۱۸:۴۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۲

مشکل در تامین منابع هدفمندی یارانه ها

با وجود اینکه دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۳ منابع هدفمندی یارانه‌ها را برابر با ۶۷۹ هزار میلیارد تومان اعلام کرده، این مرکز پژوهش‌های مجلس برآورد کرده که تنها ۵۳۰ هزار میلیارد تومان آن محقق خواهد شد. حال اگر مصارف یارانه‌ها برابر با ۷۵۹ هزار م...

مشکل در تامین منابع هدفمندی یارانه ها

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،مرکز پژوهش‌های مجلس با بررسی موارد مصرف یارانه‌ها اعلام کرده که با وجود رشد ۱۵ درصدی مصارف نسبت به بودجه سال ۱۴۰۲، دولت در تامین این منابع همچون سال‌های قبل کسری خواهد داشت و این کسری بالغ بر ۲۳۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود.

ر سال‌های اخیر هدفمندی یارانه‌ها با ناترازی شدید منابع و مصارف مواجه بود. به طوری‌که این کسری در سال ۱۴۰۱ برابر با ۷۲ هزار میلیارد تومان بوده و در سال ۱۴۰۲ به ۲۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. بخشی از این کسری به عدم تامین کامل منابع بر می‌گردد و بخشی به فشار مصارف.

سهم بالای یارانه‌های نقدی از بودجه

در این گزارش سمت مصارف یارانه‌ها در سال ۱۴۰۲ مورد بررسی قرار گرفته است. این بررسی نشان می‌دهد در لایحه بودجه ۱۴۰۳ در مجموع ۷۵۸ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت یارانه‌ها در هشت مورد در نظر گرفته شده که نسبت به قانون بودجه سال ۱۴۰۲ به میزان ۱۵ درصد رشد کرده است. در میان این موارد مصرف، بیشترین سهم را یارانه‌های نقدی و معیشتی داشته‌اند. همچنین یارانه‌ نان بیش از ۵۰ درصد رشد کرده است. در حالی که یارانه شرکت‌های دولتی تولید و توزیع انرژی تقریبا نصف شده است.

مشکل در تامین منابع هدفمندی یارانه ها

مشکل در تامین منابع هدفمندی یارانه ها

یارانه (سوبسید) کمک مالی است که دولت به صورت نقدی یا بر روی کالاها و خدمات پرداخت می‌کند تا تخصیص کالاها و خدمات در جامعه به شکل بهتری انجام شود و رفاه عمومی جامعه افزایش یابد. دولت منابع یارانه‌ها را به صورت‌هایی که در قانون بودجه مشخص شده تامین می‌کند و آن‌ را مطابق قانون بودجه در چند بخش مصرف می‌کند. این موارد در سال ۱۴۰۲ شرکت‌های دولتی تولید و توزیع انرژی، یارانه نقدی، معیشتی و کالابرگ، مستمری کمیته امداد و بهزیستی، یارانه نان و مالیات ارزش افزوده و یارانه دارو بوده‌اند.در سال ۱۴۰۲ مصوب شده بود که در مجموع ۶۶۰ هزار میلیارد تومان خرج پرداخت یارانه‌ها شود که از این رقم ۶۱۴ هزار میلیارد تومان آن پرداخت شد. بنابراین ۴۶ هزار میلیارد تومان نیز پرداخت‌نشده باقی ماند. بررسی‌ها نشان می‌دهد این کسری پرداخت شامل حال یارانه شرکت‌های دولتی تولید و توزیع انرژی و یارانه دارو شده است.

پرداخت بیش از حد یارانه نقدی و یارانه نان

این در حالی است که یارانه نقدی، یارانه نان و مستمری کمیته امداد و بهزیستی بیش از رقمی که در قانون مشخص شده، پرداخت شده است که نشان می‌دهد در پیش‌بینی بودجه این موارد خطا وجود داشته است.

در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳، مواردی که به آن‌ها تعلق می‌گیرد به هشت مورد افزایش یافته و رقم کل مصارف یارانه‌ها ۱۵ درصد رشد کرده است.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط