۱۹:۳۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۹

اقتصادی

مبلغ دریافت وام ودیعه مسکن | میزان اقساط وام ودیعه مسکن

مبلغ دریافت وام ودیعه مسکن را میتوانید در اندیشه معاصر ببینید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، به دلیل اینکه وارد فصل تغییر خانه شده ایم تمامی مستاجر ها در فکر افزایش پول پیش هستند و برای همین به دریافت وام ودیعه مسکن فکر میکنند. وام ودیعه مسکن به دلیل سود زیادی که دارد خیلی از افراد را از دریافت آن منصرف میکند چرا که بازپرداختش برای مستاجران سنگین میشود. که در ادامه بیشتر درباره اش توضیح داده ایم. برای با خبر شدن از جزئیات بیشتر و کسب اطلاعات بیشتر درباره وام ودیعه مسکن اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

مبلغ وام مستاجران ۱۴۰۳؛ حداکثر وام اجاره مسکن در تهران و شهرستان‌ها

مبلغ وام ودیعه مسکن ۱۴۰۳ با توجه به شرایط اقتصادی و تورم، تغییراتی داشته است. در سال جاری، میزان تسهیلات وام اجاره مسکن به شرح زیر است:

در شهر تهران، سقف وام به۲۰۰ میلیون تومان رسیده است.

در مراکز استان‌ها و سایر کلانشهرها این رقم۱۵۰ میلیون تومان می‌باشد.

برای سایر شهرها، متقاضیان می‌توانند تا۱۰۰ میلیون تومان وام دریافت کنند.

در روستاها، سقف وام۴۰ میلیون تومان تعیین شده است.

کلانشهرها که بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی، شهرهایی با جمعیت بیش از یک میلیون نفر هستند، شامل مشهد، اصفهان، البرز، شیراز، تبریز، قم، اهواز و کرمانشاه می‌شوند. توجه داشته باشید که ارقام اعلام شده بر اساس آخرین به‌روزرسانی‌ها برای سال ۱۴۰۳ می‌باشد و در صورت تغییرات بعدی، اطلاع‌رسانی لازم انجام خواهد شد.

وام ودیعه مسکن

وام ودیعه مسکن

میزان اقساط وام اجاره مسکن ۱۴۰۳

با توجه به افزایش تورم که با کاهش قدرت خرید مسکن اقشار مختلف جامعه، از جمله مستاجران، همراه بوده است، پیش بینی می شود که امسال، آمار بیشتری از ثبت نام مستاجران دارای شرایط، همچون واجدین شرایط ثبت نام مسکن اولی ها را برای دریافت وام ودیعه مسکن، شاهد باشیم.

این وجود، از آنجا که درخواست کنندگان وام اجاره مسکن، قشر مستاجران جامعه بوده و درآمد این قشر نیز معمولا پایین می باشد، یکی از دغدغه های متقاضیان تسهیلات ودیعه خانه، این می باشد که میزان مبلغ اقساط وام اجاره مسکن چقدر است؟ و اینکه آیا آن ها، توانایی مالی بازپرداخت قسط وام اجاره مسکن را داشته یا اینکه میزان اقساط وام اجاره مسکن به گونه ای است که از توانایی مالی آن ها خارج می باشد؟

در جواب این پرسش ها باید گفت، میزان مبلغ اقساط وام اجاره مسکن، بستگی به مبلغ وام دریافت شده دارد؛ به نحوی که با افزایش مبلغ تسهیلات ودیعه مسکن، میزان اقساط وام اجاره مسکن نیز افزایش می یابد. مطابق آنچه در مورد مبلغ وام اجاره مسکن، در بخش قبل بیان شد، اقساط تسهیلات ودیعه خانه به صورت زیر می باشد:

میزان مبلغ اقساط وام اجاره مسکن ۱۴۰۳ ، بر اساس سال گذشته، برای تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی در تهران : ۲ میلیون و ۵۳۹ هزار تومان است.

میزان مبلغ اقساط وام اجاره مسکن ۱۴۰۳، بر اساس سال گذشته، برای تسهیلات ۷۰ میلیون تومانی در مراکز استان ها : ۱ میلیون و ۷۷۷ هزار تومان است.

میزان مبلغ اقساط وام اجاره مسکن ۱۴۰۳ ، بر اساس سال گذشته، برای تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی در سایر شهر ها : حدود ۱ میلیون تومان است.

ابلاغ بخشنامه وام ودیعه مسکن ۱۴۰۲

بالاخره در قالب بخشنامه بانک مرکزی به ۲۰ بانک مختلف ابلاغ شد. خرداد امسال وام ۲۰۰ میلیونی به عنوان طرح دو فوریتی و اصطلاحا برای کنترل و ساماندهی بازار اجاره مسکن در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و نهایتا با اعلام بانک مرکزی در هفته پایانی آذر ماجرای وام ۲۰۰ میلیونی به تصویب نهایی رسید.

