بورل در تهران؛ ایستگاه آخر برجام

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از ادامه قریب الوقوع مذاکرات برجام خبر داد

مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان این‌که مذاکرات درباره برجام را در روز‌های آتی از سر خواهیم گرفت، گفت: ما باید برجام را دوباره روی ریل قرار بدهیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر ANDISHEMOASER News Agency،  «جوزپ بورل» مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که به منظور گفتگو با حسین امیرعبداللهیان و برخی مقامات ایرانی به تهران سفر کرده، پیش از ظهر امروز با حضور در محل وزارت امور خارجه مورد استقبال امیرعبداللهیان قرار گرفت و پس از آن با وزیر امور خارجه ایران بر سر یک میز به گفتگو نشست. این گفتگو‌ها بیش از سه ساعت و نیم به طول انجامید و بورل پس از دیدار با امیرعبداللهیان در نشست خبری مشترک حضور یافت و به تشریح گفتگو‌های انجام شده پرداخت.

مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این نشست ضمن ابراز خرسندی از حضور در تهران گفت: سفر من یک هدف اصلی دارد این‌که این بست بست را بشکنم. تنش‌ها را در خصوص مذاکرات برجام کم کنم. برای من اهمیت اصلی داشت و این‌که یک انگیزه جدید و فرصت جدیدی ایجاد کنیم که برجام و گفتگو‌ها را روی ریل قرار دهیم.

این مقام ارشد اتحادیه اروپا ادامه داد: قرار است مذاکرات را درباره برجام در روز‌های آتی از سر بگیریم و این بن بست را بشکنیم.

بورل همچنین گفت: قرار نبود سه ماه شود که این وقفه و این وقفه باید شکسته شود. سه ماه گذشته و باید کار را تسریع کنیم و خیلی خوشحالم بابت این تصمیم که ایران گرفت و این تصمیم در تهران و واشنگتن گرفته شده است. قرار است بعد از سفر من مذاکره ادامه یابد و تیم من به عنوان تسهیل گر خواهند بود. توافق برای کل جهان مهم است که توافقی درباره برجام داشته باشیم. ما از ماه فوریه در دنیای متفاوتی زندگی می‌کنیم. توافق تاریخی ما اگر به نتیجه برسد اهمیت آن بیش از پیش خواهد بود. دنیا به دنبال توافق و ثبات است و به ایران منافع اقتصادی را بدهد و نگرانی‌های جامعه جهانی را درباره امنیت و ثبات منطقه‌ای رفع کند.

وی افزود: اتحادیه اروپا درباره منطقه خلیج فارس به کشور‌های منطقه پیشنهاد می‌کنیم روابط عمیق‌تری با هم داشته باشند. ما باید برجام را دوباره روی ریل قرار بدهیم. ما تصمیم گرفتیم مذاکرات را در روز‌های آتی از سر بگیریم. مذاکرات هسته‌ای که طی سه ماه گذشته متوقف شده بود.

انتهای پیام/*