۱۲:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۲۱

فیلم| تصاویر جدید از لحظه رونمایی موشک هایپرسونیک فتاح

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، نیروی هوافضای سپاه پاسداران طی روزهای گذشته، یک موشک بالستیک را با نام «فتاح» رونمایی کرد، این جدیدترین سلاح ساخته شده توسط نیروی هوافضای سپاه و اولین موشک با قابلیت هایپرسونیک در ایران است که بُر...

موشک هایپرسونیک فتاح

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، نیروی هوافضای سپاه پاسداران طی روزهای گذشته، یک موشک بالستیک را با نام «فتاح» رونمایی کرد، این جدیدترین سلاح ساخته شده توسط نیروی هوافضای سپاه و اولین موشک با قابلیت هایپرسونیک در ایران است که بُردی معادل ۱۴۰۰ کیلومتر و سرعتی بین ۱۳ تا ۱۵ ماخ دارد.

ساخت این موشک علاوه بر اینکه ایران را در زمره معدود کشورهای دارنده فناوری هاپیرسونیک موشکی قرار می‌دهد، تاثیر شگرفی بر آینده نسل‌های جدید موشکی ایران نیز خواهد گذاشت.

جمهوری اسلامی ایران و بویژه یگان موشکی سپاه در سال‌های اخیر و پس از دستیابی به بُرد ۲۰۰۰ کیلومتر، بیشترین تمرکز خود را بر روی افزایش قابلیت موشک‌ها به منظور عبور از سامانه‌های دفاع موشکی کرده است که این موشک جدید، جهش بزرگی در این مسیر است.

مختصات فنی موشک ابر فراصوت فتاح

سرعت موشک هایپرسونیک(ابرفراصوت)پیش از اصابت به هدف ۱۳ تا ۱۵ ماخ است و با برد هزار و ۴۰۰ کیلومتر قابلیت دارد با عبور از تمامی سامانه‌های سپر موشکی، این سامانه‌ها را منهدم کند. برای سوخت موتورهای پیشران فتاح از سوخت جامد استفاده شده که این ویژگی سبب کوتاه بودن روند آماده‌سازی و شلیک فتاح شده است. استفاده از سوخت جامد همچنین سبب شده بتوان فتاح را تا زمان لازم در انبار و شهرهای موشکی نگهداری کرد. این موشک هایپرسونیک می‌تواند همزمان در بیرون از جو و نیز در ارتفاع کمتر از جو زمین حرکت کند و بر خلاف دیگر موشک‌های بالستیک نه بر یک مسیر مستقیم خطی که بر اساس مسیر برآمده از یک معادله پیچیده و غیرقابل پیش‌بینی حرکت می‌کند و به دلیل همین پیش‌بینی ناپذیری توسط هیچ ضدموشکی قابل انهدام نیست. در توصیف میزان دقت نقطه‌زنی فتاح نیز گفته شده که هدفی در حد یک حلقه لاستیک خودرو را می‌تواند مورد نقطه زنی قرار دهد.

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.

مطالب مرتبط

آخرین اخبار