۱۲:۱۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۶

کلیپ سلامت

مواد غذایی آلوده در ایران + فیلم

مدیر آزمایشگاه کنترل کیفیت مواد غذایی درباره آلودگی برخی از محصولات هشدارهای تکان دهنده‌ای داده و درباره خرید برنج خارجی، آب معدنی، سس مایونز و برخی دیگر از مواد خوراکی هشدارهای جدی داده است. این بخش از اظهارات او را می‌بینید و می‌شنوید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،به طور کلی چهار نوع آلودگی مواد غذایی وجود دارد: فیزیکی: مانند مو، ناخن و ذرات گرد و خاک در کارخانه‌های تولید مواد غذایی بیولوژیکی: انواع مختلفی از آلودگی بیولوژیکی وجود دارد.

میلیون نفر با خوردن غذای آلوده بیمار شده‌اند

بیماری ۶۰۰ میلیون نفر پس از خوردن غذای آلوده و ۴۲۰۰۰۰ نفر مرگ و میر که منجر به از دست دادن ۳۳ میلیون سال زندگی سالم می‌شود، نتیجه ناایمنی غذا است.

کودکان زیر ۵ سال ۴۰ درصد از بار بیماری‌های ناشی از غذا را به دوش می کشند و سالانه ۱۲۵ هزار مرگ و میر را برای آنان به همراه دارد. کاهش بهره‌وری مرتبط با بیماری‌های ناشی از غذا در کشورهای با درآمد کم و متوسط ۹۵ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

مواد غذایی آلوده در ایران + فیلم

غذاهای تراریخته

محصولات تراریخته اصلی که به صورت تجاری در مزرعه کشت می شوند عبارتند از سویا، ذرت، پنبه و کلزا مقاوم به علف کش و حشره کش.

همچنین محصولات کشاورزی مانند سیب زمینی و برخی از میوه‌ها که با اصلاحات ژنتیکی نسبت به آفت‌ها و بیماری‌های گیاهی مقاوم می‌شوند. با وجود این مزایا متاسفانه این نوع مواد غذایی عوارضی نیز دارند مانند:

  • عکس‌العمل‌های آلرژتیک
  • مقاومت آنتی بیوتیکی بدن
  • سرکوب سیستم ایمنی

در اندیشه معاصر ببینید

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط