاطر داشته باشید، این است که آنها آفاتی بسیار آلوده هستند. این جوندگان هرگز خود را تمیز نمی کنند. یعنی اینکه آنها اغلب میزبانانی مناسب برای انگل هایی نظیر کنه و کک هستند. این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که بسیاری از بیماری های خطرناک مختلف، می توانند از طریق انگل های موش ها، منتقل شوند، از جمله این بیماری ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

طاعون

طاعون نوعی عفونت جدی در انسان است که توسط میکروبی به نام یرسینیا پستیس ایجاد می شود. طاعون، معمولاً باعث تورم غده های لنفاوی و ایجاد آبسه هایی بزرگ در بازو و پاها می شود.

مدت ها تصور بر این بود که عامل بیماری طاعون بوبونیک، موش ها و موش های صحرایی هستند. به مرور زمان مشخص گردید که این بیماری از طریق نیش نوعی کک که از بدن حیوان وحشی چون موش صحرایی و موش خرما تغذیه می کند، انتقال می یابد. به دلیل اینکه کک ها نیز درست مانند کنه و پشه ها، حشراتی خون خوار هستند، می توانند بیماری کشنده طاعون را به انسان ها و سایر حیوانات، انتقال دهند.

تب کنه ای

تب کنه ای، یکی دیگر از بیماری های بسیار جدی و تهدید کننده ای است که موش ها به طور غیر مستقیم انتقال می دهند. این بیماری از طریق کنه های جوندگانی نظیر موش ها به انسان ها منتقل می گردد.

تمامی بیماری های نام برده شده، نشان می دهد که خلاص شدن از شرشان خانه تا چه حد اهمیت دارد. زیرا بیماری های ناشی از موش می توانند بسیار خطرناک و کشنده باشند. در واقع از بین بردن تهاجم آنها، چیزی فراتر از جلوگیری از سوراخ شدن مبلمان خانه است. هر چه اقدام علیه موش ها را به تعویق بیندازید، به همان اندازه سلامتی خود را در معرض خطر بزرگتری قرار داده اید. برای ریشه کنی کلیه موش ها به صورت قطعی و بدون بازگشت، از محصولات موش کش تضمینی ماوس کیلر.آی آر بهره مند شوید.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط