۱۱:۵۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۱

مدرسه فیضیه به وقت ۱۸ و ۱۴ دقیقه عصر

مدرسه فیضیه، خواستگاه انقلاب به وقت 18 و 14 دقیقه عصر میزبان سخنرانی رییس جمهوری بود که مسئولین، علما و روحانیون خودشان ساعت 16 به این مکان رسانیده بودند.

مدرسه فیضیه به وقت ۱۸ و ۱۴ دقیقه عصر

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، آمده بودند تا شعار دهند،« صل علی محمد، یاور رهبر خوش آمد»، آمده تا با مشت های گره کرده بگویند« رییسی مردمی، حمایتت می کنیم»، « رییس جمهور ما، خدا نگه دار تو».

برای حضور در این دیدار لازم بود از قبل اسمت را در کارتابلی که مسئولین و نهادهای امنیتی تعیین کرده بودند، می نوشتی، تا کارتی صادر می شد.

درب ورودی علما و روحانیون از مدرسه عالی دارالشفاء و بانوان طلبه هم از درب مدرسه فیضیه بود. بعد از نشان دادن کارت دعوت و طلبگی، وارد دالانی می شدی که پر از نیروهای امنیتی بود و به دقت به چهره و کارتت نگاه می کردند. وظیفه این ها کنترل کارت و مطابقت با صاحب کارت بود. بعد از عبور، وارد گیت دوم می شدی که وظیفه این ها بازرسی و نداشتن مبایل و سایر وسایل بود. بعد از گیت دوم وارد حیات مدرسه عالی دارالشفاء و بعد از پذیرایی مختصری با کیک و آبمیوه می بایست خودت را برای بازرسی ویژه تری آماده می کردی، گیت سوم درست بین درب مدرسه فیضیه و دارالشفاء قرار داشت، اگر این گیت را به سلامت عبور می کردی، وارد مدرسه فیضیه یعنی همان مکان دیدار با رییس جمهور می شدی.

البته در داخل مدرسه فیضیه هم گیتی گذاشته بودند، که مسئولین حوزه وارد آن می شدند تا به جایگاه ویژه، نزدیک ترین مکان به رییس جمهور راهنمایی می شدند، که صد البته خبرنگاران به جزء عکاسان توفیق حضور در این جایگاه ویژه را نداشتند. از مهمانان ویژه می توان به آیات حسینی بوشهری، رئیس شورای عالی حوزه های علمیه، کعبی، عضور خبرگان رهبری، نمایندگان مردم قم در شورای اسلامی، استاندار، بعضی از اعضاء شورای عالی حوزه هم اشاره کرد که البته از درب اصلی مدرسه فیضیه به جایگاه رفتند و از دید ما خبرنگاران پنهان ماندند، ولی با کمی جستجو می شد به حضورشان پی ببرد.

در این بین روحانیونی بودند که با شوق و حرارت خاصی به دنبال پیدا کردن تکه کاغدی برای نوشتن دردلهای و نگرانی ها در بحث اقتصادی، به مقام مجریه بودند، بعضی از این طلبه ها دو نفری و بعضی ها سه نفری در وسط حوض مدرسه فیضیه نشسته بودند و با دقت می نوشتند، به جمع سه نفر نزدیک شدم، یکی از این ها تا متوجه حضورم شدم، به رفیقش اشاره زد که غریبه ای به ما نزدیک شده، دست نوشته اش را زود جمع کرد، ولی برای خاطر جمی اش، گفتم خبرنگارم و مانند شما طلبه، هدف ما این است دغدغه روحانیت را نسبت به تورم، معیشت مردم و مسائل فرهنگی به جامعه منتقل کنیم که حوزه و روحانیت همواره با مردم است و هیچ وقت از آنها جدا نمی شود. با این صحبت ها یکی از این روحانی جوانی بود، به ما اعتماد کرد و گفت، امروز مهمترین نگرانی ما مسئله معیشت و تورم است. مردم از دولت انقلابی می خواهند این مشکلات حل و فصل شود.

با کمی دقت در دالان منتهی به مدرسه فیضیه می شد، روحانی پیرمردی را دید که در یک دست عصا و دست دیگرش را به رفیقش تکیه داد، دید، از چهره اش معلوم بود که به زحمت خودش برای دیدار با سید مظلومان به مدرسه فیضیه رسانیده بود،رفتم جلو، سلام و احوال پرسی کردم، ازش پرسیدم، حاجی اگر رییس جمهور از نزدیک ببینی، چه حرف هایی بهش می زنی، حاج آقا که خستگی پیری و نگرانی از سرورویش می بارید، در حالی که عصا در دست داشت، گفت بچه جون، اگر این فرصت به من بدهند، تا ایشان ببینم، از مشکلات مردم در بحث معیشت، نبود مراکز و پزشکان تخصصی برای بیماران خاص خواهم گفت، این بیماران به دلیل نداشتن وضعیت مالی مناسب، مجبورند یا درد را تحمل کنند و یا در همین قم پیش پزشکان دیگری بروند که ارتباط چندانی با بیماری آنها ندارند.

آیت الله رییسی در بخشی از صحبت هایش به مسئله رشد اقتصادی، مبارزه با تورم و مسکن اشاره کرد که ما در این رابطه از روحانیون سوال پرسیدیم چه قدر رییس جمهور در این بخش ها موفق بودند، که بعضی از روحانیون منتقد جدی در بحث تورم بودند و معتقد بودند که لازم است که مردم این مبارزه با تورم در سرسفره هایشان ببیند، بعضی معتقد بودند، اگر رشد اقتصادی و مبارزه با تورم وجود دارد باید برای مردم در واقع هم عینیت داشته باشد و رشد اقتصادی و نبود با تورم را در فروشگاه ها و مراکز تجاری ببیند.

روحانی دیگری هم به درستی و با حساسیت خاصی وارد بحث مسکن و مسئله خودرو شد و معتقد بودند، دولت مردمی آقای رییسی در بحث مسکن توانسته با وجود همه مشکلات گام هایی بردارد.
باید بدانیم که اگر ساخت مسکن در کشور احیاء شود، بسیاری از مشکلات کشور مانند اشتغال جوانان و معیشت مردم هم حل و فصل می شود، این مسئله الان به جاهایی رسیده، اما در بحث خودرو سازی معتقد بود که زور دولت به غول خودروساز نمی رسد و خودروسازان کام مردم را نسبت به سایر عملکرد دولت انقلابی تلخ می کنند چرا که مردم الان با این گرانی افسار گریخته در بحث خودرو قدرت خریدن را ندارند، الان تقاضا برای خرید بالا است اما تولید از سوی خودروسازان به بهانه های مختلف کم است و همین سبب تورم و گرانی شده است. از سوی این صنعت به رسالت خودشان در قبال طرح مادرانی که فرزند سوم و چهارم می آورند و لازم است به آنها خودروی داده شود، هم عمل نمی کنند و دولت هم در این رابطه نتوانسته قدمی بردارد.

در حالی که ساعت ۱۸ و ۴۵ دقیقه را نشان می داد، آیت الله رییسی از حضور گرم علما و روحانیت و مردم در مدرسه فیضیه و میدان آستانه تقدیر و تشکر کرد و با اعلام این خبر گفت: در ۱۰ سال گذشته کشور رشد اقتصادی کمتر از یک درصد داشته است اما در سال اول این دولت ۴ درصد، سال دوم بیش از ۴ درصد و سال سوم شاهد رشد بیشتر از ۶ درصدی اقتصاد در کشور هستیم، ترانزیت کشور نسبت به سال قبل ۵۸ درصد رشد داشته و در این جنگ اراده‌ها اثبات کردیم که می‌توانیم توطئه‌های دشمنان را به شکست بکشانیم.

رییس جمهور به مسئله سند ۲۰۳۰ هم گریزی زد و گفت: ما در ابتدای دولت خودمان با این سند مخالفت کردیم و اجرای سند ۲۰۳۰ رادر کشور لغو کردیم. در صحن سازمان ملل گفتم ما در کشورهای خودمان سندهای بسیار محکم و خوبی داریم که مبتنی بر فرهنگ و آداب و سنن ما است و به نسخه های که دیگران برای ما می نویسند که با فرهنگ و آداب ما و دین ما مطابقت ندارد و در تضاد است، نیازی نداریم.

در مدرسه فیضیه هم افرادی بودند که نامه هایی که روحانیون بر روی تکه کاغذی نگاشته بودند، جمع می کردند و این افراد می گفتند، همه این نامه ها به دقت خوانده می شود.

در ابتدای این مراسم بعضی از مسئولین حوزه به بیان نظرات حوزویان پرداختند. بیرون درب مدرسه عالی دارالشفاء هم افرادی تجمع کرده بودند در حالی که پلاکاردهایی در دست داشتند و از رییس جمهور مردمی می خواستند نسبت به مسئله حضور زنان در ورزشگاه ها تجدید نظر کند.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

نویسنده : قربان اسلامی نژاد

مطالب مرتبط