۱۱:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۹

کلیپ سلامت

فیلم | درمان دیسک گردن و آشنایی با این بیماری

اگر دیسک‌های بین مهره‌های گردن آسیب ببیند یا بیرون بزند یا پاره شود، دیسک گردن به وجود می‌آید. شایع‌ترین علت آن کهولت سن یا ضربه و آسیب فیزیکی است. دیسک گردن را می‌توان با فیزیوتراپی، ورزش، دارودرمانی و در نهایت با جراحی درمان کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،هیچ چیز برای همیشه ماندگار نیست، به خصوص بدن انسان. دهه‌ها خم شدن، بلند کردن و انجام فعالیت‌های مختلف می‌تواند واقعاً بر گردن شما تأثیر بگذارد. با در نظر گرفتن تمام استرس‌های ‌مکرر و فشاری که بر ستون فقرات وارد می‌شود، جای تعجب نیست که حدود دو سوم افراد در مقطعی از زندگی خود گردن درد و دیسک گردن را تجربه کنند. علائم دیسک گردن چیست؟ دیسک گردن خطرناک است؟ راهی برای درمان این مشکل وجود دارد؟ درمان خانگی و ورزش برای دیسک گردن چیست؟

علایم دیسک گردن چیست؟

علائم دیسک گردن بسته به محل آسیب و پاسخ شما به درد بسیار متفاوت است. درد گردن اولین علامت این بیماری است. اگر فتق دیسک گردن داشته‌باشید، ممکن است دردی را احساس کنید که به بازو و احتمالاً به دست شما می‌رسد. همچنین ممکن است در ناحیه تیغه شانه یا در نزدیکی آن احساس درد کنید و هنگام چرخاندن سر یا خم کردن گردن، درد گردن را احساس کنید. گاهی اوقات ممکن است دچار اسپاسم عضلانی شوید (یعنی عضلات به طور غیرقابل کنترلی سفت می‌شوند). در این صورت درد با بی‌حسی و گزگز در بازوی شما همراه خواهدبود. همچنین ممکن است ضعف عضلانی در عضله دوسر، سه‌سر و دسته دست داشته‌باشید.

برخی مواقع ممکن است عصب‌های نزدیک دیسک شما تحت فشار قرار گرفته‌باشند. در این مواقع ممکن است بعد از بیدار شدن از خواب متوجه درد شدید شوید. برخی از بیماران با نگه‌داشتن بازوی خود در یک موقعیت بالا در پشت سر تسکین می‌یابند. به طور کلی دیسک گردن و مشکلات آن می‌توانند علائم مختلفی ایجاد کنند.

فیلم | درمان دیسک گردن و آشنایی با این بیماری

فیلم | درمان دیسک گردن و آشنایی با این بیماری

علائم دیسک گردن حاد کدامند؟

اگر بخواهیم به طور جامع به علائم نگاهی داشته‌باشیم،علائم دیسک گردن حاد به شرح زیر خواهندبود:

  • درد در گردن یا بازوها
  • بی‌حسی و ضعف در اندام فوقانی دست
  • نامتعادل راه رفتن
  • اسپاسم عضلانی در پاها
  • از دست دادن هماهنگی در بازوها، دست‌ها و انگشتان
  • ا‌ز دست دادن توده عضلانی در دست‌ها و پاها
  • از دست دادن مهارت کنترل اجسام با دست.

علائم دیسک گردن خفیف کدامند؟

اگر به دیسک گردن خفیف مبتلا باشید، علائم فوق را با شدت کمتری احساس می‌کنید. درواقع دردی که در دیسک گردن خفیف دیده می‌شود بسیار کمتر از حالتی است که در دیسک گردن جدی و حاد دیده‌می‌شود.

علائم خطرناک دیسک گردن چیست؟

اگر دیسک فتق شده در گردن به طناب نخاعی فشار وارد کند، ممکن است که آسیب‌های جدی به نخاع وارد شود. اگر این اتفاق برای افراد بیفتد، ممکن است که نیازمند درمان‌های جدی و سریع باشند.

دیسک گردن و سردرد به هم ارتباط دارند؟

یکی از علائمی که ممکن است همراه با دیسک گردن مشاهده شود، سردرد است. سردردی که در اثر دیسک گردن ایجاد شود معمولا در پشت سر ایجاد می‌شود.

دیسک گردن و سرگیجه به هم ربط دارند؟

بیمارانی که گردن‌درد مزمن دارند، معمولا از سرگیجه و سردرد رنج می‌برند. این حالت ممکن است در این افراد به علت از بین رفتن دیسک گردنی و یا بیرون زدن آن باشد. در اندیشه معاصر ببینید

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط