۰۵:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۱

فوری دولت به وعده خود عمل کرد/ میزان حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۳ سه برابر شد

فوری دولت به وعده خود عمل کرد/ میزان حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۳ سه برابر شد.

سایت صندوق بازنشستگی کشوری

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، معاون توسعه مدیریت و منابع صندوق بازنشستگی کشوری گفت: حقوق فروردین ماه بازنشستگان و وظیفه‌بگیران این صندوق طبق مصوبه هیات دولت همراه با ۲۰ درصد افزایش، پرداخت می‌شود.

جعفر امیرآبادی‌زاده افزود: حقوق بازنشستگان با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه و خزانه داری کل و پیگیری های صورت گرفته براساس تصویب نامه شماره ۳۰۳۴ مورخ ۱۴ فروردین ماه ۱۴۰۳ هیات وزیران امروز (چهارشنبه ۲۹ فروردین ماه) و تا ساعاتی دیگر پرداخت می‌شود.

وی تاکید کرد: پیگیری و هماهنگی های زیادی انجام شد تا افزایش مصوب هیات وزیران که در زمان صدور احکام حقوق امسال محاسبه شده بود، در زمان واریز حقوق ها نیز عملیاتی شود که خوشبختانه این مهم انجام شد.

به گزارش ایرنا، پیش از این نیز معاون فنی و امور بیمه‌ای صندوق بازنشستگی کشوری اعلام کرده بود که صدور احکام سال ۱۴۰۳ بازنشستگان کشوری با اعمال ضریب ۲۰ درصد افزایش خواهد بود و این ضریب برای یک میلیون و ۷۳۵ هزار نفر بازنشسته و موظفان تحت پوشش این صندوق اعمال شده است.

رضا فیضی نژاد ادامه داد: تصویر احکام حقوق سال ۱۴۰۳ بازنشستگان در سایت صندوق به نشانی cspf.ir بارگذاری و منتشر می شود که از ۲۱ فرودین ماه قابل مشاهده خواهد بود.

بر اساس تازه ترین خبرهایی که رسیده میزان عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی و عیدی کارمندان ۱۴۰۲ اعلام شده است.

برابر مصوبه هیات وزیران، مبلغ عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی در سال گذشته و مبلغ عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی با بیست سال سابقه، یک میلیون و هشتصد هزار تومان، تعیین و تصویب گردید. همچنین، علاوه بر این میزان، ۵۰۰ هزار تومان برای عائله‌ مندی و به‌ ازای هر فرزند تحت تکفل نیز ۲۰۰ هزار تومان، به مبلغ عیدی اضافه شد.

عیدی و پاداش آخر سال یکی از حقوقی است که در پایان سال به کارمندان دولت، کارگران، بازنشستگان تامین اجتماعی و بازنشستگان کشوری و لشکری تعلق می گیرد.

مبلغ این عیدی برای هر گروه از این افراد به طور جداگانه و طبق فرمول خاصی تعیین می شود. حقوق کارمندان دولت و بازنشستگان کشوری و لشکری توسط هئیت وزیران و حقوق کارکنان مشغول قانون کار توسط وزارت کار تعیین می شود.

عیدی کارگران طبق مصوبه ای که به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسیده است، محاسبه و تعیین می شود، بر اساس این مصوبه که در سال ۱۳۷۰ تصویب شد، عیدی آخر سال کارگران برابر با دو برابر حداقل دریافتی کارگر است. البته این مبلغ حداقل عیدی کارگر است و حداکثر عیدی می تواند تا سه برابر حداقل حقوق ماهانه کارگر پرداخت شود. بنابراین، عیدی حقوق کار حداقل برابر با دستمزد شصت روز کار اخیر و حداکثر برابر با دستمزد نود روز کار اخیر اوست.

همچنین میزان عیدی کارگران نباید از معادل نود روز حداقل مزد روزانه قانونی آن ها تجاوز کند. بر اساس قانون، پرداخت عیدی به کارگرانی که کمتر از یک سال در کارگاه ها مشغول به کارهستند نیز الزامی است، در این صورت میزان عیدی کارگر باید بر اساس شصت روز دستمزد و متناسب با روزهای کار او محاسبه شود. در واقع، در این شرایط ابتدا عیدی ماهانه برای کارگر محاسبه می شود با ضرب در تعداد ماه های سابقه کار وی مبلغ نهایی عیدی سالیانه تعیین و پرداخت می شود.

مساله مهم دیگری که در رابطه با عیدی این قشر از اقشار جامعه وجود داشته، زمان واریز عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی برای سال ۱۴۰۳ می باشد.

