“قزوین” استان پانزدهم در پیشرفت طرح ملی مسکن است- اخبار

[ad_1] به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، علی فرخزاد در جلسه مشورتی پیشرفت طرح ملی مسکن با مدیران و مسئولان دستگاه‌های عمرانی استان که عصر امروز در سالن جلسات معاونت عمرانی استانداری قزوین برگزار شد اظهار داشت: قزوین استان پانزدهم در اجرای طرح ملی مسکن است و باید این عقب‌‌ماندگی هر چه سریع‌تر توسط اداره کل […]

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، علی فرخزاد در جلسه مشورتی پیشرفت طرح ملی مسکن با مدیران و مسئولان دستگاه‌های عمرانی استان که عصر امروز در سالن جلسات معاونت عمرانی استانداری قزوین برگزار شد اظهار داشت: قزوین استان پانزدهم در اجرای طرح ملی مسکن است و باید این عقب‌‌ماندگی هر چه سریع‌تر توسط اداره کل راه و شهرسازی و دستگاه‌های مجری طرح جبران شود.

وی رسیدن به رتبه پنجم در پیشرفت اجرای طرح را مهمترین تکلیف راه و شهرسازی، بنیاد مسکن و دستگاه‌های خدماتی آب و برق در استان قزوین دانست و افزود: زمانی که برای مسکن مهر در کنار روستای شترک زمین تخصیص داده شود، قیمت این زمین‌ها متری ۵ هزار تومان بود؛ اما بعد از ساخت مسکن مهر و تغییر کاربری زمین‌های ذخیره شهرک مهرگان قیمت این زمین‌ها به متری ۲.۵ تا ۳ میلیون تومان هم رسیده است.

فرخزاد با اشاره به تخصیص یک منطقه ۲۵۰ هکتاری با کاربری مسکونی در مهرگان برای توسعه این شهرک و احداث مسکن ملی ادامه داد: تنها چاره برای تامین بودجه آب‌رسانی و برق‌رسانی به طرح ۱۲۰۰ و ۱۳۰۰ واحدی مسکن ملی فروختن این زمین‌ها به قیمت روز و اختصاص پول آن به اجرای طرح ملی مسکن است.

مهرگان باید شهر شود

جانشین ریاست شورای تامین مسکن استان قزوین با بیان اینکه در حال حاضر ۵۰ هزار نفر در واحدهای مسکن مهر ناحیه شهری مهرگان زندگی می‌کنند، گفت: با تکمیل واحدهای مسکن مهر این شهرک و اجرای طرح اقدام ملی مسکن جمعیت مهرگان در ۵ سال آینده ۲ برابر شده و به ۱۰۰ هزار نفر می‌رسد.

فرخزاد افزود: این موضوع را به وزیر راه و شهرسازی هم گفته‌ایم که امروز مهرگان از نظر ابعاد و جمعیت با هشتگرد که ۸۰ هزار نفر جمعیت دارد، قابل مقایسه است و حتی به زودی از هشتگرد هم بزرگ‌تر خواهد شد. بنابراین مهرگان باید از یک ناحیه منفصل شهری به یک شهر مستقل تبدیل شود و استاندار قول پیگیری تبدیل وضعیت مهرگان در وزارت کشور را به ما داده است.

وی ادامه داد: وضعیت مهرگان در حوزه‌ امکانات زیرساختی اعم از آب، برق، گاز،راه، مخابرات، مدرسه، پاسگاه، مرکز بهداشت، حمل‌و‌نقل و خدمات شهریاز جمله بازار واقعاً فاجعه است و باید همه دستگاه‌های اجرایی استان برای تامین امکانات و زیرساخت‌های رفاهی در مهرگان که در آینده دومین شهر بزرگ استان است، بسیج شوند.

اجرای طرح‌های کوچک‌مقیاس مسکن ملی به مردم واگذار می‌شود

مدیرکل دفتر فنی استانداری قزوین هم در ادامه این جلسه با تاکید بر لزوم واگذاری اجرای پروژه‌های مسکن به مردم گفت: وقتی زمین‌های مسکن مهر را در قالب پروژه‌های کوچک‌مقیاس به مردم واگذار کردیم، چون پیمانکار خود مردم یا تعاونی‌ها شدند، روند پیشرفت طرح مسکن مهر خیلی بیشتر شد و به همین خاطر باید اجرای طرح ملی مسکن را به صورت بلوک‌بندی به مردم واگذار کنیم.

پیمان پیرمرادی با اشاره به رایزنی‌های صورت‌گرفته با بنیاد مسکن برای واگذاری بلوک‌های کوچک‌مقیاس به مردم اضافه کرد: در این حوزه برای هر بلوک نماینده مردم تعیین می‌شود و این نماینده آورده مردم برای ساخت مسکن ملی را در اختیار پیمانکار و مجری طرح قرار می‌دهد که به این ترتیب روند اجرای پروژه تسریع می‌شود.

وی با اشاره به کمبود جدی سیمان برای اجرای طرح‌های اقدام ملی مسکن در شهرک مهرگان ادامه داد: برای تامین سیمان مورد نیاز پیمانکاران به کارخانه‌های سیمان آبیک و استان‌های اطراف نامه‌نگاری کردیم و منتظر پاسخ این کارخانه‌ها برای تامین سیمان مورد نیاز طرح ملی مسکن هستیم.

انتهای پیام/ح

[ad_2]

Source link