مانور دسته جمعی هواپیمای شکاری F22 رپتور/ اف-۲۲ رپتور؛ چرا برترین جت جنگنده جهان است؟+ فیلم

فیلم|مانور دسته جمعی هواپیمای شکاری F22 ربپتور را در ادامه می بینید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر ، فیلم|مانور دسته جمعی هواپیمای شکاری F22 ربپتور را در ادامه می بینید.

 

 

هواپیمای شکاری F22 ربپتور

 

 است که از نظر نیروی هوایی ایالات متحده در رده نسل چهارم فناوری هواگرد پنهان‌کار قرار می‌گیرد. این جنگنده، نخستین هواگرد عملیاتی با قابلیت ترکیب پرواز ابرپیمایشی، قابلیت مانور بالا، رادارگریزی و ترکیب حسگرها در یک سکوی اسلحه است.

اف-۲۲ رپتور؛ چرا برترین جت جنگنده جهان است؟

اف-۲۲ رپتور یک هواگرد رادارگریز معمولی نیست. این جت جنگنده نسل پنجم محصول شرکت لاکهید مارتین و از زمان معرفی خود، یعنی ۱۶ پیش، همچنان به عنوان یک دستاورد نظامی برتر جایگاه خود را حفظ کرده است. اگرچه ارتش آمریکا تسلیحات و وسایل نقلیه مختلفی را به دیگر ارتش های جهان صادر می کند، اما کنگره آمریکا با صادرات اف-۲۲ رپتور موافقت نکرد و این پرنده توانمند تنها در نیروی هوایی آمریکا خدمت می کند.

 

چه چیزی اف-۲۲ رپتور را تا این اندازه توانمند می سازد
اف-۲۲ رپتور یک جت جنگنده تاکتیکی رادارگریز تک خلبان است که می تواند در ۲۴ ساعت شبانه روز و هر نوع شرایط آب و هوایی عازم ماموریت شود. این هواگرد نظامی توسط شرکت لاکهید مارتین ساخته شده و باید به این نکته اشاره داشت که برخی از قطعات اصلی آن مانند بال ها و برخی سامانه ها توسط شرکت بوئینگ تامین شده اند.

 

اف-۲۲ رپتور نخستین پرواز خود را حدود ۲۴ سال پیش در هفتم سپتامبر ۱۹۹۷ انجام داد و به صورت رسمی در سال ۲۰۰۵ خدمت در نیروی هوایی آمریکا را آغاز کرد. از آن زمان، ۱۹۵ فروند از این جت جنگنده تولید شده است که هشت فروند برای انجام آزمایشات و ۱۸۷ فروند دیگر کاملا عملیاتی و در خدمت نیروی هوایی آمریکا قرار گرفتند.

 

در زمان توسعه، نقش اصلی تعریف شده برای اف-۲۲ رپتور خدمت به عنوان یک جنگنده برتری هوایی بود. اما فناوری های مدرن این پرنده توانمند قابلیت های بیشتری برای آن فراهم می کنند که از آن جمله می توان به حمله به اهداف زمینی و جنگ الکترونیک اشاره کرد.

اگرچه اف-۲۲ به طور جدی حضور در میدان نبرد را تجربه نکرده است – یک اسکادران برای بمباران مواضع داعش در سوریه اعزام شدند – اما باور عمومی بر این است که پیشرفته‌ترین و توانمندترین جنگنده برتری هوایی ساخته شده تاکنون است.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.