موج چهارم کرونا در ایران/ چرا اجازه مسافرت های نوروزی داده شد؟

کرونا همچنان با سیر صعودی در کشور قربانی می گیرد و آخرین آمارها و اخبار نشان از پیک چهارم کرونا در ایران دارد. قرمز شدن مراکز استانها در وضعیت کرونایی در حالی رخ داد که دلسوزان بسیاری قبل از تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ اعلام کردند که نباید سفرها صورت بپذیرد اما متاسفانه با برخی تصمیم گیری […]

کرونا همچنان با سیر صعودی در کشور قربانی می گیرد و آخرین آمارها و اخبار نشان از پیک چهارم کرونا در ایران دارد.

قرمز شدن مراکز استانها در وضعیت کرونایی در حالی رخ داد که دلسوزان بسیاری قبل از تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ اعلام کردند که نباید سفرها صورت بپذیرد اما متاسفانه با برخی تصمیم گیری ها در کشور حالا کرونا روز به روز قربانی های بیشتری از هم وطنانمان می گیرد.

بزرگترین سوال این روزها این است که وقتی چنین پیش بینی درباره آمار کرونا شده بود چرا اجازه مسافرت ها داده شد؟

آیا هزینه تصمیمات غلط برخی مسئولان باید جان مردم باشد؟ مگر رهبری معظم انقلاب نیز اعلام نکردند که امسال هم به دلیل کرونا سفر خود به مشهد مقدس را که رسمی هر ساله بوده لغو کردند، چرا پس برخی تصمیمات گرفته شد که کرونا در کشور شیوع بیشتری پیدا کند؟

این در حالی است که وزیر بهداشت درباره شیوع دوباره و پیک چهارم کرونا در ایران می گوید در مورد کنترل سفرها کسی به حرف من گوش نداد و امروز با گرفتاری بسیار سنگینی مواجه هستیم.

سعید نمکی قبل از نوروز در واقع التماس می کرد که سفر ها صورت نگیرد تا بتوانیم کنترل خوبی بر روی کرونا داشته باشیم اما متاسفانه ستاد ملی کرونا جاده ها را باز گذاشت تا شهر های آی حالا به نارنجی و نارنجی ها قرمز شوند.

هر چند در میانه تعطیلات نوروز پلیس با جریمه های خود سعی کرد مردم را به خانه هایشان برگرداند اما دیگر سودی نداشت زیرا کرونا خود را در سراسر ایران گسترش داده بود.

احتمال می رود موج کرونا سهمگین تر از موج های قبلی باشد و به نظر می آید مسئولانی که باعث موج جدید کرونا در کشور شدند باید پاسخگو باشند.

پیام طبرسی عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا ، با اشاره به پیامدهای منفی عدم جلوگیری از مسافرت‌های نوروزی و عدم اعمال محدودیت‌ها در شیوع بیماری، یادآور شد: اگر در دو هفته تعطیلات نوروز محدودیت ایجاد می‌شد مطمئناً وضعیت ما بهتر از شرایط کنونی بود.

این متخصص عفونی با بیان اینکه با قرمز شدن استان تهران، مجبور به تعطیلی هستیم، افزود: تعطیل کردن شهر ضربه‌های فراوانی به اقتصاد کشور و مردم می‌زند، اما در هر صورت سلامت مهم‌تر از هر مسئله‌ای است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با بیان اینکه از اول فروردین ۱۴۰۰ شاهد هجوم بیماران به اورژانس بیمارستان‌ها بودیم، گفت: اگر در حال حاضر نیز محدودیت‌ها را اعمال کنیم اتفاق خاصی در این موج نخواهد افتاد و این موج دو ماه طول خواهد کشید، زیرا تجربه نشان داده است زمانی که یک موج شروع می‌شود دو ماه طول می‌کشد، تنها می‌توان با انجام برخی اقدامات ارتفاع موج را تا حدی کم کرد اما در خود موج نمی‌توان تغییری ایجاد کرد.

طبرسی با بیان اینکه حداقل تا دو ماه آینده «آی سی یو» ها و بیمارستان‌ها پر خواهد بود و متأسفانه مرگ و میرها بیشتر خواهد شد، پیش بینی کرد که شاهد افزایش میزان مرگ و میرها خواهیم بود.

افکار