زمان واریز عیدی در سال گذشته، برای بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی بر اساس اعلام کانون بازنشستگان و مستمری‌ بگیران تامین اجتماعی تهران، از ۱۵ اسفند ماه آغاز شد و براساس حروف الفبا انجام گرفت. زمان واریز عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی برای سال ۱۴۰۳ هنوز مشخص نشده است، اما احتمال می رود که همانند روند سال گذشته، در اواسط اسفند ماه صورت گیرد.

فرجی با بیان اینکه انتظار داریم حداقل به اندازه دو پایه دستمزد به تمام بازنشستگان تامین اجتماعی عیدی بدهند؛ اضافه کرد: بیش از ۶۰ درصد بازنشستگان تامین اجتماعی حداقل بگیر و زیر خط فقر هستند؛ چرا عیدی پایان سالِ بازنشسته‌ای که ۹ میلیون حقوق می‌گیرد باید برابر با عیدی پرداختی به یک قاضی یا یک استاد دانشگاه باشد؟

این فعال صنفی بازنشستگان تامین اجتماعی در پایان گفت: اگر قرار بر برابری در پرداخت‌هاست، در طول سال مزایای آن چنانی خواص را هم به ما کارگران بازنشسته بپردازند

براساس آنچه قانون می‌گوید کارگران امسال در ماه‌های پایانی سال، حداقل ۱۰ میلیون و ۶۱۴ هزار تومان عیدی دریافت می‌کنند؛ به همین ترتیب، حداکثر مبلغ عیدی نیز ۱۵ میلیون و ۹۲۲ هزار تومان خواهد بود.لذا هر پرداختی به عنوان عیدی کمتر از ۱۰ میلیون و ۶۱۴ هزار تومان به کارگرانی که یکسال یا بیشتر در یک کارگاه ثابت سابقه اشتغال دارند، اتفاقی خلاف قانون است و کارگران حق شکایت دارند؛

می‌توانند از کارفرما به ادارات کار شکایت کنند؛ این حق روی کاغذ برای کارگران مشمول قانون کار به رسمیت شناخته شده اما در عمل به دلیل قراردادهای موقت یکماهه، سه ماهه و یکساله یا حتی قراردادهای شفاهی در کارگاه‌های کوچک، کارگران اجازه‌ی برخورداری از این حق قانونی را ندارند.

عیدی کارمندان ۱۴۰۲
کارمندان در پایان هر سال، مبلغی را به عنوان عیدی کارکنان دولت دریافت می‌کنند. عیدی کارکنان دولت یک نکته مهم دارد آن هم اینکه توسط کارفرما پرداخت می‌شود. عیدی در پایان سال، معمولاً در اسفند یا بهمن ماه به کارکنان پرداخت می‌شود. بحث‌ها در مورد عیدی و میزان آن، همیشه از ماه‌ها زودتر آغاز می‌گردد. اگر شما هم از کارمندان و کارکنان دولت هستید و می‌خواهید زودتر از مبلغ عیدی خود باخبر شوید، این مقاله را از دست ندهید.

میزان عیدی دولت برای کارکنان بخش‌های مختلف توسط کارگروهی در دولت مشخص می‌گردد. در همین راستا بخش‌نامه جدید بودجه دولت، براساس ماده ۷۵ قانون مدیریت خدمات کشوری بیان می‌کند، که میزان عیدی و پاداش پایان سال کارمندان و بازنشستگان معادل پنج هزار امتیاز مشخص شده است. البته با احتساب ضریب ریالی آن، مبلغ عیدی دولت به طور حدودی معادل یک میلیون و ۶۷۵ هزار تومان مشخص شده است.

تمامی کارکنان دولت، براساس قانون مدیریت خدمات کشوری که در سال ۱۳۸۶ تصویب شد، از حقوق و مزایای زیادی برخوردار هستند. نمونه‌ای از این حقوق شامل دریافت حقوق ماهیانه براساس سطح آموزش و سنوات خدمت، سختی کار، کمک هزینه عائله‌مندی و حق ماموریت است.

چگونگی محاسبه عیدی کارکنان در عید سال ۱۴۰۲
نحوه محاسبع عیدی ۱۴۰۲ برای کارمندان و کارگران دولت، براساس قانون تعیین عیدی و پاداش سالیانه کارگران است که در سال ۱۳۷۰ تصویب شد. براساس این قانون، نحوه محاسبه عیدی کارکنانی که حداقل ۱۲ ماه در یک کارگاه کار کرده‌اند با کارکنانی که کمتر از ۱۲ ماه در یک کارگاه مشغول به کار بوده‌اند، متفاوت است. به همین دلیل بیمه دات کام هم در این مقاله عیدی سال ۱۴۰۲ کارکنان دولتی و غیر دولتی را در دو بخش بررسی می‌کند
نحوه محاسبه عیدی و پاداش کارمندان دولت در سال ۱۴۰۲
چگونگی محاسبه عیدی سال ۱۴۰۲ کارمندان، که میزان عیدی کارمندان نیروهای مسلح و دولتی را تعیین می‌کند، براساس قانون پرداخت عیدی به کارکنان دولت مشخص می‌شود. این قانون در سال ۱۳۷۴ تصویب شد.

بر طبق این قانون، دولت موظف است اعتباری که هر ساله برای پرداخت عیدی به کارکنان خود تخصیص می‌دهد، اعم از نقدی یا غیر نقدی، را به طور مساوی به تمامی کارکنان خود پرداخت کند. این موضوع همه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، موسسات و شرکت‌های دولتی را شامل می‌شود.

هیات وزیران هر ساله در بهمن با تشکیل جلسه‌ای، میزان عیدی و پاداش آخر سال کارکنان دولت (کشوری) و کارکنان نیروهای مسلح (لشکری) را مشخص می‌کند. (شما را به مطالعه‌ی مقاله بیمه نیروهای مسلح دعوت می‌کنیم.)

در ادامه باید بگوییم که نحوه محاسبه عیدی ۱۴۰۲ کارکنان دولت، با توجه به قانون تصویب شده در هیأت وزیران در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۹، معادل مبلغ ۱۶۰۰۰۰۰۰ ریال است. این مبلغ تاییدی برا رقم تعیین شده برای بودجه در سال ۱۴۰۲ است.

نحوه محاسبه عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران در سال ۱۴۰۲
عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران در سال ۱۴۰۲، در بخش‌های تامین اجتماعی، دولت و نیروهای مسلح و کارمندان دولتی تابع قانون نحوه پرداخت عیدی به کارکنان دولت و تصمیم دولت است.عیدی بازنشستگان
بنابراین، با توجه به بودجه سال ۱۴۰۲ و با در نظر گرفتن این موضوع که در این بودجه مبلغ عیدی کارمندان ۱۶۰۰۰۰۰۰ است، هیات وزیران در جلسه ۱۵ بهمن ۱۴۰۰ مبلغی عیدی مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی و بازنشستگان کشوری و لشکری را نیز یک میلیون و ششصد هزار تومان تصویب کرد.
نحوه محاسبه عیدی سال ۱۴۰۲ برای کارگران با حداقل ۱۲ ماه کارکرد

براساس ماده واحده قانون مربوط به تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران، تمامی کارفرمایان کارگاه‌های مشمول قوانین کار موظف‌اند به هر یک از کارگران، به نسبت یک سال کار، معادل شصت روز آخرین مزد، مبلغی را به عنوان عیدی و پاداش سالانه پرداخت کنند.

این مبلغ نباید از معادل ۹۰ روز حداقل دستمزد روزانه قانونی کارگران تجاوز کند. براساس قانون عیدی کارگران تامین اجتماعی و با در نظر گرفتن این نکته که مزد روزانه در سال ۱۴۰۱ مبلغ ۱۳۹,۳۲۵ تومان تعیین شد، فرمول تعیین میزان پاداش آخر سال کارگران تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۲ به صورت زیر است:

بر طبق این قانون در حالت حداقل ۱۲ ماه کارکرد کارگر در یک کارگاه، حداقل عیدی سال ۱۴۰۲ برای کارگران، برابر با ۸,۳۵۹,۵۰۰ تومان و حداکثر میزان عیدی سال ۱۴۰۲ آن‌ها برابر با ۱۲,۵۳۹,۲۵۰ تومان است.
عیدی ۱۴۰۲ کارمندان، که شامل تمامی کارمندان دولت و نیرو‌های مسلح می‌شود، مبلغی است که بر اساس نظر هیئت وزیران تصویب و هر ساله برای تمام کارمندان به طور یکسان واریز می‌شود. قانون پرداخت عیدی و پاداش آخر سال کارمندان در سال ۱۳۷۴ تصویب شد؛ بر طبق این قانون، دولت موظف است هر ساله اعتباری از منابع خود را برای پرداخت عیدی به کارمندان تخصیص دهد و اعتبار مذکور اعم از نقدی یا غیر نقدی را به طور یکسان در بین کارمندان تقسیم کند. قانون پرداخت عیدی شامل کارکنان تمام وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، موسسات و شرکت‌های دولتی می‌شود.

هئیت وزیران هر ساله با برگزاری جلسه‌ای در بهمن ماه، میزان عیدی کارمندان و بازنشستگان کشوری و لشکری را تعیین می‌کند. در سال ۱۴۰۲، مبلغ عیدی کارمندان بر اساس تصمیم هیئت وزیران و بخشنامه معادل یک میلیون و هشتصد هزار تومان تعیین شد. البته این مبلغ برای کارمندانی که زیر یک سال در سازمان مربوطه مشغول به کار بوده‌اند، متفاوت است و بر اساس حاصل‌ضرب عیدی ماهیانه کارمند در تعداد ماه حضور او در محل کار محاسبه می‌شود.

 

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط