۱۸:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷

قرعه غیرمنتظره در انتظار پرسپولیس و سپاهان در آسیا

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر ،لیگ قهرمانان آسیا در حالی هفته ماقبل پایانی خود را سپری می‌کند که صعود تیمهای النصر و الهلال به مرحله بعدی قطعی شده و شش تیم دیگر منطقه غرب نیز به زودی معرفی خواهند شد. بعد از حذف نساجی و نتایج نا...

پرسپولیس

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر ،لیگ قهرمانان آسیا در حالی هفته ماقبل پایانی خود را سپری می‌کند که صعود تیمهای النصر و الهلال به مرحله بعدی قطعی شده و شش تیم دیگر منطقه غرب نیز به زودی معرفی خواهند شد.

بعد از حذف نساجی و نتایج ناامیدکننده پرسپولیس و سپاهان، این هفته دو قدرت فوتبال ایران توانستند با تساوی در ریاض و برد در تهران، شانس صعود خود به عنوان تیم دوم را افزایش بدهند.

با این حال نکته مهم در مورد صعود پرسپولیس و سپاهان این است که اگرچه آنها از نظر جدولی مطابقت چندانی با یکدیگر ندارند اما بر اساس فرمت جدید کنفدراسیون فوتبال آسیا ممکن است در دور حذفی لیگ قهرمانان با یکدیگر برخورد کنند.

بر اساس مقررات فصل ۲۰۲۳-۲۴ لیگ قهرمانان آسیا، بازیهای مرحله یک هشتم نهایی این مسابقات بر اساس قرعه‌کشی تعیین خواهد شد:

شانزده (۱۶) باشگاه شرکت کننده که از مرحله گروهی واجد شرایط هستند، در مرحله یک شانزدهم نهایی بازی خواهند کرد و زوج ها و ترتیب میزبانی این مسابقات طی قرعه کشی رسمی مرحله حذفی مشخص می‌شود.

نکته عجیب اینکه کنفدراسیون فوتبال آسیا هیچ جزئیات بیشتری از قرعه‌کشی مرحله یک هشتم نهایی ارائه نکرده و مشخص نیست که آیا تیمهای همگروه ممکن است در این مرحله بایکدیگر برخورد کنند یا خیر اما عرف قرعه‌کشی به این شکل است که حداقل تیمهای همگروه باهم دیدار نمی‌کنند.

با این حال و باتوجه به اینکه منطقه غرب آسیا ۵ گروه را در خود دارد، قطعا دو تیم صدرنشین بایکدیگر برخورد خواهند کرد و این سازوکار که تیمهای صدرنشین فقط به تیمهای دوم بخورند، کارآیی لازم را در این فرمت نخواهد داشت.

اما به هر حال احتمال تقابل تیمهای یک کشور، این فرصت را به وجود می‌آورد تا در صورت صعود پرسپولیس و سپاهان که با پیروزی پرسپولیس در تهران و تساوی سپاهان در ریاض حصول خواهد شد، دو قدرت برتر فوتبال ایران بایکدیگر رودررو شوند.

پرسپولیس هرگز در لیگ قهرمانان آسیا با تیمی از ایران برخورد نکرده اما سپاهان یک بار در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان ۲۰۱۲ با استقلال بازی کرد و با نتیجه ۲-۰ حریف را شکست داد.

اگرچه احتمال تقابل النصر و الهلال هم در این مرحله وجود دارد اما دیدار پرسپولیس و سپاهان باتوجه به فضای استادیوم‌های بزرگتر ایران و اولین بازی تاریخ دو تیم در آسیا، جذابترین قرعه ممکن خواهد بود.

نکته مهم اینکه بازیهای مرحله یک هشتم، یک چهارم و نیمه نهایی به همراه فینال رفت و برگشت خواهند بود و هر دو تیم فرصت استفاده از پتانسیل هواداری خود را خواهند داشت.

لازم به ذکر است قرعه‌کشی مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا ۷ دی ماه در کوالالامپور برگزار خواهد شد اما مراحل یک چهارم نهایی و نیمه نهایی بدون قرعه‌کشی خواهند بود.

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.

مطالب مرتبط