۲۲:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷

فوری برای بازنشستگان| سورپرایز ویژه یلدایی برای بازنشستگان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر ، تصویب افزایش حقوق بازنشستگان با شرایط خاص و براساس جدولی طراحی شده اجرایی می شود. بنابر پیگیری‌های صورت گرفته قرار است مابه‌التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان به حساب بازنشستگان تامین اجتماعی واریز ش...

حقوق بازنشستگان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر ، تصویب افزایش حقوق بازنشستگان با شرایط خاص و براساس جدولی طراحی شده اجرایی می شود. بنابر پیگیری‌های صورت گرفته قرار است مابه‌التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان به حساب بازنشستگان تامین اجتماعی واریز شود.

وی تصریح کرد:بر اساس جدول طراحی شده، حقوق بازنشستگان هر ماه از بیستم بر اساس حروف الفبا به حسابشان واریز خواهد شد. شایعاتی مبنی بر افزایش حقوق کارگران در نیم سال دوم مطرح شده که هنوز از سوی دولت اقدام نگرفته است.

سقف معافیت مالیاتی در نظر گرفته شده برای حقوق و دستمزد در کنار میزان افزایش حقوق شاغلان و بازنشستگان نشان می‌دهد که دولت در این بخش سیاست انقباضی را مد نظر قرار داده است. در حالی که نرخ تورم بالاتر از ۴۵ درصد است.

میزان افزایش حقوق برای شاغلان ۱۸ درصد و برای بازنشستگان بیست درصد پیش بینی شده است. میزان افزایش حقوق کارکنان همواره سیگنالی مهم برای میزان افزایش حقوق کارگران محسوب می‌شود. به عبارت دیگر پیش‌بینی‌ها بر این نکته استوار است که میزان افزایش حقوق کارگران به رغم رشد بالای تورم چیزی در همین حدود خواهد بود.

دولت از افزایش حقوق کارگران در نیمه دوم سال نیز طفره رفته و با اغاز سومین ماه از فصل پاییز هنوز تصمیمی در این زمینه اتخاذ نشده است. در این میان میزان معافیت مالیاتی در نظر گرفته شده برای حقوق و دستمزد تفاوتی با سال گذشته ندارد و سقف معافیت مالیاتی سالانه ۱۲۰ میلیون تومان و ماهانه ۱۰ میلیون تومان خواهد بود.

از طرفی سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان در برنامه هفتم توسعه را تشریح کرد. زنگنه سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه گفت: بر اساس مصوبه مجلس در برنامه هفتم توسعه‌، میزان افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به این صورت است که اگر شخصی هنگام بازنشستگی به عنوان مثال حقوقش ۵ برابر حداقل حقوق همان سال بوده، باید هم اکنون نیز حقوقش ۵ برابر حداقل حقوق سال جاری باشد.

بر اساس اخبار منتشر شده در خصوص میزان افزایش حقوق پیش‌بینی شده برای کارکنان دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۳، قرار است ۱۸ درصد به حقوق شاغلین و ۲۰ درصد به حقوق بازنشستگان لشکری و کشوری اضافه شود.

 

با توجه به ثابت ماندن میزان مالیات بر حقوق کارکنان شاغل و بازنشسته که شرح آن نیز در قانون بودجه سال ۱۴۰۳ ارائه شده عملاً افزایش واقعی حقوقها کمتر از میزان اعلام شده است.

بررسی سقف معافیت مالیاتی در تبصره ۱۶ بودجه سال ۱۴۰۳ نشان می‌دهد که مبانی تعریف شده به گونه‌ای است که حقوق‌های تا ۱۲۰ میلیون تومان در سال معاف از مالیات خواهد بود. از حقوق‌های ۱۲۰ تا ۱۶۸ میلیون تومان نیز ۱۰ درصد و حقوق‌های ۱۶۸ میلیون تومان تا ۲۷۶ میلیون تومان ۱۵ درصد مالیات دریافت می‌شود.

همچنین حقوق‌های از ۲۷۶ میلیون تومان تا ۴۰۸ میلیون تومان در سال نیز باید ۲۰ درصد و حقوق‌های بالای ۴۰۸ میلیون تومان نیز ۳۰ درصد مشمول مالیات خواهند شد.

بر این اساس درحالی که سقف معافیت مالیاتی ،مانند سال گذشته ۱۰ میلیون تومان اعلام شده است، عملا افزایش حقوق ۱۸ درصدی کارمندان با احتساب مالیات با واقعیت فاصله دارد.

طبق بررسی‌های آماری در پایان سال جاری نیز نرخ تورم در محدوده ۴۰ درصد خواهد بود که حتی افزایش واقعی ۲۰درصدی دریافتی حقوق‌بگیران نیز قدرت خرید افرادی که از حقوق ثابت برخوردار هستند را نیز حتی به میزان سال گذشته حفظ نخواهد کرد.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.

مطالب مرتبط

آخرین اخبار