۱۲:۳۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۶

اجتماعی

فیش حقوقی فرهنگیان بازنشسته با کد ملی | ورود به سامانه فرهنگیان

فیش حقوقی، فراتر از یک سند اداری، ابزاری است که شفافیت و اعتماد میان کارفرما و کارکنان را تقویت می‌کند. این سند، با ثبت دقیق مزایا، کسورات و مالیات‌ها، به کارکنان این امکان را می‌دهد تا از حقوق قانونی خود آگاه و نسبت به تعهدات مالی خود شف...

فیش حقوقی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر فیش حقوقی یکی از مهم ترین بخش های کار است، با فیش حقوقی میتوان اطلاعات زیادی درباره کار خود به دست آورد مانند ساعت کاری اضافه کاری بیمه و باقی حقوقات فرد در آن ذکر شده است. برای با خبر شدن از جزئیات بیشتر اندیشه معاصر را دنبال کنید .

دریافت فیش حقوقی بازنشستگان تامین اجتماعی

یکی از مهم ترین خدماتی که سازمان تامین اجتماعی به بیمه شدگان پس از رسیدن به سن بازنشستگی در سال ۱۴۰۳ ارائه می نماید، پرداخت مستمری بازنشستگی است. بازنشستگان محترم برای دریافت فیش حقوق مستمری ۱۴۰۳ خود می بایست ابتدا اقدام به ثبت نام در سامانه تامین اجتماعی نموده و سپس از طریق صفحه کاربری خود در همان سامانه فیش حقوق مستمری خود را دریافت نمایند.

فیش حقوقی

مشاهده و استعلام فیش حقوق بازنشستگان کشوری با پیشخوان ۲۴

یکی از روش‌هایی که می‌توانید به راحتی به کمک آن فیش تهیه کنید، استفاده از پیشخوان ۲۴ است. تا چندی پیش، اغلب افراد برای دریافت فیش  بازنشستگان کشوری، مجبور بودند تا به سازمان یا ارگان خاص خود مراجعه کنند و از آن طریق، اقدام به دریافت فیش کنند. اما بعد از اینکه خدمات الکترونیکی تا حدودی در ادارات و سازمان‌ها نهادینه شد، سازمان هم خود را ملزم به این دانست تا یک سری از خدمات خود را به صورت اینترنتی ارائه دهد.
از آنجایی که ممکن است رفتن به سایت و استعلام از طریق درگاه اصلی خود ادارات لشگری و کشوری تا حدودی برای افراد سخت باشد، پیشخوان ۲۴ این امکان را فراهم کرده است که به راحتی فیش  خود را مشاهده کنید . دریافت فیش حقوقی بازنشستگان کشوری و حکم حقوقی بازنشستگان کشوری با استفاده از کد ملی، شماره حساب و شماره دفترکل (دریافت فیش بازنشستگان از طریق کد ملی) انجام می‌شود.

فیش حقوقی بازنشستگان کشوری چیست؟

سازمان بازنشستگان کشوری به ‌منظور اینکه بازنشستگان کشوری اطلاعات دقیقی از واریزی‌هایشان داشته باشند، اقدام به صدور فیشی می‌کند که هر ماهه در آن ریز مبالغی که باید به بازنشستگان محترم کشوری ارائه شود آورده شده است. این فیش اطلاعات گوناگونی مثل حق فرزند، حق سنوات، عیدی، حق خانوار و… را شامل می‌شود. فیش حقوقی بازنشستگان کشوری خراسان رضوی، تهران، ایلام، مازندران، اصفهان، شیراز و… همگی دارای وجه مشترکی هستند و به یک صورت صادر می‌شوند.

روش‌های دریافت فیش بازنشستگان کشوری

بازنشستگان کشوری می‌توانند با استفاده از روش‌های زیر، جهت دریافت فیش حقوقی بازنشستگان ۹۹، ۱۴۰۰ و… اقدام کنند:

ورود به سایت بازنشستگان کشوری (sabasrm.ir صندوق بازنشستگان کشوری)
درگاه خدمات الکترونیکی صندوق بازنشستگی کشوری
اپلیکیشن پیشخوان ۲۴
مراجعه حضوری

فیش حقوقی مستمری بگیران و زمان دریافت آن

براساس قانون تامین اجتماعی : “بازنشستگی یعنی عدم اشتغال بیمه شده به کار به سبب رسیدن به سن بازنشستگی در این قانون .” همانطور که مشتریان سازمان تامین اجتماعی می دانند پس از آنکه بیمه شدگان تامین اجتماعی به سن یا به شرایط لازم برای بازنشستگی که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت می رسند، مستمری بازنشستگی دریافت می نمایند.

در واقع به بیان ساده تر حق بیمه های کسر شده از حقوق در طول سال های اشتغال افراد پس از دوران بازنشستگی به صورت مستمری ماهانه به آن ها بازگردانده می شود. براساس قانون تامین اجتماعی برای رسیدن و احراز بازنشستگی و دریافت حکم بازنشستگی دو نکته بسیار مهم مد نظر قرار می گیرد :

۱- رسیدن به سن مقرر در قانون که بر اساس قانون کشور ما شصت سال برای مردان و پنجاه و پنج سال برای زنان می باشد.

۲- داشتن سنوات پرداخت حق بیمه ماهانه به میزان مشخص شده در قانون.

البته این قانون استثنائاتی نیز در رابطه با دریافت حکم بازنشستگان تامین اجتماعی، دارد از جمله آنکه اگر کسی سی سال تمام سابقه پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی داشته باشد در حالتی که سن مردان به پنجاه سالگی و سن زنان به چهل و پنج سالگی رسیده باشد، می توانند تقاضای بازنشستگی نمایند. همچنین کسانی که دارای ۳۵ سال سابقه پرداخت حق بیمه باشند، می توانند بدون داشتن شرایط سنی بازنشست شوند.

مستمری بازنشستگی ۱۴۰۳ ، از زمانی محاسبه و پرداخت خواهد شد که سازمان تامین اجتماعی، ترک کار بیمه شدگان را به کارفرمای ایشان اعلام نماید. لازم به ذکر است که در مورد کسانی که کارفرما ندارند و در خصوص مشاغل آزاد یا بیمه شدگان اختیاری، مستمری بازنشستگی از زمانی پرداخت خواهد شد که بازنشستگی مورد تایید شعبه بیمه تامین اجتماعی قرار گیرد.

پس از شروع پرداخت مستمری ۱۴۰۳، بازنشستگان می توانند فیش حقوقی خود را بر روی سامانه تامین اجتماعی مشاهده نمایند. پیش شرط مشاهده و دریافت فیش حقوقی مستمری بگیران، ثبت نام در سامانه تامین اجتماعی می باشد. کاربران با مطالعه مقاله ذیل می توانند از نحوه ثبت نام در این سامانه اطلاع پیدا کنند.

دریافت فیش  بازنشستگان با کد ملی ۱۴۰۳

افراد پس از آنکه از سازمان یا شرکتی بازنشسته شوند ابتدایی ترین چیزی که هر ماه به آن نیاز پیدا می کنند ریز دستمزد و کسورات و جدول حقوق دریافتی و در اصطلاح همان فیش حقوق بازنشستگی می باشد.

به دلیل اینکه دیگر در شرکت یا نهاد خاصی استخدام نمی باشند آن شرکت نمی تواند برای بازنشستگان فیش حقوقی صادرنماید و تنها از آن مرجعی که حقوق دریافت می کنند فیش خود را از طریق آن سازمان مشاهده و دریافت نمایند. بازنشستگانی که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی می باشند می توانند به راحتی با استفاده از کد ملی خود از همان سازمان تامین اجتماعی فیش حقوقی خود را مشاهده و دریافت نمایند.

 بازنشستگانی که شماره دفتر کل ندارند چگونه می توانند آن را دریافت نمایند؟

شماره دفتر کل فقط مربوط به مشترکین صندوق بازنشستگی کشوری بوده و خدمات قابل ارائه در سایت نیز که بر مبنای شماره دفتر کل ارائه می شود فقط مربوط به این افراد می باشد لذا بازنشستگان سایر صندوق ها مانند بازنشستگان لشکری یا بازنشستگان تامین اجتماعی جهت دریافت خدمات یا طرح سوال باید به صندوق های خود مراجعه نمایند.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط

آخرین اخبار