۰۰:۲۲ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۸

اجتماعی

منابع کنکور فرهنگیان ۱۴۰۳| اطلاعاتی درباره فرهنگیان

منابع کنکور فرهنگیان مانند درس های نظری از کتاب است اما علاوه بر سوالات کتاب بخش های دیگر نظیر سوالات هوش و... دارد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، منابع کنکور فرهنگیان، مانند کنکور رشته های نظری یک بخش های معینی است که داوطلب باید نسبت به موضوعات اون بخش تسلط نسبی و کامل داشته باشه تا بتواند در کنکور فرهنگیان موفق شود . برای اطلاعات بیشتردرباره کنکور فرهنگیان خبر اندیشه معاصر را دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان گذارید.

منابع درسی کنکور اختصاصی فرهنگیان ۱۴۰۳

از سوی وزارت آموزش و پرورش اعلام شده است. آگاهی از منابع کنکور فرهنگیان ۱۴۰۳ برای تمامی داوطلبان شرکت در این آزمون بسیار مهم است. در ادامه این موارد امتحانی آزمون اختصاصی تربیت معلم، به همراه معرفی منابع کمک آموزشی مناسب شرکت در این کنکور مورد بررسی قرار گرفته است.در سال اخیر وزارت آموزش و پرورش و شورای عالی انقلاب فرهنگی، تصمیم گرفتند که برای پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان، کنکور جداگانه ای از کنکور سراسری برگزار کنند. متقاضیانی که قصد تحصیل در این دانشگاه را دارند، باید در کنکور اختصاصی دانشگاه فرهنگیان شرکت کنند. برای شرکت در این کنکور، لازم است که داوطلبان منابع مربوط به این کنکور را مطالعه کنند

حقوق معلم

کنکور فرهنگیان

بنا بر رایزنی های انجام شده میان شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس وزارت آموزش و پرورش از سال ۱۴۰۳ تصمیم گرفته شد برای تربیت نیروهای مستعد به منظور جذب دانشجو در دانشگاه فرهنگیان، کنکور اختصاصی رشته تربیت معلم مجزا از کنکور سراسری برگزار می شود تا به صورت حرفه ای و تخصصی تر دانشجویان متقاضی پذیرفته شوند. به علاوه از آنجا که شغل معلمی در جهت تربیت دانش آموزان در جنبه های مختلف نهادینه شده؛ افرادی که به عنوان دانشجو تربیت معلم در دانشگاه فرهنگیان پذیرفته می شوند باید مسئولیت بزرگی را بپذیرند.

از این رو سازمان آموزش و پرورش با همکاری وزارت علوم طبق مصوبه جدید تایید شده آزمون تخصصی را تحت عنوان کنکور فرهنگیان ۱۴۰۳ برگزار می کند تا به صورت حرفه ای دانشجویان واجد شرایط و نخبه شناخته شوند و به صورت متمرکز تر از میان داوطلبان علاقه مند به حوزه شغل معلمی تعدادی از افراد جهت تحصیل در دانشگاه فرهنگیان پذیرفته شوند.

ماده امتحانی “هوش و استعداد معلمی” طبق اعلام قبلی با ضریب ۳ اعمال می شود. جنبه‌ های شناختی و تحلیلی این استعداد، با هدف سنجش توانایی های ذهنی داوطلبان مانند قدرت درک، تحلیل، استدلال و استنتاج آن‌ ها، در کنکور مبنای طرح سوال قرار می گیرد. سوالاتی از جنس درک مفهوم متن، استدلال بر پایه گزاره‌ های منطقی، طبقه‌ بندی و تحلیل متغیر ها، انجام مقایسه‌ های کمی و حل مسائل عددی، نمونه‌ هایی از سوالات این عنوان امتحانی هستند.

بنابراین با توجه به اینکه هدف از سوالات مربوط به این عنوان، سنجش توانایی ذهنی و طبیعی است نه سنجش دانش اکتسابی دانش‌آموزان، این عنوان فاقد منبع است. ماده امتحانی “تعلیم و تربیت اسلامی” طبق اعلام قبلی با ضریب ۲ اعمال می شود و منابع امتحانی به شرح جدول ذیل است:

سه فصل اول کتاب «مهارت معلمی» استاد محسن قرائتی
کتاب‌ های دین و زندگی متوسطه دوم به شرح ذیل:

برای رشته ‌های ریاضی و فیزیک، علوم تجربی و فنی و حرفه ‌ای/کاردانش

دین و زندگی پایه دهم کد ۱۱۰۲۰۴ بخش دوم ( از درس هشتم تا درس دوازدهم) ص ۹۸ الی ص۱۵۲
دین و زندگی پایه یازدهم کد ۱۱۱۲۰۴ بخش دوم ( از درس یازدهم تا درس دوازدهم) ص ۱۳۴ الی ص ۱۵۸

رشته‌ علوم انسانی

دین و زندگی پایه دهم کد ۱۱۰۲۰۵ بخش دوم (از درس نهم تا درس چهاردهم) ص ۹۶ الی ص ۱۵۸
دین و زندگی پایه یازدهم کد ۱۱۱۲۰۵ بخش دوم (از درس شانزدهم تا درس هجدهم) ص ۱۹۶ الی ص ۲۳۰

همچنین، طبق مصوبه جدید اعلام شده برای متقاضیان پذیرفته شده در دانشگاه تربیت معلم دو مدرک تحصیلی در نظر گرفته می شود. به عنوان مثال در صورتی که فرد داوطلب در رشته زیست شناسی این دانشگاه پذیرفته شده باشد، یک مدرک کارشناسی مختص به لیسانس زیست شناسی می تواند دریافت کند و مدرک دیگر ویژه دانشگاه فرهنگیان در جهت تربیت دانشجو معلم اعطا می گردد.

لذا، برای قبولی در آزمون اختصاصی تربیت معلم ۱۴۰۳ داوطلبان باید بر کلیه منابع کنکور اختصاصی تربیت معلم ۱۴۰۳ تسلط کافی داشته باشند تا بتوانند با شرکت در این آزمون شانس پذیرش بیشتری در هر یک از رشته های دانشگاه فرهنگیان داشته باشند.

همچنین، طبق مصوبه جدید اعلام شده برای متقاضیان پذیرفته شده در دانشگاه تربیت معلم دو مدرک تحصیلی در نظر گرفته می شود. به عنوان مثال در صورتی که فرد داوطلب در رشته زیست شناسی این دانشگاه پذیرفته شده باشد، یک مدرک کارشناسی مختص به لیسانس زیست شناسی می تواند دریافت کند و مدرک دیگر ویژه دانشگاه فرهنگیان در جهت تربیت دانشجو معلم اعطا می گردد.

لذا، برای قبولی در آزمون اختصاصی تربیت معلم ۱۴۰۳ داوطلبان باید بر کلیه منابع کنکور اختصاصی تربیت معلم ۱۴۰۳ تسلط کافی داشته باشند تا بتوانند با شرکت در این آزمون شانس پذیرش بیشتری در هر یک از رشته های دانشگاه فرهنگیان داشته باشند.

نحوه مطالعه منابع کنکور تربیت معلم ۱۴۰۳

در کنکور سراسری ۱۴۰۳ با توجه به حذف زیرگروهای هر گروه آزمایشی و نیز دروس عمومی تاثیر سابقه تحصیلی دانش آموزان تا حدود ۵۰ درصد قطعی اعلام شده است؛ اما داوطلبان کنکور باید برای افزایش شانس قبولی در آزمون اختصاصی مختص به گروه آزمایشی خود شرکت کنند تا با کسب نمره کل مورد نیاز مجاز به انتخاب رشته شوند. رشته های تربیت معلم به دلیل مزایایی که از ابتدا تحصیل برای پذیرفته شدگان دارند؛ متقاضیان بسیاری به دنبال تحصیل در این رشته ها می باشند.

در سال گذشته روش پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان از طریق ثبت نام کنکور سراسری و کسب تراز بالای ۶۵۰۰ بود؛ اما طبق دستورالعمل جدید منتشر شده از سوی وزارت آموزش و پرورش شیوه جذب دانشجو دانشگاه فرهنگیان تغییر کرده و متقاضیان باید برای تحصیل در این دانشگاه در کنکور مجزا اختصاصی دانشگاه فرهنگیان شرکت کنند تا با بدست آوردن نمره قبولی لازم امکان انتخاب، رشته های فرهنگیان را داشته باشند.

هر ساله سازمان سنجش لیست منابع کنکور سراسری هر یک از گروه های آزمایشی را به همراه ضرایب تاثیر هر درس تخصصی برای داوطلبان منتشر می کند تا متقاضیان بتوانند از این طریق به اهمیت هر یک از دروس اختصاصی پی ببرند. بر اساس مصوبه اعلام شده از سوی وزارت آموزش و پرورش برای داوطلبان علاقه مند به رشته های فرهنگیان کنکور اختصاصی مجزایی در نظر گرفته شده، که متقاضیان باید برای قبولی در این آزمون به مطالعه منابع کنکور اختصاصی دانشگاه تربیت معلم و نکاتی برای ورود به دانشگاه فرهنگیان بپردازند.

طبق اطلاعیه منتشر شده در مورد منابع آزمون اختصاصی دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳، داوطلبان می توانند برای افزایش قبولی خود در این آزمون به کلیه منابع کنکور اختصاصی تربیت معلم بپردازند. سپس با بهره مندی از روش های ارائه شده برای مدیریت زمان به تست زنی مطالب یاد گرفته شده هر درس اختصاصی پرداخته و در قالب یک برنامه ریزی اصولی حرکت نمایند.

حذفیات منابع کنکور فرهنگیان

با توجه به اطلاعیه منتشر شده توسط سازمان سنجش، ماده امتحانی فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی از لیست منابع در تاریخ ۹ آذر ۱۴۰۲ حذف شد.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط

آخرین اخبار