مشخصات فنی جنگنده ساب ۳۹ گریپن

در این مطلب به بررسی مشخصات فنی جنگنده ساب ۳۹ گریپن خواهیم پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر ، مشخصات فنی جنگنده ساب ۳۹ گریپن را در ادامه بخوانید. جت جنگنده ساب ۳۹ گریپن، یک جت جنگنده چندمنظوره مافوق صوت تک موتوره سبک است که توسط شرکت هوافضا و دفاع سوئدی Saab AB ساخته شده است. این جنگنده از سال ۱۹۹۶ در نیروی هوایی سوئد در خدمت بوده است. JAS 39 Gripen به طور کامل با استانداردهای ناتو مطابقت دارد.

در اواخر دهه ۱۹۷۰، سوئد به دنبال جایگزینی ساب ۳۵ دراکن و ساب ۳۷ ویگن قدیمی خود بود. پیشنهادات اولیه شامل ساب ۳۸، که B3LA نیز نامیده می شود، به عنوان هواپیمای جنگنده و آموزشی و A 20  توسعه ای از ویگن بود که قابلیت هایی به عنوان هواپیمای جنگنده، تهاجمی و شناسایی دریایی دارد. چندین طرح خارجی نیز مورد مطالعه قرار گرفت، از جمله جنرال داینامیک اف-۱۶ فایتینگ فالکون، مک دانل داگلاس اف/ای-۱۸ هورنت، نورثروپ اف-۲۰ تایگرشارک و داسو میراژ ۲۰۰۰.

رویداد ۲۴ نوشت: در نهایت، دولت سوئد یک جنگنده جدید را انتخاب کرد. در ۳۰ ژوئن ۱۹۸۲، با تایید Riksdag، FMV قراردادهایی به ارزش ۲۵.۷ میلیارد کرون با ساب منعقد کرد که شامل پنج نمونه اولیه و یک دسته اولیه از ۳۰ هواپیمای تولیدی بود. در ژانویه ۱۹۸۳، یک ویگن به یک هواپیمای آزمایشی پرواز برای تجهیزات اویونیک مورد نظر JAS 39، مانند کنترل‌های fly-by-wire تبدیل شد. JAS 39 نام گریپن (گریفین) را از طریق یک مسابقه عمومی دریافت کرد که نشانگر لوگوی ساب است. ساب اولین گریپن را در ۲۶ آوریل ۱۹۸۷ به مناسبت پنجاهمین سالگرد تاسیس شرکت راه اندازی کرد.

جنگنده ساب ۳۹ گریپن

این شرکت در سال ۱۹۸۸ با توسعه طرح JAS 39 موفق به انجام اولین پرواز شد. در سال ۱۹۹۳ اولین هواپیمای آن تحویل شد که توانست در سال ۱۹۹۶ وارد خدمت نیروی هوایی سوئد شود. برای بازاریابی بین المللی این هواپیما، ساب با شرکت های هوافضا خارج از سوئد تلاش های مشترکی انجام داد. در بازار صادرات، مدل های اولیه گریپن با فروش به کشورهای اروپای مرکزی، آفریقای جنوبی و آسیای جنوب شرقی موفقیت متوسطی به دست آوردند.

در گزارش سال ۲۰۰۷ موسسه مطالعات امنیتی اتحادیه اروپا، مجموع هزینه های تحقیق و توسعه گریپن ۱.۸۴ میلیارد یورو بود. بر اساس مطالعه گروه اطلاعات جین در سال ۲۰۱۲، هزینه عملیاتی گریپن کمترین هزینه را در میان چندین جنگنده مدرن داشت. هر ساعت پرواز ۴۷۰۰ دلار تخمین زده شد.

وزارت دفاع سوئد هزینه سیستم کامل را که شامل ۶۰ دستگاه Gripen E/F است، ۹۰ میلیارد کرون تخمین زد که طی دوره  زمانی ۲۰۱۳-۴۲ است. نیروهای مسلح سوئد برآورد کردند که نگهداری ۱۰۰ هواپیمای مدل C/D تا سال ۲۰۴۲ ۶۰ میلیارد کرون (۶.۶ میلیارد یورو در سال ۲۰۱۳) هزینه خواهد داشت، در حالی که خرید هواپیما از یک تامین کننده خارجی ۱۱۰ میلیارد کرون (۱۲.۱ میلیارد یورو) هزینه خواهد داشت.

طراحی جنگنده ساب ۳۹ گریپن

جت جنگنده JAS 39 Gripen یک جت جنگنده چندمنظوره مافوق صوت تک موتوره سبک با بال دلتا و پیکربندی کانارد است. موتور مورد استفاده در این جت جنگنده Reaktionsmotor 12 (RM12) نام دارد که مشتق شده از جنرال الکتریک F404-400 است. موتور RM12 توسط شرکت سوئدی Volvo Aero تولید می شود که در سال ۲۰۱۲ به شرکت انگلیسی GKN Ltd فروخته شد.

جنگنده ساب ۳۹ گریپن

جت جنگنده گریپن از رادار PS-05/A استفاده می کند که یک رادار پالس داپلر ۱۵۶ کیلوگرمی است که در حال حاضر بر روی مدل های A، B، C و D نصب شده است. رادار PS-05/A در باند ۸ تا ۱۰ گیگاهرتز کار می کند و دارای توان خروجی ۱ کیلووات (بیش از ۱۰ کیلووات حداکثر خروجی) است و می تواند به طور خودکار چندین هدف را در کره های بالا و پایین در زمین، دریا یا هوا در هر شرایط آب و هوایی شناسایی، مکان یابی و ردیابی کند. همچنین رادارهای خانواده PS-05/A توسط اریکسون و با همکاری GEC-Marconi توسعه یافتند.

مشخصات کلیJAS 39C/D:

طول: ۱۴.۹ متر JAS 39C / 15.6 متر JAS 39D
طول بالها: ۸.۴ متر
ارتفاع: ۴.۵ متر
وزن خالی: ۶۸۰۰ کیلوگرم
حداکثر وزن برخاست: ۱۴۰۰۰ کیلوگرم
ظرفیت سوخت: ۳۰۰۰ لیتر (داخلی)؛ ۳۵۰۰ لیتر (خارجی)
بار: ۵۳۰۰ کیلوگرم
نیروگاه: ۱× موتور توربوفن پس سوز Volvo RM12، ۵۴ کیلو نیوتن تراست خشک، ۸۰.۵ کیلو نیوتن با پس سوز
حداکثر سرعت: ۲ ماخ (۲۱۰۰ کیلومتر در ساعت)
برد رزمی: ۸۰۰ کیلومتر
برد کشتی: ۳۲۰۰ کیلومتر
سقف سرویس: ۱۵۲۴۰ متر (۵۰۰۰۰ فوت)

تسلیحات جنگنده ساب ۳۹ گریپن

اسلحه: توپ هفت تیر ۱×۲۷ میلی متری Mauser BK-27 با ۱۲۰ گلوله (فقط مدل های تک سرنشین)
نقاط سخت: ۸ (دو نقطه سخت در زیر بدنه، دو نقطه در زیر هر بال و یک نقطه در هر نوک بال، با یکی از اینها برای FLIR / ECM / LD / Recon pod) با ظرفیت ۵۳۰۰ کیلوگرم. مشخصات JAS 39E/F:
خدمه: ۱ JAS 39E / 2 JAS 39F
طول: ۱۵.۲ متر JAS 39E / 15.9 متر JAS 39F
طول بالها: ۸.۶ متر
ارتفاع: ۴.۵ متر
وزن خالی: ۸۰۰۰ کیلوگرم
حداکثر وزن برخاست: ۱۶۵۰۰ کیلوگرم
ظرفیت سوخت: ۴۳۶۰ لیتر (داخلی); ۴۵۳۵ لیتر خارجی با ۳ مخزن قطره
بار: ۷۲۰۰ کیلوگرم
نیروگاه: ۱× موتور توربوفن پس سوز جنرال الکتریک F414-GE-39E (RM16)، ۶۱.۸۳ کیلو نیوتن تراست خشک، ۹۸ کیلو نیوتن با پس سوز
حداکثر سرعت: ۲۱۰۰ کیلومتر بر ساعت
برد رزمی: ۱۵۰۰ کیلومتر
برد کشتی: ۴۰۰۰ کیلومتر
سقف خدمات: ۱۶۰۰۰ متر (۵۲۰۰۰ فوت)

تسلیحات JAS 39E/F جنگنده ساب ۳۹ گریپن

اسلحه: توپ هفت تیر ۱ × ۲۷ میلی متری Mauser BK-27 با ۱۲۰ گلوله (فقط مدل های تک سرنشین
هاردپوینت: ۱۰ (سه نقطه در زیر بدنه، دو نقطه در زیر هر بال، یک نقطه در هر نوک بال، و یک نقطه برای FLIR / LD / Recon pod) با ظرفیت ۷۲۰۰ کیلوگرم. Avionics
رادار Selex ES-05 Raven AESA
سیستم Skyward-G IRST
سیستم پیوند داده تاکتیکی هوا به هوا و هوا به سطح
صفحه نمایش گسترده (WAD) (نمایش یک صفحه)
نمایشگر روی کلاه ایمنی تارگو (HMD)
سیستم دید در شب پیشرفته ANVIS / نمایشگر سر بالا (HUD)

جنگنده ساب ۳۹ گریپن سوئد| فیلم

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.