۲۲:۵۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۶

اقتصادی

قیمت ارز مسافرتی | عرضه ارز مسافرتی به زائران حج تمتع اعلام شد / جزئیات پرداخت ارز مسافرتی به حجاج گفته شد

ارز مسافرتی مبلغ مشخصی است که از طرف بانک مرکزی با قیمتی کم‌تر از بازار آزاد به مسافرها ارائه می‌شود. امروزه ارز مسافرتی، تنها به سفر به برخی کشورها اختصاص دارد در حالی که در گذشته، بیشتر کشورها را در بر می‌گرفت.

ارز

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، قیمت ارز مسافرتی به مسافران داده میشود. به مسافران به یک تعداد ارز مسافرتی داده میشود تا در شهر و کشور دیگه به مشکل نخورند. آنها میتوانند این مقدار را به قیمت اصلی خریداری کنند و اگر بیشتر مبخواهند باید به قیمت بازار بخرند. برای همین مردم سعی در دریافت ارز مسافرتی دارند. برای با خبر شدن از جزئیات بیشتر و کسب اطلاعات بیشتر اندیشه معاصر را دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

ارز مسافرتی چیست؟

براساس مصوبه‌ای که از سوی بانک مرکزی صادر شد، مسافرانی که می‌خواهند به خارج از کشور سفر کنند (البته نه هر کشور خارجی) می‌توانند مبلغی را به عنوان کمک هزینه سفر دریافت کنند. این کمک هزینه به این شکل است که بانک مرکزی، ارز را با قیمتی کمتر از قیمت بازار می‌دهد. این مبلغ تنها یک بار در سال به افراد تعلق می‌گیرد.

برای آنکه بتوانید این ارز را تهیه کنید، باید اول بلیط هواپیمای سفر خارجی خود را بخرید. بعد می‌توانید به سامانه خرید آنلاین آن مراجعه کنید یا به بانک‌های معینی بروید که ارز مسافرتی ارائه می‌کنند. برای دریافت  آن باید مدارک سفر خارجی خود را همراه داشته باشید. پس یکی از مهم‌ترین شرایط دریافت آن در سال ۱۴۰۳ همراه داشتن مدارک سفر خارجی مثل بلیط است

ارز مسافرتی

ارز مسافرتی

قیمت ارز مسافرتی ۱۴۰۳

ارز مسافرتی ۱۴۰۳​ کمک هزینه یا در واقع سهمیه ای است که دولت سالانه یک بار به افرادی که قصد مسافرت به خارج از کشور را دارند، ارائه می کند. این میزان در سال ۱۴۰۳​ برای سفر به کشور هایی که نیازمند ویزا هستند، ۵۰۰ یورو و برای سفر بدون ویزا به کشور های بدون ویزا ۳۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارز ها می باشد. لازم به ذکر است پیش از این صرافی ها می توانستند تا حداکثر ۱۰۰۰ یورو ارز بفروشند، اما طبق آخرین اطلاعیه منتشر شده از سوی بانک مرکزی سقف نرخ ارزهای مسافرتی از تاریخ ۱۴۰۳/۰۱/۰۳ از ۱۰۰۰ یورو به ۵۰۰ یورو کاهش یافت.

از آن جا که کلیه صرافی های دنیا اعم از کشور ایران هر ۳ ارز دلار، پوند و یورو را قبول می کنند، پر تقاضا ترین ارز ها از سوی مسافران، این ۳ ارز هستند. نرخ دریافت ارزهای مسافرتی ۱۴۰۳​ نسبت به مبلغ ارز آزاد پایین تر است به طوری که میزان قیمت دلار مسافرتی برای مسافران ۱۴۰۳ با دلار بازار آزاد متفاوت است. متاسفانه این اختلاف قیمت آن امروز بانک ملی سبب سوء استفاده های سودجوگرانه شده و افراد با ایجاد تقاضا هایی کاذب در این بازار مواجه هستند، به طوری که عده ای سودجو با ارائه مدارک جعلی، با خرید ارزهای مسافرتی و در نهایت فروش آن در بازار آزاد، بیش از چند میلیون تومان سود می کنند.

از آن جا که قیمت ارز و نرخ ارزهای مسافرتی امروز در حال تغییر است، هر روز صبح از ساعت ۹ و نیم الی ۱۲ و نیم در شعب بانک ها قابل استعلام است. از این رو کلیه متقاضیان دلار دولتی می بایست پس از ساعت ۹:۳۰ فرم درخواست ارزهای مسافرتی را تکمیل کنند. نکته مهم در رابطه با دریافت حواله آن در سال ۱۴۰۳​ این است که با توجه به اینکه ساعت عرضه حواله های ارزی محدود می باشد بهترین کار این است که دریافت حواله را به روز های پایانی و نزدیک مسافرت خود موکول نکنید.

برای دریافت ارز مسافرتی ۱۴۰۳چه مدارکی لازم است؟

مهم‌ترین چیزی که باید بدانید و بسیار دقت کنید، مدارکی است که زمان درخواست ارز مسافرتی ۱۴۰۳ باید همراه داشته باشید. در ادامه فهرست این مدارک را برای شما آماده کرده‌ایم.

اصل و کپی گذرنامه‌ ایرانی شخص: برای دریافت ارز مسافرتی حتما باید گذرنامه شما حداقل به مدت ۶ماه اعتبار داشته باشد.
ارائه اصل و کپی بلیط هواپیما با مهر آژانس هواپیمایی: دقت داشته باشید اگر بلیط خود را به صورت اینترنتی خریده‌اید، کد رهگیری، اطلاعات شرکت صادرکننده بلیط و تاریخ و زمان خرید روی آن نوشته شده باشد.
ارائه اصل و کپی کارت ملی
ارائه رسید واریز وجه عوارض خروج از کشور: هر بار می‌خواهید از کشور خارج شوید، باید مبلغی تحت عنوان عوارض خروج از کشور بپردازید. این مبلغ بستگی به این که چندمین سفر خارجی شماست، متفاوت است.
ارائه اصل و کپی ویزا: البته درصورتی که قصد سفر به کشورهای نیازمند ویزا را دارید.
تکمیل فرم درخواست ارز: توجه داشته باشید باید این فرم را در کمال دقت پر کنید، چون اگر اشتباهی در آن باشد یا ناقص باقی بماند، برایتان مشکل‌ساز خواهد شد.
شماره موبایل و حساب بانکی معتبر: شماره تماسی و حساب بانکی باید دقیقا به نام خودتان باشد.

شرایط لازم برای دریافت ارز مسافرتی

برای خرید ارز مسافرتی، حتما باید شرایط زیر را داشته باشید:

برای دریافت ارز مسافرتی لازم است حتما قصد سفر به یک کشور خارجی را داشته باشید. شما باید بلیط سفر خود را ارائه دهید تا بتوانید سهمیه ارز مسافرتی ۱۴۰۲ را تحویل بگیرید.
توجه داشته باشید ارز مسافری تنها یک بار در سال به شما تعلق می‌گیرد.
همچنین رده سنی مسافران هم برای دریافت این ارز اهمیت دارد. افراد بالای ۱۲ سال می‌توانند این ارز را دریافت کنند.

حذف واسطه‌گری صراف‌ها

مهمترین تغییری که در سیاست جدید بانک مرکزی برای تخصیص ارز مسافری صورت گرفته، حذف واسطه‌گری‌ صرافی‌ها و عرضه مستقیم آن توسط شعب بانک‌ها است.

طی سال‌های گذشته سهمیه ارز مسافری از طریق صرافی‌ها توزیع می‌شد و آنها مبلغی بابت کارمزد این کار برمی‌داشتند اما با سیاست جدید بانک مرکزی، نقش واسطه‌گری صرافی‌ها حذف شده و مشتریان کارمزدی هم بابت این کار پرداخت نمی‌کنند.

به نظر می‌رسد صرافی‌ها مهمترین بازندگان سیاست جدید ارزی بانک مرکزی در توزیع ارز مسافری هستند و طبیعتا مردم هم به علت دریافت سریع و مستقیم ارز از باجه‌های بانک‌ها در فرودگاه، دیگر نیازی به مراجعه به صرافی‌های شهر و معطلی و پرداخت کارمزد هم ندارند، برندگان این سیاست محسوب می‌شوند./ایرنا

عرضه ارز مسافرتی به زائران حج تمتع

سقف فروش ارز برای هر زائر ۵ سال به بالا به مبلغ حداکثر ۵۰۰ دلار است که از طریق سامانه «بله» بانک ملی و همچنین با حضور در شعب منتخب بانک میسر می‌شود.

بنا بر اعلام بانک مرکزی پرداخت ارز به زائران حج تمتع امسال، محدودیتی بابت تأمین ارز در همان سال (ابتدا تا انتهای سال شمسی) برای دریافت ارز مسافرتی ایجاد نمی‌کند.

فروش ارز مسافرتی به صورت غیرحضوری صرفاً در پیام رسان «بله» و حضوری در شعب ارزی منتخب از ۲۳ اردیبهشت امکان پذیر خواهد بود.

امسال حدود ۸۷ هزار و ۵۵۰ نفر از ایران به حج می‌روند. پروازهای حج قرار است از ۲۴ اردیبهشت آغاز شود و بازگشت زائران به کشور نیز اوایل تیر خواهد بود.

در عملیات رفت حج تمتع امسال، ۷۵۴ سورتی پرواز برنا مهریزی شده است، این تعداد پرواز از ۲۱ ایستگاه پروازی در مدت ۲۴ روز انجام خواهد شد./مهر

جزئیات پرداخت ارز مسافرتی به حجاج

طبق اعلام سازمان حج و زیارت، سقف عرضه ارز ویژه حج تمتع، برای هر زائر پنج سال به بالا، حداکثر ۵۰۰ دلار است و از امروز _یکشنبه بیست‌وسوم اردیبهشت‌_ از طریق سامانه «بله» بانک ملی، همچنین با حضور در شعب منتخب این بانک (۲۶۰ شعبه منتخب بانک ملی در سراسر کشور) قابل دریافت است.

بنا بر اعلام بانک مرکزی، در پرداخت ارز به زائران حج تمتع سال جاری، محدودیتی برای دریافت سالانه ارز مسافرتی وجود ندارد و شرط یک‌بار استفاده از ارز مسافرتی در هر سال برای حجاج حج تمتع، بلامانع است.

فروش ارز مسافرتی نیز به صورت غیرحضوری، تنها در پیام‌رسان «بله» و به صورت حضوری تنها در شعب ارزی منتخب بانک ملی امکان‌پذیر است.

سال جاری حدود ۸۷ هزار و ۵۵۰ نفر از ایران به حج می‌روند و پروازهای حج قرار است از امروز، بیست‌وسوم اردیبهشت آغاز شود، همچنین بازگشت زائران به کشور نیز اوایل تیر خواهد بود./ایمنا

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط