گردشگری

قلب آسیا کجاست | چرا به قلب آسیا مشهور است؟

قلب آسیا برای کدام کشور میباشد و دلیل نامگذاری آن چیست؟

قلب آسیا کجاست | چرا به قلب آسیا مشهور است؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، قلب آسیا که به کشور افغانستان معروف است توانسته توریست های زیادی به خود اختصاص داده است کشورهای کنار قلب آسیا که یکی از آنها ایران میباشد توانسته است این منطقه توریستی را هم به خودش کمی اختصاص دهد. قلب آسیا یک کشور محصور میباشد که در ادامه خبر به آن پرداخته ایم. برای با خبر شدن از جزئیات بیشتر و کسب اطلاعات بیشتر اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

قلب جهان کجاست و چرا؟

اصطلاح «هارتلند» یک مفهوم نسبتاً قدیمی است که برای اولین بار در سال ۱۹۰۴ میلادی توسط یکی از افسران نیروی دریایی ارتش انگلیس به نام هلفورد مکیندر مطرح شد.

وی طبق این نظریه معتقد بود، مجموع خشکی‌های زمین (در پنج قاره) در هر دوره‌ از زمان، یک محوریت جزیره مانند داشته و خواهد داشت که از آن با عنوان «هارتلتد» یا «قلب جهان» نام می‌برد و می‌افزاید هر کس (حکومتی) که کنترل این جزیره را در دست داشته باشد، می‌تواند کنترل کل جهان را در اختیار بگیرد.

قلب آسیا

قلب آسیا

محوری که مکیندر در آن زمان به عنوان هارتلند تعریف کرد، شامل مناطق وسیعی از آسیای میانه، قفقاز و بخش‌هایی از اروپای شرقی می‌شد، اما همان‌گونه که اشاره شد، طبق این نظریه هارتلند (قلب جهان) در طول تاریخ، سرزمین‌های متفاوتی بوده و در هر زمان به یک سرزمین خاصی اطلاق شده است.

به عنوان مثال؛ در قرن بیستم هارتلند جهان، آسیای مرکزی بود و در حال حاضر نیز بسیاری از صاحبنظران از ایران به عنوان هارتلند یا قلب جهان نام می‌برند و معتقدند درست به همین دلیل است که کشور ایران تحت شدیدترین فشارهای سیاسی و اقتصادی و تهدیدات نظامی در طول تاریخ جهان قرار گرفته تا شاید بتوانند شرایط برای تسلط مجدد بر آن را فراهم نمایند.

در واقع از آنجا که منطقه آسیای جنوب غربی، حلقه واسط بین سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا است و ایران در این منطقه ژئوپلیتیکی واقع شده است و خواسته یا ناخواسته به شکلی در هر نوع رخدادی (اعم از سیاسی، نظامی، اقتصادی و یا فرهنگی) که در این قاره‌ها به وقوع بپیوندد، تاثیر خواهد گذاشت، لذا در چنین موقعیت حساسی قرار گرفته است.

البته در گذشته هم موقعیت ایران پیوسته مطمع نظر دیگرا بوده است، به عنوان مثال؛ در جنگ‌های اول و دوم جهانی با اینکه ایران اعلام بی‌طرفی کرده بود، اما در هر دو جنگ به‌خصوص جنگ جهانی دوم که عنوان «پل پیروزی» گرفت، به خاطر موقعیت استراتژیک و منابع طبیعی و سایر امکانات (مانند نفت، راه‌آهن، جاده‌های دسترسی، بندرگاه و کشاورزی یا همان مواد غذایی) که از آن برخوردار بود، مورد اشغال نظامی قرار گرفت.

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق نیز، با این‌که خطر یک قدرت بزرگ در شمال ایران کاهش یافت، اما واقعه مسائل جدیدی در وضعیت سیاسی و اقتصادی این سه قاره به وجود آورد که ایران به عنوان هم‌پیمان و ژاندارم آمریکا در منطقه، نقش اساسی در آن داشت.

اینک نیز با توجه با همان موقعیت استراتژیک قبلی و نیز توسعه راه‌ها، کشف منابع جدید نفت و گاز و ذخائر عظیم انواع مواد معدنی، گستش و افزایش قابل ملاحظه صنایع و تولیدات کشاورزی، افزایش خارق‌العاده قدرت نظامی، جایگاه برتر علمی در منطقه، نقش تأثیرگذار در معادلات سیاسی و اقتصادی جهان و موقعیت ویژه در تعاملات سیاسی و نظامی منطقه، رشد جهشی صنایع و سایر پیشرفتهای رخ داده بار دیگر به شکل ویژه مورد توجه جامعه جهانی و مطمع نظر نظام سلطه قرار گرفته است.

