روانشناختی رفتاری

فکر کردن عمیق، حس کنترل و عزت نفس شما را تقویت می کند!این را میدانستید؟

نشان می دهد که سفر ذهنی در زمان می تواند عزت نفس، انسجام و حس کنترل را افزایش دهد. اما سفر ذهنی در زمان چیست؟ بگذارید یک مثال بزنم.

تصور

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،نشان می دهد که سفر ذهنی در زمان می تواند عزت نفس، انسجام و حس کنترل را افزایش دهد.اما سفر ذهنی در زمان چیست؟ بگذارید یک مثال بزنم.برای اطلاعات بیشتر با اندیشه معاصر همراه باشید.

امتیاز کلیدی

“سفر ذهنی در زمان” ممکن است عزت نفس و احساس انسجام و کنترل را افزایش دهد.
یکی از جنبه های سفر ذهنی در زمان، زنده کردن وقایع نوستالژیک از گذشته است (به نام گذشته نگری).
جنبه دیگر شامل تصور کردن خود در آینده است (به نام اکتشاف).

فکر کردن عمیق، حس کنترل و عزت نفس شما را تقویت می کند!این را میدانستید؟

فکر کردن عمیق، حس کنترل و عزت نفس شما را تقویت می کند!این را میدانستید؟

مطالعه اخیر استفان و سدیکیدس که در مجله Personality and Social Psychology Review منتشر شده است، نشان می دهد که سفر ذهنی در زمان می تواند عزت نفس، انسجام و حس کنترل را افزایش دهد.

اما سفر ذهنی در زمان چیست؟ بگذارید یک مثال بزنم.

یکی از دوستان من که در یک رابطه عاشقانه متعهد است و بسیار عاشق است، به من می گوید که او اغلب روزی را که برای اولین بار ملاقات کرده و شریک زندگی اش را ملاقات کرده است، دوباره تجربه می کند. او همچنین تصور می کند که آینده آنها چگونه خواهد بود (به عنوان مثال، روز عروسی آنها، زندگی آنها به عنوان والدین).در هر دو مورد، دوست من درگیر سفر ذهنی در زمان است.

به بیان ساده، سفر ذهنی در زمان شامل فرافکنی خود در زمان به جلو یا عقب است. همانطور که نشان داده شد، احیای یک رویداد گذشته مستلزم بازسازی آن از حافظه است، در حالی که پیش از زندگی کردن یک رویداد بالقوه آینده نیاز به تخیل دارد.

فواید تصور آینده

تصور کردن خود در آینده ای دور (به نام آینده نگری) به شما این امکان را می دهد که یک قدم به عقب برگردید و تصویر بزرگتر را ببینید – تمرکز بر زندگی بر اساس ارزش های اصلی خود، دستیابی به اهداف بلند مدت و داشتن یک زندگی رضایت بخش و معنادار.

همچنین این احساس را تقویت می کند که نتایج آینده تحت کنترل شما هستند. این باور را تقویت می کند که نیت، عزم و تعهد شما بدون توجه به چالش هایی که بر سر راه شما قرار می گیرد، دستیابی به هدف را ممکن می کند. در نهایت، آینده نگری حتی ممکن است عزت نفس را افزایش دهد.

فواید نوستالژی و یادآوری گذشته

عقب رفتن در زمان و نوستالژی کردن هم همینطور است.نوستالژی به اشتیاق و علاقه به رویدادهای ارزشمند گذشته و میل به تجربه مجدد آنها اشاره دارد. تحقیقات قبلی نشان می‌دهد که نوستالژی می‌تواند منبع مهم روان‌شناختی و روابط باشد.

به عنوان مثال، می تواند به افراد کمک کند تا با کسالت و بی معنی بودن کنار بیایند. نوستالژی عاشقانه ممکن است اشتیاق، صمیمیت، تعهد و رضایت از رابطه را افزایش دهد. حتی خاطرات نوستالژیک یک شریک عاشقانه سابق ممکن است مزایایی داشته باشد و بر درک رشد خود تأثیر بگذارد.

خود تأییدی

سفر ذهنی در زمان بر جنبه‌هایی از خود تأکید می‌کند که مثبت، انتزاعی و مرکزی برای هویت فرد هستند، در مقابل جنبه‌هایی که منفی یا خاص موقعیت هستند. به عبارت دیگر، به جای رفتارهای فعلی و برنامه ها و اهداف فوری تر، بر اهداف بلندمدت، ارزش های شخصی و ویژگی های شخصیتی مثبت تأکید می کند.

بنابراین، سفر ذهنی در زمان به عنوان تأیید خود عمل می کند. جنبه‌های اصلی تأیید خود عبارتند از:

کنترل: احساس قدرت برای پیگیری اهداف مورد نظر. باور داشتن می تواند بر نتایج ارزشمند تأثیر بگذارد.
عزت نفس: داشتن یک ارزیابی ذهنی مثبت از ارزش خود (یعنی دوست داشتن خود).
انسجام: توانایی درک تجربیات خود و معنادار دیدن زندگی.
چگونه سفر ذهنی در زمان، اعتبار خود را تقویت می کند؟
برای توضیح اینکه چگونه سفر ذهنی در زمان می‌تواند اعتبار خود و تأیید خود را تقویت کند، بیایید به مثال دیگری نگاه کنیم، این یکی از همکلاسی‌های قدیمی (اجازه دهید او را اما بنامیم).

اما به من گفت که قبل از درخواست برای دانشکده پرستاری، در یک دوره ژنتیک شکست خورده است، که واقعاً روی اعتماد به نفس او تأثیر گذاشته است. او احساس حماقت، ناتوانی و بی ارزشی می کرد.

سرانجام، اما تصمیم گرفت که در سفر ذهنی در زمان شرکت کند – هم با یادآوری رویدادهای نوستالژیک و هم تصور کردن خود در آینده. انجام این کار، دیدگاه‌گیری و دیدن تصویر بزرگ‌تر را تسهیل کرد: او عمیق‌تر از ارزش‌های اصلی خود (به عنوان مثال، اصالت، عدالت اجتماعی، ایجاد تفاوت) و ویژگی‌های شخصیتی مثبت (مانند خلاقیت، شفقت، حساسیت و قدردانی) آگاه شد.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط