مشخصات فنی سیستم موشکی ام ۱۴۲ هیمارس

در این مطلب به بررسی مشخصات فنی سیستم موشکی «ام ۱۴۲ هیمارس» خواهیم پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، در این مطلب به بررسی مشخصات فنی سیستم موشکی «ام ۱۴۲ هیمارس» خواهیم پرداخت.

هیمارس (HIMARS) یک موشک انداز چندگانه انعطاف پذیر و سبک است که برای پاسخگویی به نیارهای میدان جنگ مدرن طراحی شده است. این سیستم توسط شرکت آمریکایی لاکهید مارتین توسعه و تولید شده است. HIMARS به عنوان یک پرتابگر چند منظوره، امروزه طیف گسترده ای از مهمات را حمل می کند، اما کاربرد اصلی این سیستم در زمینه توپخانه و شلیک موشک های هدایت شونده دقیق است.

HIMARS دارای یک غلاف با شش موشک سیستم موشکی چندگانه هدایت شونده (GMLRS) یا یک موشک سامانه موشکی تاکتیکی ارتش (ATACMS) است. این موشک بر اساس کامیون پنج تنی FMTV ارتش ایالات متحده ساخته شده است و می تواند تمام راکت های مشخص شده در خانواده مهمات سیستم موشک پرتاب چندگانه (MFOM) را پرتاب کند. غلاف مهمات HIMARS با M270 MLRS قابل تعویض است. با این حال، بر خلاف دو نمونه استاندارد M270 و انواع آن، به یک غلاف منفرد محدود می شود. سامانه موشکی HIMARS توانایی پرتاب راکت و موشک های هدایت شونده دقیق را دارد.

تاریخچه سیستم موشکی ام ۱۴۲ هیمارس

الزامات HIMARS برای اولین بار در سال ۱۹۸۲ به وجود آمد، زمانی که لشکر ۹ پیاده نظام (موتوریزه) نیاز به دستیابی به یک موشک انداز سبک چندگانه را به عنوان یک دارایی ضد آتش داشت. این الزام نتوانست از مدرسه توپخانه صحرایی حمایت کند و برای چند سال رو به ضعف بود. با کمرنگ شدن جنگ سرد و علاقه فزاینده به عملیات های کم شدت، هم دانشکده توپخانه میدانی و هم فرماندهی موشکی متوجه شدند که M270 MLRS برای استقرار سریع بسیار سنگین است و برای تامین بودجه HIMARS تلاش کردند.

جنگ خلیج فارس انگیزه جدیدی به سمت ساخت یک MLRS سبک وزن بوجود آورد، زمانی که M270 برای استقرار در تجهیزات حمل و نقل هوایی بسیار پرهزینه بود و پرتابگرها با موج اولیه نیروهای ایالات متحده وارد نشدند. برد موشک HIMARS در آوریل ۱۹۹۱ در White Sands با استفاده از پرتابگر Honest John اصلاح شده آزمایش شد.  نمونه اولیه اثبات مفهوم HIMARS در برد موشک های White Sands، آوریل ۱۹۹۱ HIMARS سپس به عنوان یک سرمایه گذاری خصوصی توسط Loral Vought Systems، بعدها موشک های Lockheed Martin و Fire Control توسعه داده شد تا این نیاز را برآورده کند. این سیستم اولین بار در سال ۱۹۹۳ به صورت عمومی ظاهر شد.

مشخصات فنی سیستم موشکی «ام ۱۴۲ هیمارس»

در سال ۱۹۹۶، فرماندهی موشکی ارتش ایالات متحده قراردادی به ارزش ۲۳.۲ میلیون دلار برای ساخت چهار نمونه اولیه به لاکهید مارتین امضاء کرد. این خودروها در آوریل ۱۹۹۸ برای ارزیابی دو ساله با گردان سوم، هنگ ۲۷ توپخانه صحرایی به سپاه هجدهم هوابرد تحویل داده شد. در ژوئیه ۱۹۹۸، ارتش یک شلیک آزمایشی ATACMS را انجام داد.