البته برای متقاضیان تهرانی معادل ۲۰۰ میلیون است که این عدد درمقایسه با دوره قبلی پرداخت تسهیلات مستاجران، دوبرابر شده.

که تازه بخشنامه آن از سوی بانک مرکزی به ۲۰ بانک مختلف ارسال شده، برای متقاضیان ساکن مراکز استان‌ها ۱۵۰ میلیون تومان، سایر شهرستان‌ها ۱۰۰ میلیون تومان و مستاجرانی که در مناطق روستایی سکونت دارند، ۴۰ میلیون تومان خواهد بود.

آنطور که بانک مرکزی اعلام کرده، از بانک‌های ملت، ملی، مسکن، صادرات، رفاه کارگران، سپه، تجارت، شهر، سامان، پاسارگاد، خاورمیانه، پارسیان، سینا، کارآفرین، آینده، گردشگری، اقتصاد نوین، ایران‌زمین، پست‌بانک و موسسه اعتباری ملل پرداخت خواهد شد.

پرداخت از این جهت باتاخیر آغاز شده که سال گذشته، متقاضیان این تسهیلات از خرداد امکان ثبت‌نام و اقدام برای دریافت را داشتند، اما سازوکار پرداخت  به ماه‌های پایانی سال کشیده شد.

شرایط وام مستاجران: نوع اجاره‌نامه و زمان قرارداد اجاره

برای دریافت وام ودیعه مسکن ۱۴۰۳ متقاضی باید علاوه بر شرایط فوق، اجاره‌نامه‌ای را ارائه ‌دهد که مطابق با معیارهای دولتی باشد. طبق اطلاعات منتشر شده در وب‌سایت tem.mrud.ir، اجاره‌نامه‌ به عنوان مدرک وام اجاره مسکن باید شرایط زیر را داشته باشد:

به صورت رسمی توسط سردفتر اسناد رسمی تنظیم شده باشد

در سامانه ایران املاک (ir) ثبت شده و کد رهگیری دریافت کرده باشد.

در حال حاضر، ثبت اجاره‌نامه‌ها و دریافت کد رهگیری از سامانه ثبت معاملات و املاک کشور فقط برای دفاتر املاک مجاز امکان‌پذیر است و دفاتر بدون مجوز و افراد عادی نمی‌توانند کد رهگیری دریافت کنند. این اطلاعات بر اساس روال سال قبل است و تغییرات احتمالی برای سال ۱۴۰۳ به محض اعلام، در مقاله به‌روزرسانی خواهد شد

علاوه بر این، زمان انعقاد قرارداد اجاره نیز باید مد نظر قرار گیرد. بر اساس دستورالعمل‌های سال گذشته وزارت راه و شهرسازی قرارداد اجاره باید حداکثر تا پایان مهلت ثبت نام وام اجاره مسکن منعقد شده باشد. اگر قرارداد اجاره پس از این بازه زمانی منعقد شود، متقاضی واجد شرایط نخواهد بود.

طبق اطلاعات منتشر شده توسط معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، فرآیند ثبت‌نام برای وام اجاره مسکن در سال گذشته از تاریخ ۲۶ خرداد آغاز و تا ۳۰ آذر ادامه یافت. افرادی که قصد دریافت وام اجاره را دارند، باید مطابق با شرایط مشخص شده در وب‌سایت رسمی tem.mrud.ir عمل کنند تا برای دریافت این وام واجد شرایط شناخته شوند.

یکی از شرایط وام اجاره مسکن این است که متقاضی باید متاهل یا سرپرست خانواده باشد. همچنین، قرارداد اجاره‌ای که توسط متقاضی ارائه می‌شود باید به صورت رسمی تنظیم شده یا در سامانه ایران املاک ثبت شده و دارای کد رهگیری باشد. تاریخ قرارداد اجاره نیز باید حداکثر تا پایان دوره ثبت‌نام وام ودیعه باشد.

اگر متقاضی، شرایط وام مستاجران را داشته باشد و برای دریافت وام به بانک معرفی شود، باید ظرف مدت دو هفته پس از معرفی به بانک، مدارک لازم را ارائه دهد و ضامن‌های خود را معرفی کند. در صورت عدم انجام این کار، درخواست وام رد خواهد شد.

برای دریافت وام مستاجران در سال ۱۴۰۳، متقاضیان باید مطابق با دستورالعمل‌های مشخص شده توسط دولت عمل کنند. این دستورالعمل‌ها شامل الزامات خاصی برای وضعیت تاهل متقاضیان است.

دولت به دلیل محدودیت‌های بودجه‌ای نمی‌تواند به همه مستاجران، وام ودیعه ارائه دهد. بنابراین متقاضیان متاهل در اولویت دریافت این وام قرار دارند. این امر به این دلیل است که متاهلین به طور کلی نیازهای بیشتری برای مسکن دارند.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط