۰۹:۰۵ - ۱۴۰۲/۱۱/۲۳

اخبار پزشکی و سلامت؛

قرص اس سیتاور ۱۰ | اس سیتاور (اس سیتالوپرام)، کاربرد، مقدار و روش مصرف و عوارض جانبی

اس سیتاور (اس سیتالوپرام) یک داروی ضد افسردگی متعلق به دسته داروهای مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) می باشد.

قرص اس سیتاور ۱۰ |  اس سیتاور (اس سیتالوپرام)، کاربرد، مقدار و روش مصرف و عوارض جانبی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،اس سیتاور (اس سیتالوپرام) Escitover 10 در دسته: داروهای مغز و اعصاب است. با توضیح اینکه اس سیتاور نام تجاری دارویی به نام اس سیتالوپرام است که توسط کارخانه داروسازی اکتوورکو تولید می شود.

اس سیتاور (اس سیتالوپرام) یک داروی ضد افسردگی متعلق به دسته داروهای مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) می باشد.

اس سیتالوپرام یک داروی ضد افسردگی است که باعث افزایش سروتونین در بین نورون های مغزی می گردد این کار باعث برطرف سازی علائم افسردگی و حملات ترس و بسیاری از اختلالات دیگر مربوط به خلق و خو در بیماران می شود. اس سیتالوپرام ممکن است در بعضی افراد داروی مناسبی نباشد. اس سیتاور یکی از برندهای این دارو است که با دوز ۱۰ میلی گرم موجود می باشد. مصرف این دارو بدون تجویز پزشک اکیدا ممنوع است.

قرص اس سیتاور ۱۰ |  اس سیتاور (اس سیتالوپرام)، کاربرد، مقدار و روش مصرف و عوارض جانبی

قرص اس سیتاور ۱۰ | اس سیتاور (اس سیتالوپرام)، کاربرد، مقدار و روش مصرف و عوارض جانبی

نام ژنریک: اس سیتالوپرام
شرکت تولید کننده: اکتوورکو
دوزهای موجود: قرص ۱۰ میلی گرم
موارد مصرف: درمان افسردگی – حملات ترس – اختلالات خلق و خو
اطلاعات تکمیلی: اس سیتاور با افزایش سروتونین در نورون های مغزی اثر درمانی خود را اعمال می کند
فروش فقط با نسخه پزشک امکان پذیر است

شکل دارویی:

قرص روکش دار ۱۰ میلی گرمی

آشنایی بیشتر و بهتر درباره ی داروی اس سیتالوپرام Escitalopram

اس سیتالوپرام Escitalopram دارویی است که کمک می کند ماده ی سروتونین در مغز به حالت تعادل بازگردد. پزشکان از این دارو برای درمان بیماری هایی همچون افسردگی ماژور، اضطراب منتشر و اضطراب وابسته به دمانس خفیف در بیماران غیرسایکوتیک استفاده می کنند.

این دارو را می توان جزء داروهایی شناخت که سطح انرژی را بالا می برد و احساس خوب را بهبود می بخشد، بنابراین از عصبی شدن جلوگیری می کند و می توان گفت عصبی شدن را کاهش می دهد. اس سیتالوپرام در دسته داروهایی قرار دارد که معروف هستند به عنوان مهار کننده های انتخابی جذب مجدد سرتونین، در حالی که این دارو بر روی بازجذب موادی همچون اپی نفرین تاثیر کمتری دارد.

تاثیر کامل این دارو بر روی افراد مختلف متفاوت بوده اما شروع اثر ضد افسردگی این دارو ۸ تا ۱۲ هفته بعد از مصرف مشاهده می شود. این دارو حدود %۵۶ اتصال به پروتئین پلاسما دارد که نیمه عمرش حدود ۳۲ تا ۲۷ ساعت می باشد. اس سیتالوپرام حدود ۵ ساعت بعد از مصرف به پیک خود میرسد. این دارو در بازار به شکل قرص خوراکی در دوزهای ۱۰، ۵ و ۲۰ میلی گرمی موجود می باشد.

نحوه استفاده از داروی اس سیتالوپرام Escitalopram

این دارو را باید با تجویز پزشک و طبق دستورالعمل های او مصرف شود. مصرف اس سیتالوپرام می تواند همراه با غذا یا بدون آن باشد و معمولاً یک بار در روز، صبح یا عصر استفاده می شود. پزشک مقدار مصرف این دارو را بر اساس شرایط شما تجویز می کند بنابراین پزشک می تواند مقدار مصرف را تغییر دهد.
در بعضی موارد پزشک برای اینکه از ابتلای شما به عوارض جانبی جلوگیری کند مقدار مصرف دارو را از دوز کم شروع می کند و طی گذشت زمان این مقدار را افزایش می دهد. در طی زمانی که از این دارو استفاده می کنید نباید مصرف آن را به طور ناگهانی قطع کنید و یا کاهش دهید چرا که ممکن است دچار عوارض جانبی مانند تشنج شوید.

تا زمانی که پزشک مصرف دارو را کاهش نداده و یا قطع نکرده باید به مصرف آن ادامه دهید حتی اگر احساس کنید که وضعیت جسمانیتان رو به بهبودی می رود چرا که با قطع مصرف دارو سلامی خودتان را با خطر رو به رو می کنید. مصرف این دارو را باید تا زمانی که پزشک به شما گفته ادامه دهید حتی اگر احساس کنید که به بهبودی کامل رسیده اید.

با قطع ناگهانی اس سیتالوپرام ممکن است علائمی مانند نوسانات خلقی ، سردرد ، خستگی ، تغییرات خواب و احساسات کوتاه مدت مانند شوک الکتریکی را تجربه کنید. برای جلوگیری از این علائم به جای اینکه مصرف دارو را خودسرانه قطع کنید یا کاهش دهید با پزشک مشورت کنید، پزشک ممکن است به تدریج دوز شما را کاهش دهد. در صورت بروز علائم جدید و یا بدتر شدن علائم قبلی بلافاصله اوضاعتان را به پزشک گزارش کنید.

مدت زمان تاثیر قرص اس سیتالوپرام

پس از مصرف ۲۰ میلی گرم اس سیتالوپرام، حداکثر تاثیر آن حدود ۵ ساعت بعد رخ می دهد. نیمه عمر حذف اسیتالوپرام یا مدت زمان تاثیر قرص اس سیتالوپرام حدود ۲۷ الی ۳۳ ساعت است؛ یعنی نصف این دارو در این ساعات از بدن حذف می شود. جذب اسیتالوپرام تحت تأثیر غذا نیست. دو تا چهار هفته طول می کشد تا اس سیتالوپرام اثر کامل خود را نشان دهد. دانشمندان بر این باورند که وقتی برای اولین بار مصرف اس سیتالوپرام را شروع می کنید، سطوح بالاتر سروتونین اثرات مستقیمی دارد که ممکن است افسردگی شما را فورا تسکین ندهد. در واقع، احتمالاً برای چند هفته کمی بیشتر احساس اضطراب خواهید کرد.

اس سیتاور (اس سیتالوپرام) در چه مواردی استفاده می شود؟

این دارو برای درمان اختلالات اضطرابی در بزرگسالان استفاده می شود؛
این دارو برای درمان افسردگی ماژور در بزرگسالان و نوجوانان بالای ۱۲ سال استفاده می شود؛
ممکن است پزشک شما برای دلایل دیگر این دارو را تجویز کند.

نکات مهم قبل از مصرف اس سیتاور (اس سیتالوپرام):

اگر به اس سیتالوپرام یا هر جزء دیگر از این دارو حساسیت دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

اگر به هر دارویی شبیه به این دارو حساسیت دارید، اگر به هر داروی دیگر، غذا و یا مواد دیگر حساسیت دارید، حتما در رابطه با علائم حساسیت خود مانند بثورات پوستی، کهیر، خارش، تنگی نفس، خس خس سینه، سرفه، ورم صورت، لب ها، زبان و گلو به پزشک و داروساز خود اطلاع دهید.

مصرف هر یک از داروهای لینزولید، متیلن بلو، سیتالوپرام یا پیموزاید را به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

اگر در ۱۴ روز گذشته جهت درمان افسردگی و یا بیماری پارکینسون دارویی مصرف کرده اید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

در صورتی که قصد بارداری داشته و یا باردار هستید (مخصوصا در ۳ ماهه آخر بارداری) حتما به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

پزشک و داروساز خود را در جریان تمام داروهای مصرفی (داروهای نسخه ای یا داروهای بدون نسخه، محصولات طبیعی، ویتامین ها) بگذارید. شما باید مطمئن شوید که مصرف این دارو با توجه به داروهای مصرفی و مشکلات زمینه ای شما بی خطر است. به هیچ عنوان بدون مشورت با پزشک دوز داروی خود را تغییر ندهید و یا آن را شروع یا قطع نکنید.

نکات مهم هنگام مصرف اس سیتاور (اس سیتالوپرام):

به تمام ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود بگویید که این دارو را مصرف می کنید. این شامل پزشکان، پرستاران، داروسازان و دندانپزشکان شما می شود.
اس سیتالوپرام را بدون مشورت با پزشک و به طور ناگهانی قطع نکنید. قطع مصرف ناگهانی دارو علایمی مانند تغییرات خلق، تحریک پذیری، اضطراب و بی قراری، سرگیجه، بی حسی و یا سوزن سوزن شدن دست ها و پاها، گیجی، سردرد، خستگی و اختلالات خواب را به همراه دارد.
این دارو می تواند همراه با غذا یا بدون غذا مصرف شود. در صورتی که پس از مصرف دارو دچار ناراحتی گوارشی شدید، می توانید دارو را همراه با غذا مصرف نمایید.
اس سیتالوپرام را هر روز در زمان مشخصی مصرف نمایید.

از مصرف همزمان این دارو همراه با الکل خودداری کنید.

در برخی شرایط مانند مصرف هم زمان سرترالین با سایر داروهای ضدافسردگی، داروهای درمان میگرن و یا برخی داروهای دیگر ممکن است سندرم سروتونین رخ دهد.

در صورت بروز علایمی مانند بی قراری، تغییر در تعادل، گیجی، توهم، تب، ضربان قلب سریع یا غیر طبیعی، گرگرفتگی، سفتی عضلات، تشنج، لرز، تعریق شدید، اسهال بسیار شدید، ناراحتی معده یا سردرد شدید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

نحوه مصرف داروی اس سیتالوپرام Escitalopram

اس سیتالوپرام دارویی است که باید حتما مطابق گفته های پزشک مصرف شود. مصرف این دارو باید در همان زمان هایی باشد که پزشک برایتان مشخص کرده است. اگر دارو در زمان مقرر در دسترس شما نبود و یا مصرف آن را فراموش کردید به محض اینکه مصرف دارو را به خاطر آوردید آن را مصرف کنید. به هیچ عنوان میزان مصرف را خود سرانه افزایش ندهید چرا که این کار نه تنها به بهبودی شما کمکی نخواهد کرد بلکه سلامتی جسمی تان را به خطر خواهد انداخت.

عوارض جانبی اس سیتاور (اس سیتالوپرام):

اگرچه ممکن است این اتفاق نادر باشد، اما برخی از افراد هنگام مصرف دارو دچار عوارض جانبی بسیار بد و گاهی کشنده می شوند. در صورت بروز هر یک از علائم زیر که ممکن است مربوط به یک عارضه جانبی جدی باشد، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید یا در صورت نیاز فوراً به پزشک مراجعه کنید:

علائم واکنش آلرژیک مانند راش پوستی، کهیر، خارش، پوست قرمز، متورم و تاول زده با یا بدون تب؛ خس خس سینه، احساس گرفتگی در قفسه سینه یا

گلو، مشکل در تنفس، بلع یا صحبت کردن؛ تورم دهان، صورت، لب ها ، زبان یا گلو؛

هرگونه علائم جدید و یا وخیم تر شده را به پزشک خود اطلاع دهید از جمله: تغییر خلقی یا رفتاری ، اضطراب ، حملات اضطرابی، اختلال در خواب، تحریک

پذیری ، بی قراری، پرخاشگری ، بی قرار ، بیش فعالی (ذهنی یا جسمی) ، بدتر شدن افسردگی یا افکار خودکشی؛

این دارو احتمال خونریزی را افزایش میدهد. در صورت بروز، خونریزی حتما با پزشک خود مشورت کنید؛

در برخی شرایط مانند مصرف هم زمان ونلافاکسین با سایر داروهای ضدافسردگی، داروهای درمان میگرن و یا برخی داروهای دیگر ممکن است سندرم

سروتونین رخ دهد. در صورت بروز علایمی مانند بی قراری، تغییر در تعادل، گیجی، توهم، تب، ضربان قلب سریع یا غیر طبیعی، گرگرفتگی، سفتی عضلات، تشنج، لرز، تعریق شدید، اسهال بسیار شدید، ناراحتی معده یا سردرد شدید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

در برخی افراد ممکن است اختلالات بینایی و مشکلات چشمی مشاهده شود. در صورت بروز این عوارض با پزشک خود مشورت کنید.

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. با این حال، بسیاری از افراد عوارض جانبی ندارند یا فقط عوارض جانبی جزئی دارند. اگر هر یک از این عوارض جانبی یا عوارض جانبی دیگر شما را آزار می دهد یا از بین نمی رود، از پزشک معالج خود کمک بگیرید:

سرگیجه
سردرد
دردهای شکمی
اسهال
یبوست
خشکی دهان
تعریق زیاد
بی خوابی
خواب آلودگی
علایم شبه انفلوآنزا
آبریزش بینی
خمیازه
حساس خستگی یا ضعف

اختلالات جنسی

موارد ذکر شده تمامی عوارض جانبی ممکن نیستند. اگر در مورد عوارض جانبی سؤال دارید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

اگر یک دوز را فراموش کنم چه کاری می توانم انجام دهم؟

به محض یاد آوری، دوز فراموش شده را استفاده کنید و به زمان طبیعی برگردید. اگر نزدیک به دوز بعدی هستید، دوز فراموش شده را استفاده نکرده و به زمان طبیعی برگردید.

به هیچ عنوان دو دوز را هم زمان با هم مصرف نکنید.

چگونه از این دارو نگهداری کنم؟

در دمای اتاق نگهداری شود

در برابر گرما محافظت شود. در محیط خشک قرار گرفته و در حمام نگهداری نشود.

دارو ها را دور از دسترس اطفال و حیوانات خانگی در محیط امن قرار دهید

داروی مصرف نشده یا تاریخ گذشته را دور بریزید. دارو را در توالت نریزید. اگر در مورد بهترین راه از بین بردن داروهای بلااستفاده یا منقضی شده سؤال دارید، با داروساز خود مشورت کنید.

اثرات جانبی داروی اس سیتالوپرام Escitalopram

مصرف این دارو ممکن است عوارضی همچون احساس تهوع، اسهال، سوء هاضمه و یا یبوست را به دنبال داشته باشد که برای کاهش این عوارض می توان به مقدار کافی آب مصرف کرد.

در صورت بروز عوارض جانبی نادر اما بسیار جدی مانند سندروم سرتونین، احساس برافروختگی، تغییرات خلق و خو، تعریق، پریشانی، بی خوابی و بی قراری، اسپاسم عضلانی، به وجود آمدن ضایعات قرمز در پوست، ورم صورت و لب ها و تنگی نفس سریعا به پزشک مراجعه کنید.
در برخی موارد این دارو می تواند عوارضی مانند اختلال در خواب، خارش، تعریق بیش از حد، آبریزش بینی، کاهش اشتها، ضربان قلب نامنظم، درد، زنگ زدن گوش، احساس گزگز انگشتان، تغییر وزن ناگهانی و مشکلات جنسی ایجاد کند که در صورت مشاهده باید به پزشک مراجعه کرد.
یکی از عوارض مصرف این دارو خشکی دهان می باشد که برای کمتر کردن این عارضه می توانید آدامس بجویید.
مصرف اس سیتالوپرام می تواند عوارضی مانند اضطراب، احساس لرزش، پریشانی و فراموشی را در پی داشته باشد که در صورت ادامه دار شدن این عوارض حتما به پزشک مراجعه کنید.

فرق سیتالوپرام با اس سیتالوپرام

سیتالوپرام و اس سیتالوپرام هر دو داروهایی هستند که برای درمان افسردگی استفاده می شوند. آنها ممکن است شبیه به نظر برسند، اما آنها داروهای متفاوتی هستند. تفاوت سیتالوپرام با اس سیتالوپرام عبارت است از: دوز سیتالوپرام دو برابر دوز اسیتالوپرام است، این به این دلیل است که سیتالوپرام بیشتری برای داشتن همان اثر مورد نیاز است.

نوع و دفعات عوارض جانبی که ممکن است با هر دارویی داشته باشید متفاوت است. سیتالوپرام برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده نمی شود اما اس سیتالوپرام همچنین برای درمان اختلال اضطراب فراگیر، اختلال وسواس فکری عملی (OCD) و اختلال اضطراب اجتماعی استفاده می شود.

بنا به اطلاعات سایت drugs برخی از تفاوت‌ها در عوارض جانبی آن‌ها وجود دارد، زیرا سیتالوپرام در دوزهای بالاتر احتمالاً باعث طولانی شدن QT می‌شود (اختلال الکتریکی در قلب که می‌تواند باعث برخی آریتمی‌ها شود). اس سیتالوپرام به احتمال زیاد باعث مشکلات خواب و اختلالات چشایی می شود. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد اس سیتالوپرام ممکن است نسبت به سایر داروهای SSRI از جمله سیتالوپرام در درمان افسردگی مؤثرتر و قابل تحمل‌تر باشد.

تفاوت سیتالوپرام و اس سیتالوپرام

موارد احتیاط داروی اس سیتالوپرام Escitalopram

اگر حساسیتی به اس سیتالوپرام یا داروهای مشابه آن دارید باید قبل از تجویز دارو تمام موارد را به پزشک اطلاع دهید.

قبل از استفاده از این دارو پزشک باید از سابقه پزشکی شما مطلع باشد بخصوص اگر بیماری خاصی مانند بیماری کبدی ، بیماری کلیوی ، قلبی، دیابت

نوع ۲، سرخوشی ناگهانی، صرع، خونریزی معده یا دوازدهه و مشکلات چشمی و مشکلات خونی داشته یا دارید.

در دوران بارداری و شیردهی نباید از این دارو استفاده کرد چرا که ممکن است عوارضی برای نوزاد شما داشته باشد . در این دوران زمانی می توانید از این

دارو استفاده کنید که پزشک مصرف آن را برای شما بلامانع بیان کرده باشد.

این دارو را خودسرانه به دوستان و اطرافیانتان تجویز نکنید.

اگر طی دو هفته اخیر داروهایی مانند سلژیلین، ترانیل سیپرامین و راسلژیلین مصرف کرده اید حتما به پزشک اطلاع دهید.

قبل از تجویز اس سیتالوپرام اگر تحت شوک درمانی هستید حتما به پزشک اطلاع دهید.

در طی درمان از مصرف الکل خودداری کنید چرا که الکل احتمال بروز عوارض جانبی این دارو را افزایش می دهد.

حین مصرف این دارو بدن شما نسبت به نور خورشید حساس خواهد شد بنابراین باید بیشتر مراقب باشید و از قرار گرفتن طولانی مقابل نور خورشید

خودداری کنید و سعی کنید از کرم های ضد آفتاب و عینک استفاده کنید.

مصرف این دارو توسط FDA برای کودکان زیر ۱۲ سال تایید نشده.