با این حال باید توجه داشت که با توجه به چشمداشت دیرینه نظام سلطه به سرزمین ایران، این موقعیت هم می‌تواند یک تهدید جدی برای کشور تلقی شود و هم یک فرصت فوق‌العاده را برای پیشرفت همه‌جانبه در اختیار ما بگذارد./فارس

جغرافیا و جمعیت

افغانستان قلب آسیا ۶۵۲.۸۶۴ کیلومتر مربع مساحت دارد که چهل و یکمین کشور وسیع دنیا به شمار می آید و جمعیت آن حدود ۳۲ میلیون نفر تخمین زده می شود که آن را چهل و دومین کشور پرجمعیت دنیا قرار می دهد.

از لحاظ موقعیت جغرافیایی بین ۶۰ تا ۷۵ درجه شرقی و عرض جغرافیایی ۲۹ تا ۳۸ درجه شمالی قرار گرفته است. بلندترین نقطه کشور قله نوشاخ به بلندای ۷۴۸۵ متر از سطح دریا در شمال شرقی افغانستان در مرز تاجیکستان قرار دارد. این کشور به لحاظ آب و هوا دارای تابستان گرم و زمستان سرد می باشد. بیشتر کشور افغانستان مخصوصا در نواحی شمال و مرکزی آن کوهستان تشکیل می دهد. رشته کوه هندوکش در این نواحی قرار دارد.

دین و زبان رسمی

زبان های رسمی افغانستان فارسی دری و پشتو می باشند و اسلام دین رسمی آن است./آتیس

افغانستان کشوری محصور درخشکی و کوهستانی است که بین آسیای جنوبی و آسیای میانه در طول جغرافیایی ۶۰ تا ۷۵ درجه شرقی و عرض ۲۹ تا ۳۸ درجه شمالی قرار گرفته‌است.

بلندترین نقطه کشور قله نوشاخ به بلندای ۷٬۴۸۵ متر ارتفاع از سطح دریا در شمال شرقی کشور در مرز تاجیکستان است.

نقشه ناهمواری‌های افغانستان

افغانستان از نظر جغرافیایی به سه منطقه متمایز از یکدیگر تقسیم می‌شود؛ دشت‌های شمالی کشور که ناحیه‌ای عمدتاً زراعی است. فلات جنوب غربی که بیشتر چشم‌اندازی بیابانی و نیمه‌خشک دارد و ارتفاعات مرکزی از جمله رشته‌کوه هندوکش که این دو را از هم جدا می‌کند.

دره ارغنداب بین لشگرگاه و قندهار

افغانستان اقلیم قاره‌ای مرطوب (تابستان گرم و زمستان سرد) دارد.

زمستان‌های ارتفاعات مرکزی و شمال شرقی افغانستان بسیار سرد و خشن است. به طوری‌که میانگین دما در دی ماه به زیر ۱۵ درجه سلسیوس زیر صفر می‌رسد. از سوی دیگر مناطق کم‌ارتفاع جنوب غربی (حوضه سیستان)، منطقه جلال‌آباد در شرق و دشت‌های ترکستان در کنار رود آمودریا در شمال، تابستان‌هایی گرم دارند و میانگین دمای آنها در تیرماه به بیش از ۳۵ درجه می‌رسد.

کوهستان هندوکش در شمال شرق افغانستان منطقه‌ای فعال از نظر زمین‌شناختی است و بسیار زمین‌لرزه‌خیز است که گاهی به رانش زمین و ریزش بهمن (برف کوچ) نیز منجر می‌شود.

در سال ۱۹۹۸ زلزله‌ای در این منطقه جان ۶ هزار نفر را گرفت. چهار سال بعد ۱۵۰ نفر در زلزله دیگری در هندوکش کشته شدند و در سال ۲۰۱۰ زلزله دیگری جان ۱۱ افغانستانی را گرفته و ۲ هزار خانه را تخریب کرد. در سال ۲۰۱۴ نیز رانش زمین در بدخشان چندین هزار کشته بر جای گذاشت./رشد

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط