مشخصات سامانه پدافند هوایی مجید/ سامانه پدافند مجید؛ برگ برنده ایران | آخرین لایه پدافند هوایی

در این مطلب به بررسی مشخصات سامانه پدافند هوایی مجید خواهیم پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر ، در این مطلب به بررسی مشخصات سامانه پدافند هوایی مجید خواهیم پرداخت. سامانه پدافند هوایی مجید، یک سامانه ای کوتاه برد و ارتفاع کم با تحرک بالا است که در داخل ایران ساخته شده است. این سامانه پدافند هوایی برای ردیابی و انهدام انواع اهداف هوایی در ارتفاع پایین مانند پهپاد، موشک کروز، بالگرد و … مناسب است. سامانه مجید اولین بار در رژه ۲۸ فروردین ۱۳۹۰ به نمایش درآمد و به طور رسمی در رزمایش موسوم به «مدافعان آسمان ولایت ۱۴۰۰» (۲۰۲۱) مورد استفاده قرار گرفت.

تاریخچه سامانه پدافند هوایی مجید

پس از پایان جنگ ۸ ساله تحمیلی رژیم بعث عراق به ایران و همچنین مطالعات انجام شده در جمهوری اسلامی، احساس نیاز شدید به پتانسیل دفاعی منسجم‌تر در برابر اهداف پرنده‌ای که در ارتفاع پایین پرواز می‌کردند، احساس شد. حضور جنگنده های پشتیبانی نزدیک هوایی که در ارتفاعات پایین پرواز می کردند و خطوط مقدم را بمباران کردند در دوران دفاع مقدس نشان داد که کیفیت سامانه هایی مانند سامانه موشکی زمین به هوای راپیر و تعداد کم آنها برای مقابله با جت های جنگنده دشمن و ایجاد آسمانی امن کافی نیست. به همین دلیل در دهه ۱۹۹۰ جمهوری اسلامی شروع به خرید و توسعه سامانه های هوایی مانند سامانه پدافند هوایی “یا زهرا” کرد.

پس از جنگ اول خلیج فارس و استفاده گسترده آمریکا از انواع موشک های کروز، جمهوری اسلامی ایران ایران تصمیم گرفت برای مقابله با تهدید موشک‌های کروز سامانه‌هایی مانند سامانه موشکی پدافند هوایی دوران شوروی را از روسیه خریداری کند. روند توسعه و مطالعه در زمینه مقابله با اهداف کروز تا دهه ۲۰۱۰ ادامه داشت و امروزه طیف گسترده ای از سامانه های موشکی و توپ های ضد هوایی تولید و برای مقابله با اهداف مختلف از جمله پهپادها، موشک های کروز، هلیکوپترها و … و جنگنده های پشتیبانی نزدیک هوایی بکار گرفته می شود./رویداد۲۴

سامانه پدافند هوایی مجید

در سال ۲۰۲۰ معاون وقت وزیر دفاع و تدارکات نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران مراحل تکمیل سامانه ای به نام مجید را اعلام کرد اما جزییات دیگری منتشر نشد. سامانه پدافند هوایی مجید برای اولین بار در مراسم رژه ۲۸ فروردین ۱۳۹۰ رونمایی و معرفی شد. سامانه پدافند هوایی شامل دو موشک و یک سامانه تشخیص تشعشعات هوابرد نصب شده بر روی یک دستگاه خودروی ارس ۲ بود.

برخی از مشخصات سامانه پدافند هوایی مجید در ویدئویی با معرفی رادار آرایه فازی سه بعدی البرز و سامانه کنترل و فرماندهی تسلیحات برهان در تاریخ ۱۰ شهریور ۱۳۹۰ منتشر شد.

طراحی سامانه پدافند هوایی مجید

سامانه پدافند هوایی مجید برد کوتاه کاملا متحرک از دو قسمت اصلی تشکیل شده است. یک قسمت موشک های آن و قسمت دیگر سامانه تشخیص و ردیابی الکترواپتیکی است که هر دو قسمت روی خودروی تاکتیکی ارس ۲ نصب و استفاده می شود. تمام قسمت‌های این سامانه در قسمت بار خودرو قرار دارد. ایستگاه تسلیحاتی شامل چهار موشک AD-08 (قابلیت افزایش به هشت) در دو طرف و یک سیستم الکترواپتیکی در مرکز است.

ایستگاه سلاح دارای قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه و سیستم الکترواپتیکی نیز دارای قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه مستقل از ایستگاه تسلیحات است. این سیستم علاوه بر خودروی تاکتیکی ارس ۲ بر روی کامیون ۴×۴ اویکو نیز نصب می شود. دلیل چنین تغییری در کامیون می تواند ایجاد استتار بهتر در حین حرکت و احتمال کمتر تشخیص این سیستم باشد.

وسیله نقلیه حامل سامانه پدافند هوایی مجید

خودروی تاکتیکی ارس ۲ یک خودروی تاکتیکی ۴×۴ ساخت وزارت دفاع ایران است. این وسیله نقلیه دارای قابلیت تحرک بالا، سرعت بالا و قابلیت خارج از جاده است.

مشخصات سامانه پدافند هوایی مجید

به گزارش رویداد۲۴  این خودرو این امکان را برای سیستم مجید فراهم می کند که پس از ردیابی هدف، کمین کند یا به سرعت جابجا شود. کامیون اویکو نیز یک کامیون تجاری سبک ۴×۴ ساخت شرکت ایتالیایی IVECO می باشد. این کامیون ظرفیت حمل و نقل بیشتری نسبت به خودروی تاکتیکی ارس ۲ دارد و احتمالاً برای حمل موشک های بیشتری استفاده می شود. امکان دیگر آن استتار بهتر توسط کامیون اویکو به دلیل فضای بیشتر روی کامیون است تا بتواند به راحتی در جاده ها حرکت کند.

سیستم ردیابی و هدف گیری الکترواپتیکال:

سامانه ردیابی و هدف گیری الکترواپتیکی مورد استفاده در سامانه پدافند هوایی مجید شامل دو دوربین است که روی هم و در مرکز جایگاه تسلیحات قرار گرفته اند. سیستم ردیابی و هدف گیری الکترواپتیکی دارای قابلیت چرخش مداوم ۳۶۰ درجه مستقل از ایستگاه سلاح است. این سامانه شامل یک دوربین در روز و یک دوربین حرارتی است که در تمام ساعات شبانه روز و در هر شرایط آب و هوایی قادر به کارکردن است. سامانه ردیابی و هدف گیری الکترواپتیکی مورد استفاده در سامانه پدافند هوایی مجید می تواند اهداف را در برد حداکثر ۱۵ کیلومتری شناسایی کرده و چهار موشک را به طور همزمان به سمت اهداف هدایت کند و این امکان را به آن می دهد تا به طور همزمان از چهار جهت مختلف محافظت کند.

در حالت عادی، سیستم های الکترواپتیکی به سمت هدف می چرخند و موشک شلیک شده را تا اصابت هدایت می کنند. در این حالت پیشرفته، سیستم الکترواپتیکی تنها یک هدف را ردیابی می کند و فقط یک موشک را هدایت می کند. اما با چرخش مداوم سیستم الکترواپتیک می توان اهداف مختلف را در همه جهات پیدا کرد و سپس دستور شلیک داد.در این حالت دوربین می تواند به طور مداوم محیط اطراف خود را رصد کند و تا حد زیادی این امکان را کاهش دهد. در این روش هدایت، سامانه الکترواپتیک به یک سامانه جستجو و هدف گیری تبدیل می شود که قادر به یافتن چندین هدف است که می تواند چندین موشک را هدایت کند.

موشک AD-08:

موشک مورد استفاده در سامانه پدافند هوایی مجید، موشکی کوتاه برد با تصویرگر حرارتی است. این موشک در داخل یک پرتابگر لوله ای تعبیه شده و چهار عدد از آن ها بر روی جایگاه تسلیحات نصب شده است. در نتیجه سامانه پدافند هوایی مجید قادر به استفاده از ۸ موشک خواهد بود.

ad-08 موشک

ویژگی‌های بارز:

– سرعت و چابکی سامانه پدافند هوایی مجید

– امکان استفاده از حامل های مختلف
– قابلیت Fire-and-Forget
– قابلیت Fire-and-Forget
– استفاده از موشک های بدون دود که باعث استتار بهتر می شود
– قابلیت پیوند با رادار و سامانه برهان
– عملیات مستقل در حالت کمین
– توانایی عملیات در یک شبکه دفاعی یکپارچه
– قابلیت توسعه و ارتقای قابلیت های سامانه

مشخصات کلی سامانه پدافند هوایی کوتاه برد مجید:

نوع: سامانه دفاع هوایی کوتاه برد
تهیه کننده: وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران
مبدا: ایران
رونمایی: ۱۸ آوریل ۲۰۲۱
در خدمت: از سال ۲۰۲۱
خدمه: نامعلوم
خودروی حامل: خودرو تاکتیکی ارس ۲ و کامیون دیلی اویکو
وزن: نامعلوم
برد سیستم: ۱۸ کیلومتر
برد درگیری: ۸ کیلومتر
ارتفاع آتش: ۶ کیلومتر
حداکثر سرعت هدف: ۲ ماخ (۲۴۵۰ کیلومتر در ساعت)
تعداد اهداف به طور همزمان: ۴ هدف
زمان پاسخگویی: ۳ ثانیه
باتری: هر باتری قادر به شلیک ۴ موشک (قابل افزایش به ۸ موشک) است.

مشخصات سامانه پدافند هوایی مجید

موشک AD-08:

طول: ۲.۶۷ متر
قطر: ۱۵۶ میلی متر
وزن کلاهک: ۱۴ کیلوگرم
وزن موشک: ۷۵ کیلوگرم
برد: ۸ کیلومتر
ارتفاع آتش: ۶ کیلومتر
راهنما: خانه IR منفعل
سرعت: بیش از ۲ ماخ

سامانه پدافند مجید؛ برگ برنده ایران | آخرین لایه پدافند هوایی

 

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.