مصرف این دارو در برخی از افراد می تواند باعث بروز بیماری دو قطبی شود و در برخی دیگر از افراد ( افراد ۱۸ تا ۲۴ ساله) می تواند افکار خودکشی ایجاد کند.

تداخلات دارویی داروی اس سیتالوپرام Escitalopram

تداخلات دارویی ممکن است سلامتی شما را به خطر بیندازد؛ از این رو از مصرف داروهایی که می توانند بر عملکرد یکدیگر تاثیر بگذارند خودداری کنید.
لیستی از تمام داروهای شیمیایی که استفاده می کنید را نگه دارید و هنگام مراجعه به پزشک این لیست را در اختیار پزشکتان قرار دهید تا پزشک تجویز دارو را آگاهانه انجام دهد.
برخی از داروهایی که ممکن است با اس سیتالوپرام تداخل داشته باشند عبارتند از: اوروکیناز، بروموپرید، سلژلین، داپوکستین، راساژلین، فکسینیدازول، پیموراید، متیلن بلو، دارو های ضد افسردگی، آسپرین، وارفارین، NSAID.

قرص اس سیتالوپرام برای چیست؟

اس ستالوپرام یک داروی ضد افسردگی است که برای درمان افسردگی در بزرگسالان و کودکان و نوجوانان ۱۲ سال یا بیشتر استفاده می شود. همچنین برای درمان اختلال اضطراب فراگیر (GAD؛ نگرانی و تنش بیش از حد که زندگی روزمره را مختل می کند و برای ۶ ماه یا بیشتر طول می کشد) و سایر اختلالات روانپزشکی مانند اختلال وسواس فکری-اجباری (OCD)، حملات پانیک و طبق منبع معتبر medscape برای علائم وازوموتور مرتبط با یائسگی و بی خوابی مربوط به افسردگی استفاده می‌شود. طبق منابع اس سیتالوپرام برای معده نیز کابرد دارد. اس سیتالوپرام می تواند یک درمان ایمن و موثر برای اختلالات عملکردی دستگاه گوارش باشد.

مکانیسم اثر اس سیتالوپرام

قرص اس سیتالوپرام به دسته داروهایی به نام مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) تعلق دارد. این دسته، گروهی از داروها هستند که به روشی مشابه عمل می کنند. این داروها اغلب برای درمان شرایط مشابه استفاده می شوند. اس سیتالوپرام مقدار یک ماده طبیعی در مغز شما به نام سروتونین را افزایش می دهد. این ماده به حفظ تعادل روانی و خلق کمک می کند.

اس سیتالوپرام، مانند سایر مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین، فعالیت سروتونرژیک را با اتصال به محل اتصال اولیه در ناقل سروتونین (SERT)، افزایش می‌دهد و در نتیجه از جذب مجدد آن جلوگیری می‌کند. بدین شکل سروتونین بیشتری آنجا خواهد ماند.

مصرف همزمان اس سیتالوپرام و سرترالین

مصزف همزمان اس سیتالوپرام و سرترالین می تواند خطر سندرم سروتونین را افزایش دهد که ممکن است شامل علائمی مانند گیجی، توهم،تاری دید، تشنج، تغییرات شدید فشار خون، افزایش ضربان قلب، تب، تعریق بیش از حد، لرز یا لرزش باشد.

اس سیتالوپرام و الکل

الکل می تواند عوارض جانبی سیستم عصبی اس سیتالوپرام مانند سرگیجه، خواب آلودگی و مشکل در تمرکز را افزایش دهد. برخی از افراد نیز ممکن است دچار اختلال در تفکر و قضاوت شوند. هنگام درمان با اس سیتالوپرام باید از مصرف الکل خودداری کنید یا آن را محدود کنید.

دوز و نحوه مصرف اس سیتالوپرام

قرص اس سیتالوپرام در دوزهای ۵، ۱۰ و ۲۰ تولید می شود. این دارو به صورت قرص و محلول (مایع) موجود است. معمولا یک بار در روز با غذا یا بدون غذا مصرف می شود. برای کمک به یادآوری مصرف اس سیتالوپرام، آن را تقریباً در ساعت معینی هر روز، صبح یا عصر مصرف کنید. دستورالعمل های روی برچسب نسخه خود را به دقت دنبال کنید و از پزشک خود بخواهید هر قسمتی را که متوجه نمی شوید توضیح دهد.

دوز داروی اس سیتالوپرام بر اساس وضعیت پزشکی، پاسخ به درمان، سن و سایر داروهایی که ممکن است مصرف کنید، تعیین می شود. حتماً به پزشک خود در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) اطلاع دهید.

دوز معمول داروی اس سیتالوپرام ۱۰ میلی گرم در روز است. اما ممکن است پزشک شما را با دوز کمتر شروع کند و آن را به حداکثر دوز ۲۰ میلی گرم در روز افزایش دهد. اگر مشکلات کبدی دارید، حداکثر دوز توصیه شده ۱۰ میلی گرم در روز است. قطره های مایع اس سیتالوپرام، ۱ قطره معادل ۱ میلی گرم این دارو، ۱۰ قطره ۱۰ میلی گرم و ۲۰ قطره ۲۰ میلی گرم است.

اس سیتاور را دقیقا طبق دستور مصرف کنید. از مصرف آن بیشتر یا کمتر یا بیشتر از آنچه پزشک تجویز کرده است، مصرف نکنید. پزشک ممکن است شما را با دوز پایین اسیتالوپرام شروع کند و بعد از ۱ هفته دوز شما را افزایش دهد. ممکن است ۱ تا ۴ هفته یا بیشتر طول بکشد تا شما اثرات کامل این دارو را احساس کنید. حتی اگر احساس خوبی دارید مصرف این دارو را ادامه دهید. بدون مشورت با پزشک مصرف ازپیم را قطع نکنید. پزشک احتمالاً دوز شما را به تدریج کاهش خواهد داد. کودکی که اس سیتالوپرام مصرف می کند باید از نظر افزایش قد و وزن بررسی شود.

اس سیتالوپرام در بارداری

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید با پزشک خود صحبت کنید. تحقیقات روی حیوانات حاکی از اثرات نامطلوب در هنگام مصرف قرص اس سیتالوپرام توسط مادر برای جنین است. مطالعات کافی بر روی انسان انجام نشده است تا مطمئن شویم که چگونه این دارو ممکن است بر جنین تأثیر بگذارد. این دارو تنها در صورتی باید استفاده شود که منافع بالقوه خطر احتمالی را توجیه کند.

اس سیتالوپرام در شیردهی

اس سیتالوپرام ممکن است به شیر مادر منتقل شود و ممکن است در کودکی که با شیر مادر تغذیه می شود عوارض جانبی ایجاد کند. اگر به کودک خود شیر می دهید با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است لازم باشد تصمیم بگیرید که شیردهی را متوقف کنید یا مصرف این دارو را متوقف کنید.

نحوه نگهداری

اس سیتالوپرام را در دمای اتاق بین ۱۵ و ۳۰ درجه سانتیگراد نگه دارید. آن را از دمای بالا دور نگه دارید. این دارو را در مناطق مرطوب مانند حمام نگهداری نکنید. تمام داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید. داروها را داخل توالت نریزید.
اس سیتالوپرام در سفر

همیشه داروی خود را همراه داشته باشید. هنگام پرواز، قرص اس سیتالوپرام را در کیف دستی خود نگه دارید. نگران دستگاه های اشعه ایکس فرودگاه نباشید. آنها نمی توانند به داروهای شما آسیب برسانند. ممکن است لازم باشد برچسب داروخانه را به کارکنان فرودگاه نشان دهید. همیشه جعبه اصلی دارای برچسب نسخه را با خود حمل کنید. این دارو را در محفظه خودروی خود قرار ندهید و آن را در خودرو نگذارید. در مواقعی که هوا خیلی گرم یا خیلی سرد است از انجام این کار خودداری کنید.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط

آخرین اخبار