در دسامبر ۱۹۹۹، فرماندهی هوانوردی و موشکی قراردادی ۶۵ میلیون دلاری برای توسعه مهندسی و ساخت به لاکهید مارتین اعطاء کرد. طبق این قرارداد، لاکهید مارتین شش HIMARS را در اواخر سال ۲۰۰۱ برای ارزیابی ارتش تحویل داد. در آوریل ۲۰۰۳، ارتش قراردادی ۹۶ میلیون دلاری برای شروع تولید اولیه با نرخ پایین به لاکهید مارتین اعطا کرد. در همین زمان، سپاه تفنگداران دریایی برای اهداف ارزیابی، سفارش دو واحد را صادر کرد. از سال ۲۰۱۹ سیستم پرتابگر و شاسی توسط Lockheed Martin Missiles & Fire Control در کامدن، آرکانزاس تولید شده است.

طراحی سیستم موشکی ام ۱۴۲ هیمارس

HIMARS از نظر طراحی شبیه به M270 Multiple Launch Rocket System (MLRS) است، اما استثنای اصلی این است که یک وسیله نقلیه چرخدار در مقابل یک وسیله نقلیه ردیابی است. HIMARS از خودروی زرهی ۶×۶ با قابلیت تحرک بالا و وزن کلی ۱۶۲۵۰ کیلوگرم استفاده می کند اما M270 از خودروی زرهی با وزن کلی ۲۴۰۴۰ کیلوگرم استفاده می کند. M270 دارای دو غلاف مهمات با قابلیت حمل ۱۲ موشک GMLRS یا ۲ موشک ATACMS یا ترکیبی از این دو نوع است. این در حالی  استکه HIMARS دارای یک غلاف مهمات است که قادر به حمل ۶ راکت GMLRS یا یک موشک ATACMS است. کامیون FMTV در ابتدا توسط آرمور هولدینگ تولید شد.

مشخصات فنی سیستم موشکی «ام ۱۴۲ هیمارس»

این شرکت تا سال ۲۰۰۷ توسط BAE Systems Mobility & Protection Systems خریداری شد و این شرکت انگلیسی به عنوان تولید کننده اصلی قطعات FMTV تا سال ۲۰۱۰ به طور کامل این کامیون ها را تولید می کرد و سپس از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷ کامیون FMTV تولید و به فروش رسید. اما از سال ۲۰۱۷ این کامیون ها توسط شرکت لاکهید مارتین Missiles and Fire Control (MFC) مونتاژ و تولید می شوند.این کامیون از موتور کاترپیلار ۳۱۱۵ ATAAC با قدرت ۲۹۰ اسب بخار استفاده می کند که به سرعت ۸۵ کیلومتر در ساعت می رسد. حداکثر برد این کامیون ۴۸۰ کیلومتر است.

همانطور که قبلا ذکر شد، HIMARS از یک ماژول پرتابگر با یک جرثقیل یکپارچه برای بارگیری غلاف های مختلف مهمات استفاده می کند که بسته به مهماتی که شلیک می کند، می تواند چندین غلاف را حمل کند. این جرثقیل که به دو خدمه نیاز دارد ظرف ۴-۵ دقیقه یک غلاف جدید را بارگیری می کند. پرتابگر HIMARS دارای سه خدمه شامل راننده، توپچی و فرمانده است.

تسلیحات سیستم موشکی ام ۱۴۲ هیمارس

HIMARS قادر به حمل و شلیک راکت های معمولی، موشک های توپخانه هدایت شونده دقیق و همچنین موشک های خود که در زرادخانه ایالات متحده است می باشد.

مشخصات کلی M142 HIMARS:

نوع: موشک انداز چندگانه و سامانه موشکی تاکتیکی
طول: ۷ متر
عرض: ۲.۴ متر
ارتفاع: ۳.۲ متر
خدمه: ۳ نفر
وزن: ۱۶۲۵۰ کیلوگرم

تسلیحات:

موشک های MLRS با برد ۴۵ کیلومتر
مهمات GLSDB با برد ۱۵۰ کیلومتر
موشک های GMLRS با برد ۹۲ کیلومتر
راکت های ER GMLRS با برد ۱۵۰ کیلومتر
موشک های ATACMS با برد ۳۰۰ کیلومتر
موشک PrSM با برد ۴۹۹ کیلومتر
توسعه و تولید: در اواخر دهه ۱۹۹۰
در خدمت: از سال ۲۰۱۰
مبدا: ایالات متحده آمریکا

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.