۲۲:۴۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۳

کلیپ گردشگری

فیلم | بازگشت فلامینگو های مهاجر به دریاچه عزیز ارومیه

فلامینگوهایی که هرسال در فصل بهار به دریاچۀ ارومیه مهاجرت می‌کردند، این‌بار نیز به این دریاچه بازگشتند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، فلامینگوها از انواع میگوها، پلانکتون، جلبک و موجودات سخت پوست دریاچه ها، تغذیه می کنند و این تنوع غذایی باعث شده است تا پرهای رنگانگی مثل شراره های آتش داشته باشند.

ژنتیک طبیعی فلامینگوها شبیه به مرغابی های شانه به سر (grebes) است و جزو خانواده مرغابی سانان که پرندگان آب دوست هستند، تلقی می شود. جالب است بدانید که فلامینگو ها در زمان استراحت بدن خود را روی یک پا متعادل می کنند. برای خوردن هر غذایی نفس شان را حبس می کنند و ساعت ها منقارشان را به صورت وارونه نگه دارند تا قدرت فیلتر وبلع کردن آن را داشته باشند.

فلامینگو

فیلم | بازگشت فلامینگو های مهاجر به دریاچه عزیز ارومیه

جزایر سر سبز کارائیب و آمریکای جنوبی تا آفریقا، خاورمیانه و اروپا جایی است که، شش گونه متفاوت از این پرنده ها به فراوانی در آنجا یافت می شوند.

اندازه طول بال های این پرنده به ۱.۵ متر هم می رسد و این مزیتی است که آنها را در پرواز کردن به یک پرنده قدرتمند تبدیل کرده است چون سرعت اوج گیری آنها به هنگام پرواز آنقدر زیاد است که حتی به ۵۶ کیلومتر در ساعت هم می رسد. شاید هیچ تمایلی به شنا کردن در آب نداشته باشند ولی شناگران ماهری هستند.

فلامینگوی بزرگ، یکی از گونه های بزرگ فلامینگو است که قدش از سطح زمین تا بالای سرش بیشتر از متر هم می شود چون ارتفاع پاهایش که بین ۷۵ الی ۱۲۵ سانتی متر است، موجب قد بلندی آنهاست این در حالیست که قد کوچک ترین نژاد فلامینگوها در حدود ۹۰ سانتی متر گزارش شده است. وزن فلامینگوهای بزرگ در حدود ۳.۵ کیلوگرم است.

آنها پرندگانی اجتماعی هستند که به صورت گله های خیلی بزرگ (میلیونی) به سرزمین های متفاوت پرواز می کنند ولی شکار غیر قانونی و دشمنانی که در محیط زیست وجود دارد، آنها را به مرز انقراض نزدیک کرده است مثلا تنها ۳۰.۰۰۰ عدد از فلامینگوی آند در طبیعت وحشی باقیست.

فلامینگوها در طبیعت وحشی بین ۲۰ الی ۳۰ سال زندگی می کنند ولی اگر در اسارت از آنها نگهداری شود، می توانند تا ۵۰ سال هم عمر کنند. این پرنده مادام العمر با جفتی که انتخاب کرده است زندگی خواهد کرد و پرنده ماده هر سال یک تخم می گذارد تا به جوجه تبدیل شود. جالب است بدانید که اگر آن تخم را از دست بدهد تا سال دیگر که جفتگیری می کند، هیچ تخمی را جایگزین آن نخواهد کرد. پس اگر بگوییم که فلامینگوها جزو پرندگان تک همسری و تک فرزندی هستند، اغراق نکرده ایم. در اندیشه معاصر ببینید

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط