اجتماعی

متناسب سازی حقوق بازنشستگان/تاکید بر تغییر فرمول همسان سازی

اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در جلسه‌ای با هشدار نسبت به ایرادات فرمول فعلی همسان‌سازی حقوق بازنشستگان خواستار اصلاح آن از سوی مسئولان شد.

متناسب سازی حقوق بازنشستگان/تاکید بر تغییر فرمول همسان سازی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصربه نقل ازروز ۱۰۰اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در جلسه‌ای با هشدار نسبت به ایرادات فرمول فعلی همسان‌سازی حقوق بازنشستگان خواستار اصلاح آن از سوی مسئولان شد.برای اطلاعات بیشتر اندیشه معاصر را دنبال کنید.

متناسب سازی حقوق بازنشستگان/تاکید بر تغییر فرمول همسان سازی

اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در جلسه‌ای با هشدار نسبت به ایرادات فرمول فعلی همسان‌سازی حقوق بازنشستگان خواستار اصلاح آن از سوی مسئولان شد. حسن صادقی رئیس این اتحادیه با بیان اینکه حقوق بسیاری از بازنشستگان با اعمال این فرمول نه تنها افزایش نمی‌یابد بلکه کاهش هم پیدا می‌کند بر لزوم بازنگری در نحوه محاسبه‌ی همسان‌سازی تأکید کرد.

در ادامه این جلسه صادقی با اشاره به فرمایشات رهبری در مورد لزوم توجه به معیشت کارگران و بازنشستگان از رئیس‌جمهور آینده خواست تا نسبت به حل مشکلات این قشر زحمتکش اهتمام جدی داشته باشد.

بازنشستگاننن

متناسب سازی حقوق بازنشستگان/تاکید بر تغییر فرمول همسان سازی

وی افزود: حدود ۴۰ روز دیگر انتخابات برگزار می‌شود و هنوز مشخص نیست چه کسانی قرار است بیایند اما امیدواریم تصمیماتِ شورای نگهبان منتج به حضور حداکثری شود. امیدواریم نگاهی باز به مسئله‌ی انتخابات و کاندیداها داشته باشند و اجازه حضور رقبا با سلیقه‌های مختلف را در انتخابات بدهند.

صادقی تأکید کرد: کسی باید بیاید که قول و عمل او یکی و معتقد به حمایت از کارگر و بازنشسته باشد، همچنین حفظ سازمان تأمین اجتماعی و پیاده کردن متناسب‌سازی باید از اهدافِ او باشد و این‌ها برای ما مهم است. ضمن اینکه سیاستهای اقتصادی حرف اول را می‌زند؛ در این خصوص هم باید رئیس‌جمهور آینده به دنبالِ برقراری و اصلاحِ روابط اقتصادی با جامعه بین‌الملل باشد تا از این مسیر بتوان به رشد اقتصادی رسید. تأثیرِ این رشد اقتصادی بر زندگیِ کارگران و بازنشستگان نیز مشهود خواهد بود.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت: ما البته به عملکرد اقتصادیِ دولت نقد داشتیم و آقای مخبر نیز ادامه دهنده‌ی همان سیاستهای مورد انتقاد ما هستند. اگر می‌توانید دلار را به همان رقم ۲۵ هزار تومان برگردانید و قدرت خرید سال ۱۴۰۰ را احیا کنید؛ ما نمی‌خواهیم اقدامِ خاصی انجام دهید اگر سیاستهای اقتصادیِ شما صحیح است کالاهای اساسی را به سفره‌ی کارگران و بازنشستگان برگردانید.

صادقی بیان کرد: ما در انتخابات آینده به برنامه رأی می‌دهیم و برنامه‌ی هر کس که بتواند سفره تهی شده از کالاهای اساسی ما را برگرداند و قدرت خریدِ دهه ۹۰ را احیا کند، برنامه‌ی مورد نظرِ ما و آن کاندیدا، کاندیدای مورد انتخاب ماست. ما باید کسی را انتخاب کنیم که برنامه‌هایش منتج به رنگین شدنِ سفره کارگران شود.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در بخش دیگری از صحبتهایش به تأخیر سازمان تأمین اجتماعی در پرداختِ مستمریِ بازنشستگان اشاره کرد و گفت: تأخیر در پرداختِ حقوق در نیمه اول سال مسئله‌ی جدیدی نیست؛ این مسئله از قدیم و در دوره‌های مختلف وجود داشته و دلیلِ آن هم کاهشِ ورودی سازمان در ماه‌های اول سال است. در واقع، حدود ۹۶درصد از منابع سازمان تأمین اجتماعی حق بیمه کارگران است و در ماه‌ها ابتدایی سال این منبع نوساناتی دارد. این مسئله از برج ۴ به بعد به تدریج درست می‌شود و از شش ماه دوم دیگر مشکلی در این خصوص نداریم.

صادقی در بخش دیگری از صحبتهایش به موضوع متناسب‌سازیِ حقوق بازنشستگان اشاره کرد و گفت: دولت در قانون بودجه ۱۴۰۳، موضوع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری، که بالای ۱۲ میلیون نفر هستند، را گنجاند و در رفت و برگشتِ این لایحه به مجلس منابع آن مشخص شد. قرار شد این منابع از محل یک درصد افزایش ارزش افزوده تأمین شود.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

منبع : روز100

مطالب مرتبط