مشخصات فنی تانک چلنجر ۲

در این مطلب به بررسی مشخصات فنی تانک چلنجر ۲ خواهیم پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر ، در این مطلب به بررسی مشخصات فنی تانک چلنجر ۲ خواهیم پرداخت.

Challenger-2 تنها تانک اصلی نبرد ارتش سلطنتی (MBT) بریتانیا استچلنجر ۲ سومین وسیله نقلیه با این نام است که اولین آن A30 Challenger  طراحی شده در جنگ جهانی دوم بود که از شاسی تانک کرامول با یک تفنگ ۱۷ پوندی استفاده می کرد. دومین تانک چلنجر ۱ مربوط به دوران جنگ خلیج فارس بود که تانک اصلی نبرد ارتش بریتانیا (MBT) از اوایل دهه ۱۹۸۰ تا اواسط دهه ۱۹۹۰ بشمار می رفت.

تسلیحات چلنجر ۲

تسلیحات اصلی یک اسلحه تانک تفنگدار ۱۲۰ میلی‌متری L30A1 است که مشتق بهبود یافته اسلحه L11 است که در چیفتین و چلنجر ۱ استفاده می‌شود. ۵۰ گلوله مهمات برای تسلیحات اصلی همراه با ۴۲۰۰ گلوله مهمات ۷.۶۲ میلی‌متری برای تانک دوم حمل می‌شود. یک اسلحه زنجیره ای L94A1 EX-34 که به صورت هم محور نصب شده است و یک مسلسل L37A2 (GPMG). برجک و بدنه با زره نسل دوم Chobham که به نام دورچستر نیز شناخته می شود محافظت می شود. این تانک با استفاده از موتور دیزلی Perkins CV12-6A V12 دارای برد ۵۵۰ کیلومتر و حداکثر سرعت جاده ۵۹ کیلومتر در ساعت است.

 

چلنجر ۲ از یک تفنگ تفنگ ۱۲۰ میلی‌متری L30A1 بهره می‌برد که هم با میله‌های نفوذی بلند و هم از ماهیت مهمات سر اسکواش با انفجار قوی (HESH) شلیک می‌کند. لوله های تفنگدار ثبات و دقت تیراندازی را افزایش می دهند. “تفنگ” به منظور اعمال گشتاور و در نتیجه ایجاد چرخش به یک پرتابه حول محور طولی آن در حین تیراندازی برای تثبیت پرتابه از نظر طولی با حفظ تکانه زاویه ای، بهبود پایداری آیرودینامیکی و دقت آن نسبت به طرح های سوراخ صاف است.

مشخصات فنی تانک چلنجر ۲

فرمانده دارای دید پانوراما SAGEM VS 580-10 gyrostabilised با فاصله یاب لیزری است. ایستگاه فرماندهی مجهز به هشت پریسکوپ برای دید ۳۶۰ درجه است. Thermal Observation و Gunnery Sight II (TOGS II) از تالس، دید در شب را فراهم می کند. تصویر حرارتی هم در مناظر و هم در مانیتور توپچی و فرمانده نمایش داده می شود.

توپچی دارای دید اولیه تثبیت شده با استفاده از مسافت یاب لیزری با برد ۲۰۰ متر تا ۱۰ کیلومتر است. موقعیت راننده مجهز به پریسکوپ رانندگی غیرفعال (PDP) تشدید کننده تصویر Thales Optronics برای رانندگی در شب و دوربین حرارتی دید عقب است. سیستم کنترل آتش Challenger 2 مشابه M1A1 آبرامز ایالات متحده و Leclerc MBT فرانسوی است. همچنین تانک های چلنجر ۲ و آبرامز از سیستم مدیریت میدان نبرد یکسانی استفاده می کنند که امکان تبادل آسان اطلاعات بین تانک های انگلیسی و آمریکایی را فراهم می کند.

برجک و بدنه با زره نسل دوم Chobham که به نام دورچستر نیز شناخته می شود محافظت می شود. زره دورچستر، اگرچه سبکتر از زره کامپوزیتی چوبهام است، اما حفاظت بهتری از تانک چلنجر-۲ ارائه می کند. چلنجر ۲ علاوه بر سیستم حفاظت هسته ای، بیولوژیکی و شیمیایی (NBC) و غربالگری بصری و مادون قرمز، به یک سیستم اطفاء حریق خودکار نیز مجهز است.

تانک چلنجر ۲ به گونه ای طراحی شده است که شناسایی و ردیابی آن توسط رادارهای شناسایی دشمن در کمترین حد ممکن باشد. بنابراین تانک FV4034 Challenger 2 را می توان یکی از مخفی کاری ترین تانک های جهان دانست. یکی از محرمانه ترین اطلاعات در مورد تانک های اصلی نبرد، میزان زره در قسمت های مختلف آن است که معمولاً به صورت اغراق آمیز منتشر می شود. تصویری از مقدار واقعی زره ​​استفاده شده در چلنجر ۲ توسط وب سایتی منتشر شده است که ادعا می کند اطلاعاتی در مورد چلنجر ۲ دارد.

مشخصات فنی تانک چلنجر ۲

قدرت چلنجر ۲

چلنجر ۲ از واحدهای تعلیق هیدروگاز نسل دوم Horstman Defense Systems استفاده می کند که یک سیستم تعلیق بهبود یافته است، همراه با گیربکس بهبود یافته و یک کشنده هیدرولیک مسیر، پایداری پلت فرم را فراهم می کند که حرکت در زمین های ناهموار را پوشش می دهد.

Challenger-2 تنها تانک اصلی نبرد ارتش سلطنتی (MBT) بریتانیا است. کشور عمان نیز ۳۸ دستگاه از این تانک انگلیسی را به خدمت گرفته است. تانک چلنجر ۲ در جنگ هایی مانند بوسنی، کوزوو و جنگ خلیج فارس شرکت داشته است. در سال ۲۰۰۳ در عملیات طوفان صحرا در عراق، یک تانک چلنجر ۲ به تانک دیگر چلنجر ۲ آسیب جدی وارد کرد و تلفات جانی نداشت.

مشخصات کلی چلنجر ۲:

– نوع: تانک اصلی نبرد (MBT)
– سازنده: BAE Systems
– در خدمت: از سال ۱۹۹۸
– جنگ: جنگ عراق، جنگ کوزوو، جنگ بوسنی، جنگ افغانستان
– هزینه واحد: ۴,۲۱۷,۰۰۰ پوند
– جرم: ۶۴ تن
– طول: ۸.۳ متر
– عرض: ۳.۵ متر
– ارتفاع: ۲.۴۹ متر
– خدمه: ۴ نفر (فرمانده، توپچی، لودر-اپراتور، راننده)
– موتور: پرکینز CV12-6A V12 دیزل، ۲۶.۱ لیتر، ۱۲۰۰ اسب بخار (۸۹۰ کیلووات)
– ظرفیت سوخت: ۱۵۹۲ لیتر
– برد عملیاتی: ۵۵۰ کیلومتر در جاده، ۲۵۰ کیلومتر خارج از جاده
– سرعت: ۵۹ کیلومتر در ساعت در جاده، ۴۰ کیلومتر در ساعت) خارج از جاده
– مبدا: انگلستان

 

تانک چلنجر ۲ ️ بریتانیا تانک [نقد و بررسی]

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.