۰۸:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳

کلیپ گردشگری و محیط زیست

فیلم | حقایقی درباره خرس معروف گریزلی

خرس گریزلی یکی از انواع خرس قهوه ای است که به نام خرس قهوه ای آمریکای شمالی نیز به شهرت رسیده و به دلیل هیکل درشت خود شناخته شده است. نام این خرس از رنگ خز حیوان گرفته شده که در برخی قسمت ها از جمله شانه و پشت، مایل به سفید بوده و ظاهر خاکستری یا نقره ای رنگ به حیوان بخشیده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،جمعیت خرس گریزلی نیز مانند بسیاری از حیوانات دیگر به دلیل گسترش زندگی شهر نشینی و شکار توسط انسان ها در معرض تهدید قرار گرفته و زیستگاه این حیوان تنها به چند ناحیه خاص کاهش یافته است.

در ادامه قصد داریم درباره خصوصیات ظاهری، رفتاری و نحوه زندگی خرس های گریزلی صحبت کنیم.

مشخصات ظاهری خرس گریزلی

خرس گریزلی همانند سایر انواع خرس، هیکل درشت و عضلانی دارد و بدنش از خز پوشیده شده است. رنگ خز این خرس به رنگ قهوه ای بسیار روشن یا قهوه ای تیره و کمی متمایل به خاکستری می باشد.

گریزلی سر بزرگ، صورت بشقاب مانند، گوش های کوتاه و گرد و دم کوتاه دارد و یک قوز عضلانی بزرگ در قسمت فوقانی کمرش قرار گرفته که به این حیوان توانایی و قدرت حفاری کردن می دهد.

پنجه های پای جلویی خرس خمیده، بزرگ و محکم هستند و به حیوان کمک می کنند برای یافتن غذای خود زمین را حفاری کرده و در جستجوی حشرات سنگ ها را بلند کند.

قد خرس گریزلی نر حدود ۲.۵ متر می باشد و وزنش به حدود ۴۰۸ کیلوگرم می رسد، در حالی که خرس های ماده کوچک تر بوده و بین ۱۳۵ تا ۱۸۰ کیلوگرم وزن دارند. با این حال وزن خرس ها تا حدی به تغذیه بستگی دارد و در مناطقی که منابع غذایی به وفور یافت می شود وزن آن ها نیز افزایش می یابد.

خرس گریزلی با وجود هیکل درشت خود، می تواند با سرعت حیرت انگیر ۵۶ تا ۶۴ کیلومتر در ساعت بدود.

فیلم | حقایقی درباره خرس معروف گریزلی

فیلم | حقایقی درباره خرس معروف گریزلی

خصوصیات رفتاری خرس گریزلی

خرس گریزلی تنها زندگی می کند اما بارها دیده شده چندین خرس در کنار هم مشغول ماهی گیری در رودخانه بوده اند. این خرس در ماه های گرم سال به اندازه کافی در بدنش چربی ذخیره می کند تا در ماه های سرد سال که به خواب زمستانی می رود و بی تحرک است بدنش از آن چربی ها تغذیه کند.

خرس گریزلی برای خواب زمستانی خود لانه ای حفر کرده یا مکان مناسبی در دل یک غار پیدا می کند. خواب زمستانی این خرس ۵ ماه طول می کشد که در این مدت غذا و آب نمی خورد، ادرار و مدفوع نمی کند و در اوایل بهار از خواب زمستانی اش بیدار می شود.

محل زندگی خرس گریزلی

خرس گریزلی برای پرسه زدن و شکار به منطقه وسیعی نیاز دارد که گاهی با سایر خرس های گریزلی هم پوشانی دارد. مساحت قلمرو برای خرس های ماده به حدود ۷۷۵ کیلومتر مربع و برای خرس های نر به حدود ۱۳۰۰ کیلومتر مربع می رسد.

گریزلی ها در گذشته در نواحی غرب ایالات متحده تا جنوب مکزیک آزادانه زندگی می کردند اما با آمدن مهاجران و ساخت و ساز و کشاورزی، زیستگاه های طبیعی این حیوان از بین رفتند و هجوم انسان ها باعث شد خرس گریزلی به مناطق مرتفع تر مانند کوه های راکی شمالی و دیگر مناطق دور افتاده شمال غربی عقب نشینی کند.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط