06:22 - 1403/04/16

فوری؛راز پنالتی جنجالی کنعانی زادگان که فوتبال ایران را تکان داد فاش شد

آیا پنالتی کنعانی‌زادگان در بازی پرسپولیس و استقلال خوزستان تخطی از قوانین بود یا یک حرکت هوشمندانه؟ جدال داغ بر سر پارادینیا و خط باریک بین فریب و تاکتیک بار دیگر فوتبال ایران را درگیر حاشیه کرده است.

فوری؛راز پنالتی جنجالی کنعانی زادگان که فوتبال ایران را تکان داد فاش شد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، دنیای فوتبال بار دیگر شاهد جنجالی تازه بود. این بار، پنالتی “پارادینیا”ی محمدحسین کنعانی‌زادگان، مدافع پرسپولیس، در بازی مقابل استقلال خوزستان، بحث‌های داغی را در محافل فوتبالی به راه انداخته است.

آیا این ترفند جدید، که شامل مکث قبل از ضربه زدن به توپ برای فریب دروازه‌بان می‌شود، قانونی است؟ یا اینکه نوعی تقلب و سوء استفاده از قوانین به حساب می‌آید؟

ورزش سه مینویسد:پنالتی‌ها یک دنیاست. یک ضربه از یازده متری که به نظر گل کردنش ساده است ولی در واقع یک بازی روحی روانی بین زننده پنالتی و دروازه‌بان است. در گل شدن یک پنالتی حتی آمارها نیز نقش دارند. مسئولیت بزرگی که در ظاهر چندان بزرگ نیست ولی بار روانی زیادی روی بازیکن تحمیل می‌کند.

پنالتی‌ها نیز قوانین خودشان را دارند و انجمن بین‌المللی قوانین فوتبال که به نام IFAB شناخته می‌شود، برای پنالتی‌ها محدودیت‌هایی در نظر گرفته که بازیکن و گلر باید آنها را رعایت کنند.

1733130

IFAB تعیین می‌کند که توپ باید ثابت باشد و همه بازیکنان به جز دروازه‌بان باید “حداقل ۹.۱۵ متر از نقطه پنالتی، داخل زمین بازی و خارج از محوطه جریمه” فاصله داشته باشند. همچنین تخلفات را نیز توضیح داده است، مانند ورود زودهنگام یک هم‌تیمی، شوت بازیکن غیرمجاز، سبقت گرفتن از دروازه‌بان یا “پارادینیا”.

پارادینیا

پارادینیا” روشی برای زدن پنالتی است که شامل توقف قبل از ضربه زدن به توپ می‌شود تا دروازه‌بان زودتر واکنش نشان دهد. به این دلیل نامیده می‌شود که چند دهه پیش در بین بازیکنان برزیلی بسیار رایج بود و اگرچه زود در سراسر جهان گسترش یافت، IFAB بال‌های “پارادینیا” را قطع و استفاده از آن را مشروط کرد.

1882943

اگرچه درست است که پارادینیا کاملا ممنوع نیست، اما بسیار محدود شده و زننده پنالتی به دنبال راه‌های جدیدی برای بازی با ذهن دروازه‌بان باشد. در حال حاضر زننده پنالتی نمی‌تواند درست قبل از ضربه برای لحظاتی مکث کند تا دروازه‌بان را فریب دهد. در صورت انجام این کار ضربه باطل شده و بازیکن با کارت زرد جریمه می‌شود.

اگر زننده پنالتی پس از اتمام دویدن هنگام ضربه زدن به توپ تظاهر به ضربه زدن کند، داور به او هشدار و کارت زرد خواهد داد.

در پارادینیا چه چیزی مجاز است؟

نکته کلیدی در این قانون این است که ضربه زننده نمی‌تواند درست قبل از ضربه بایستد، اما می‌تواند در حین دویدن تظاهر کند. او می‌تواند در مسیر رسیدن به توپ سرعت گام‌های خود را کاهش دهد یا جهت گام خود را عوض کند، به شرطی که قبل از ضربه نهایی، یک قدم دیگر برندارد.

2024275

راه گریز دیگری که بازیکنان پیدا کرده‌اند، پریدن قبل از ضربه است. این را در بازیکنانی مانند لواندوفسکی، برونو فرناندز یا جورجینیو دیده‌ایم. پرشی گول زننده ولی IFAB هنوز این نوع فریب را ممنوع نکرده است. برونو در بازی اخیر پرتغال برابر اسلوونی نیز به همین شکل پنالتی خود را گل کرده بود.

جنجال اخیر در فوتبال ایران:

در فوتبال ایران نیز اخیرا پنالتی پارادینیا محمدحسین کنعانی‌زادگان در بازی پرسپولیس و استقلال خوزستان جنجال‌ساز شده است. در این صحنه، کنعانی‌زادگان قبل از ضربه پنالتی برای چند ثانیه مکث کرد و سپس به توپ ضربه زد. این حرکت با اعتراض شدید بازیکنان استقلال خوزستان روبرو شد و داور نیز پنالتی را از نو اعلام کرد.

بحث و گفتگو:

استفاده از پارادینیا در فوتبال موضوعی بحث‌برانگیز است. برخی از کارشناسان معتقدند که این روش فریب‌کاری است و باید به طور کامل ممنوع شود. در مقابل، برخی دیگر معتقدند که پارادینیا بخشی از بازی است و نباید آن را ممنوع کرد.

نظر شما چیست؟

شما چه نظری در مورد پارادینیا دارید؟ آیا فکر می‌کنید این روش باید به طور کامل ممنوع شود؟ یا اینکه معتقدید استفاده از آن تا حدی مجاز است؟ نظرات خود را در بخش نظرات زیر با ما به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط