۱۱:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲

مدت خدمت سربازی چند ماه است؟ + میزان کاهش سربازی در این مناطق

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، خدمت سربازی چند ماه است؟ مدت خدمت افرادی که در مناطق عادی مشغول به خدمت هستند به ۲۱ ماه کاهش یافته است اما همچنان همه سربازانی که به صورت امریه در دستگاه‌های غیرنظامی مشغول می‌شوند باید ۲۴ ماه خدم...

زمان افزایش حقوق سربازان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، خدمت سربازی چند ماه است؟ مدت خدمت افرادی که در مناطق عادی مشغول به خدمت هستند به ۲۱ ماه کاهش یافته است اما همچنان همه سربازانی که به صورت امریه در دستگاه‌های غیرنظامی مشغول می‌شوند باید ۲۴ ماه خدمت کنند.

از جمله مناطق عملیاتی، مناطق محروم، بد آب و هوا و یا مراقبت از مرز را به عهده دارند. در حال حاضر حداقل خدمت سربازی از ۱۷ ماه به ۱۴ ماه کاهش پیدا کرده است. البته ما هم اکنون خدمت ۱۵، ۱۸ و ۲۱ ماهه هم داریم

خدمت سربازی چند ماه است؟

سازمان وظیفه عمومی فراجا اعلام کرد که با پیشنهاد ستاد کل نیرو‌های مسلح و تصویب فرمانده معظم کل قوا مدت خدمت دوره ضرورت تمامی سربازان حین خدمت و مشمولانی که از این پس به خدمت اعزام می‌شوند به مدت ۳ ماه کاهش یافته است.

پس از این کاهش مدت زمان خدمت سربازی، حداقل زمان خدمت از ۱۷ ماه به ۱۴ ماه کاهش پیدا کرده است.

همچنین زمان خدمت افرادی که در مناطق عادی مشغول به خدمت هستند از ۲۴ ماه به ۲۱ ماه و خدمت سربازان غیر بومی هم از ۲۱ ماه به ۱۸ ماه کاهش پیدا می‌کند.

بومی یا غیربومی بودن سربازان بر اساس فاصله محل سکونت تا یگان خدمتی آنان مشخص می‌شود.

مدت خدمت سربازی چند ماه است؟ + میزان کاهش سربازی در این مناطق

مدت خدمت سربازی چند ماه است؟ + میزان کاهش سربازی در این مناطق

طبق این تعریف در صورتی که این مسافت کمتر از ۲۰۰ کیلومتر باشد، سرباز بومی و خدمت آن ۲۱ ماه است و چنانچه این فاصله بیشتر از ۲۰۰ کیلومتر باشد سرباز غیربومی محسوب می‌شوند و مدت خدمتش ۱۸ ماه است.

نکته قابل ذکر این است که با این وجود اما همچنان مدت خدمت همه سربازانی که به صورت امریه در دستگاه‌های غیرنظامی مشغول به خدمت می‌شوند ۲۴ ماه خواهد بود.

طبق اعلام رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا در حال حاضر افرادی که از ابتدای آبان ماه دارای خدمت سربازی بیش از ۲۱ ماه هستند، می‌توانند با مراجعه به واحد‌های مربوطه در قسمت نیروی انسانی، سیر مراحل تسویه حساب خود را انجام دهند.

رییس سازمان وظیفه عمومی فراجا آخرین جزییات مربوط به طرح کاهش خدمت سربازی را تشریح کرد.

به گزارش اختبار سردار تقی مهری رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا در خصوص کاهش خدمت سربازی اظهار داشت: در راستای طرح تحول خدمت سربازی و اجرای عدالت برای همه سربازانی که در مناطق گوناگون کشور خدمت می‌کنند با تهیه و پیشنهاد طرحی توسط ستاد کل نیروهای مسلح و تصویب فرمانده معظم کل قوا، مدت خدمت سربازی برای تمامی سربازان نیروهای مسلح سه ماه کاهش پیدا کرد.

حداقل خدمت سربازی از ۱۷ ماه به ۱۴ ماه کاهش پیدا کرد

وی افزود: سربازان ما به صورت بومی و غیربومی با مأموریت‌های مختلفی در مناطق گوناگون کشور در حال انجام خدمت هستند. از جمله مناطق عملیاتی، مناطق محروم، بد آب و هوا و یا مراقبت از مرز را به عهده دارند. در حال حاضر حداقل خدمت سربازی از ۱۷ ماه به ۱۴ ماه کاهش پیدا کرده است. البته ما هم اکنون خدمت ۱۵، ۱۸ و ۲۱ ماهه هم داریم. برای کسانی که در مناطق عادی مشغول به خدمت هستند از ۲۴ ماه به ۲۱ ماه خدمت سربازان غیر بومی هم از ۲۱ ماه به ۱۸ ماه کاهش پیدا کرد. ابلاغیه آن توسط ستاد کل نیروهای مسلح روز گذشته ابلاغ و امروز ارسال شد.

مدت خدمت سربازان امریه همان ۲۴ ماه است

رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا ادامه داد: همه سربازانی که به صورت امریه در دستگاه‌های غیرنظامی مشغول به خدمت می‌شوند، همچنان مدت خدمت آنان ۲۴ ماه است. ملاک بومی یا غیربومی بودن سربازان بر اساس فاصله محل سکونت تا یگان خدمتی آنان بوده و در صورتی که این مسافت کمتر از ۲۰۰ کیلومتر باشد، سرباز بومی و خدمت آن ۲۱ ماه است. چنانچه این فاصله بیشتر از ۲۰۰ کیلومتر باشد سرباز غیربومی محسوب می‌شوند و مدت خدمت آن ۱۸ ماه است.

کسورات سربازان همچون گذشته محاسبه می‌شود

تقی مهری رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا در پاسخ به این سوال که کسورات مثل گذشته محاسبه می‌شود یا نه، گفت: تمامی کسری‌ها برای متأهلین دو ماه، فرزند اول سه ماه و فرزند دوم ۴ ماه در نظر گرفته خواهد شد و این کسورات به قوت خود باقیست.

تکلیف سربازانی که بیش از ۲۱ ماه از خدمت‌شان گذشته است
او در پایان ضمن تاکید به اتمام خدمت سربازی بیشتر از ۲۱ ماه عنوان کرد: کسانی که از ابتدای آبان ماه دارای خدمت سربازی بیش از ۲۱ ماه هستند، می‌توانند با مراجعه به واحدهای مربوطه در قسمت نیروی انسانی، سیر مراحل تسویه حساب خود را انجام دهند.

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.

مطالب مرتبط

آخرین اخبار