۲۲:۲۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۳

اقتصادی

قیمت لحظه ای بیت کوین | تاثیر رسانه ها بر قیمت ارزهای دیجیتال

بیت کوین یک ارز دیجیتال است که از کلید عمومی رمزنگاری شده (آدرس عمومی) استفاده می‌کند

احتمال سقوط بیت کوین به کانال 15000 دلار

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، بیت کوین یک ارزی است که مردم در آن سرمایه گذاری میکنند. بیت کوین با توجه به شرایطی که دارد مردم را به خودش جلب کرده است و توانسته خیلی از مردم را پولدار تر و خیلی از مردم را ورشکست کند. قیمت بیت کوین مانند طلا ثانیه ای تغییر میکند و ورود به آن یک جور ریسک است. برای با خبر شدن از جزئیات بیشتر و کسب اطلاعات بیشتر اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

درباره بیت کوین

بیت کوین با نماد اختصاری BTC یک ارز دیجیتال یا شکلی از دارایی دیجیتال است که با ارزش بازار حدود ۱.۲ تریلیون دلار، در رتبه ۱ بازار قرار داشته و دامیننس بیت کوین در حال حاضر ۵۳.۳۲ درصد است. هر واحد از بیت کوین در این لحظه با قیمت ۶۱,۰۱۶ دلار، با احتساب نرخ تتر ۶۰,۵۱۱ تومان معادل ۳,۶۹۲,۲۱۹,۵۱۴ تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن ۱۳.۰۵ میلیارد دلار است. قیمت در ۲۴ ساعت اخیر ۰.۴۲% افزایش یافته است. بالاترین قیمت بیت کوین در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۴۰۲(۱۴ March 2024) معادل ۷۳,۱۰۳.۵۸ دلار بوده که همینک %۱۶.۵۳ پایین‌تر از آن زمان قرار دارد. تعداد واحدهای در گردش بیت کوین ۱۹.۷ میلیون و ارزش بازار رقیق شده آن در حال حاضر ۱,۲۸۱,۳۵۳,۴۱۵,۸۰۸.۹۳ دلار است.

بیت کوین

بیت کوین

درباره بیت کوین

بیت‌ کوین (BTC) یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که اولین بار در سال ۲۰۰۸ به دست فرد یا گروهی از افراد با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو در یک وایت پیپر شرح داده شد. این ارز دیجیتال در مدت کمی پس از آن، در ژانویه ۲۰۰۹ راه‌اندازی گردید.
بیت‌ کوین یک ارز آنلاین همتا به همتا است؛ به این معنی که تمام تراکنش‌ها به صورت مستقیم بین شرکت‌کنندگان شبکه، بدون نیاز به هیچ واسطه‌ای برای تأیید یا تسهیل آنها انجام می‌شود. بیت‌ کوین، طبق گفته‌های خود ناکاموتو، برای این ایجاد شد که «پرداخت‌های آنلاین مستقیماً از یک طرف به طرف دیگر، بدون نیاز به عبور از یک مؤسسه مالی، ارسال شود». اگرچه ایده‌هایی برای نوع مشابهی از ارز دیجیتال غیرمتمرکز پیش از بیت‌ کوین وجود داشته است، اما BTC اولین ارز دیجیتالی بود که به طور واقعی مورد استفاده قرار گرفت.
ناکاموتو در ۳۱ اکتبر ۲۰۰۸، وایت پیپر بیت کوین را منتشر کرد و در آن به طور جزئی نحوه پیاده‌سازی یک ارز دیجیتال همتا به همتا را شرح داد. او یا آنها پیشنهاد کردند که از یک دفتر کل غیرمتمرکز تراکنش‌ها که در بسته‌هایی به نام «بلاک» دسته‌بندی و با الگوریتم‌های رمزنگاری تأمین می‌شد، استفاده کنند. کل این سیستم بعداً با عنوان بلاکچین شناخته شد.
فقط دو ماه بعد، در تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۰۹، ناکاموتو اولین بلاک را در شبکه آن را استخراج کرد که به عنوان بلاک جنسیس یا پیدایش (Genesis Block) شناخته می‌شود و بدین ترتیب اولین ارز دیجیتال جهان را راه‌اندازی کرد. قیمت بیت کوین در زمان معرفی، صفر دلار بود و اکثر بیت‌کوین‌ها از طریق استخراج به دست می‌آمدند.
اولین تراکنش رسمی بیت کوین در ۲۲ مه ۲۰۱۰ زمانی رخ داد که لاسلو هانیچ، یک برنامه‌نویس، ۱۰ هزار بیت کوین را با دو پیتزا معامله کرد. این رویداد اکنون با عنوان «روز پیتزای بیت‌ کوین» شناخته می‌شود. در جولای ۲۰۱۰، بیت کوین برای اولین بار معامله شد و قیمت آن در آن زمان از ۰.۰۰۰۸ تا ۰.۰۸ دلار متغیر بود.
به لطف ماهیت پیشرو بودن، بیت کوین حتی پس از گذشت بیش از یک دهه، همچنان در صدر این بازار پرهیجان باقی مانده که تا حد زیادی به دلیل افزایش علاقه مؤسسات به بیت کوین و فراگیر شدن بسترهایی است که موارد استفاده بیت کوین را فراهم می‌کنند؛ بسترهایی همچون: کیف پول‌ها، صرافی‌ها، خدمات پرداخت، بازی‌های آنلاین و موارد دیگر.
کل عرضه بیت‌ کوین‌ محدود است و هرگز از ۲۱ میلیون بیشتر نخواهد شد. BTCهای جدید در فرآیندی به نام «استخراج» ساخته می‌شوند: زمانی که تراکنش‌ها در شبکه ارسال می‌شوند، استخراج‌کنندگان (ماینرها) آنها را دریافت و در بلاک‌هایی بسته‌بندی می‌کنند. این بلاک‌ها با محاسبات پیچیده رمزنگاری محافظت می‌شوند.
استخراج‌کنندگان به‌ عنوان جبران هزینه‌ منابع محاسباتی خود، برای هر بلاکی که با موفقیت به بلاکچین اضافه می‌کنند، پاداش می‌گیرند. در زمان راه‌اندازی بیت‌ کوین، این پاداش ۵۰ BTC برای هر بلاک بود. این عدد پس از هر ۲۱۰ هزار بلاک جدید استخراج‌شده (که استخراج آنها تقریباً چهار سال طول می‌کشد) نصف می‌شود. بر اساس برخی تخمین‌ها، ساتوشی ناکاموتو به‌تنهایی مالک بیش از یک میلیون بیت ‌کوین است.

تاثیر رسانه ها بر قیمت ارزهای دیجیتال

پوشش رسانه‌ای در معرفی ارزهای دیجیتال به مردم و برجسته کردن ارزش بالقوه آنها به عنوان دارایی‌های دیجیتال ارزشمند بوده است. از پیدایش بیت کوین تا پذیرش ارزهای دیجیتال توسط مؤسسه‌ها و نهادهای بزرگ، رسانه‌ها نقشی اساسی در شکل دادن به برداشت عمومی و جلب علاقه سرمایه‌گذاران ایفا کرده‌اند. کانال‌های رسانه‌ای پرمخاطب مانند کوین دسک و کوین تلگراف بخش‌هایی را به اخبار ارزهای دیجیتال اختصاص داده‌اند که دسترسی و تأثیر آن بر پویایی بازار را تقویت می‌کنند.

ارتباط بین پوشش رسانه‌ای و قیمت ارزهای دیجیتال غیرقابل انکار است، اخبار مثبت اغلب منجر به افزایش تقاضا و قیمت می‌شود، در حالی که گزارش‌های منفی می‌تواند باعث فروش و کاهش قیمت شود. به عنوان مثال، اعلامیه‌های شرکت‌های بزرگ مبنی بر پذیرش پرداخت‌های کریپتویی یا سرمایه‌گذاری‌های نهادی در بیت‌کوین، از لحاظ تاریخی منجر به افزایش قیمت‌ها شده است و تأثیر مستقیم روایت‌های رسانه‌ای بر احساسات بازار را برجسته می‌کند.

نقش پلتفرم‌های اجتماعی در شکل دادن به روند بازار ارزهای دیجیتال

پلتفرم‌های اجتماعی به‌عنوان قطب‌های تأثیرگذار برای مباحث پیرامون ارزهای دیجیتال پدید آمده‌اند، جایی که کاربران چیزهایی مانند اخبار، نظرات و استراتژی‌های سرمایه‌گذاری را در لحظه به اشتراک می‌گذارند. پلتفرم‌هایی مانند ایکس (توییتر سابق)، فیس‌بوک و ردیت میلیاردها کاربر فعال دارند که در شکل‌دهی احساسات بازار و تأثیرگذاری بر رفتار سرمایه‌گذاران نقش دارند.

یک پست ویروسی یا توییت می‌تواند به طور قابل توجهی بر قیمت ارزهای دیجیتال تأثیر بگذارد، همانطور که در مورد توییت‌های ایلان ماسک در مورد دوج کوین دیده شد که باعث افزایش یا کاهش قیمت این ارز دیجیتال بود. علاوه بر این، فضای مجازی، به‌خصوص انجمن‌های آنلاین، بستری را برای سرمایه‌گذاران برای تبادل اطلاعات و نظرات فراهم می‌کنند که دامنه و نفوذ رسانه‌های اجتماعی را بر بازارهای ارزهای دیجیتال تقویت می‌کند.

چندین رویداد قابل توجه در تاریخ ارزهای دیجیتال به طور مستقیم با پوشش رسانه ای و تأثیر آن بر قیمت‌ها مرتبط است. به عنوان مثال، اظهارنظرهای منفی از سوی چهره‌های با نفوذی مانند مدیرعامل بانک جی پی مورگان منجر به کاهش شدید قیمت بیت کوین شده است که حاکی از حساسیت ارزهای دیجیتال به احساسات رسانه‌محور را است. برعکس، رویدادهای خبری مثبتی مانند اعلام تسلا مبنی بر سرمایه‌گذاری در بیت کوین، قیمت‌ها را به بالاترین حد خود در آن زمان رساند.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط