۱۱:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۵

کلیپ سلامت

فریز تخمک برای چه کسانی توصیه میشود + ویدیو

سال‌هاست که امکان فریز تخمک برای زنان مجرد و فریز جنین و حتی تخمک برای متاهلین فراهم شده است؛ امکانی که شانس مادر شدن را برای ۱۵ تا ۲۰ سال برای هر زنی محفوظ نگه می‌دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،در جامعه امروزی ما سن ازدواج و فرزند آوری بالا رفته و شانس بارداری طبیعی در موارد زیادی و بویژه در سنین بالای ۴۰ سالگی با، اما و اگر‌های زیادی مواجه شده است. اما سال‌هاست که امکان فریز تخمک برای زنان مجرد و فریز جنین و حتی تخمک برای متاهلین فراهم شده است؛ امکانی که شانس مادر شدن را برای ۱۵ تا ۲۰ سال برای هر زنی محفوظ نگه می‌دارد.

اما همچنان چالش‌های زیادی ذهن زنان را برای بهره‌گیری از این روش‌های کمک باروری درگیر کرده است. دکتر آمنه لاهوتی، متخصص و جراح زنان و فلوشیپ نازایی در کمتر از یک دقیقه به دوازده سوال مهمی که ذهن اکثر خانم‌ها را برای تصمیم گیری در مورد فریز تخمک یا جنین درگیر می‌کند، پاسخ می‌دهد.

فریز تخمک برای چه کسانی توصیه میشود + ویدیو

فریز تخمک برای چه کسانی توصیه میشود + ویدیو

عوامل موثر بر مرگ زودرس سلول‌های باروری

او تاکید کرد: در این بین در برخی موارد به دلایلی نظیر مصرف دخانیات، عمل جراحی در ناحیه شکم و لگن به ویژه جراحی بر روی تخمدان، انجام شیمی‌درمانی و پرتودرمانی، ژنتیک فرد و سابقه یائسگی زودرس در خانواده و… مرگ سلول‌های باروری آنهم به صورت غیرطبیعی، با سرعت و تعداد بالاتری اتفاق می‌افتد.

چه کسانی کاندید فریز تخمک می‌شوند؟

این جراح و متخصص زنان و زایمان با اشاره به اینکه اگر خانمی با کاهش ذخایر تخمدان روبرو شود می‌تواند اقدام به حفظ قدرت باروری با ذخیره سلول‌های بافت تخمدان کند،‌ اظهار کرد: البته گاهی با زوجینی مواجه می‌شویم که مشکل ناباروری هم ندارند اما در آن مقطع خاص زندگی هم قصد بچه‌دار شدن ندارند و از آنجایی که ممکن است با افزایش سن خانم تعداد و کیفیت تخمک‌ها کاهش پیدا کند، این افراد هم می‌توانند اقدام به فریز تخمک یا جنین کنند.

او تاکید کرد: در واقع برای کسی که متاهل باشد پیشنهاد ما فریز جنین است ولی برای خانم‌های مجرد می‌توان فریز تخمک انجام داد. در مورد خانم‌هایی هم که به هر علتی نتوانند داروهای تحریک تخمک را دریافت کنند، اقدام به برداشت و فریز بخشی از بافت تخمدان می‌کنیم که بعدا با انتقال آن به بدن فعال شود.

اولین قدم برای فریز تخمک چیست؟

این فلوشیپ ناباروری و سقط مکرر، ادامه داد: کسی که قصد فریز تخمک دارد ابتدا باید به مراکز تخصصی درمان‌های باروری مراجعه کند تا تحت بررسی اولیه قرار گیرد و آزمایش خون از او گرفته شود؛ سپس در مرحله اولیه درمان، داروهای خوراکی طی دو هفته یا یک ماه برای خانم تجویز می‌شود. پس از آن دوره اصلی است که داروهای تحریک تخمک‌گذاری برای خانم تجویز می‌شود که پروسه آن حدود ۲ هفته زمان می‌برد.

وی افزود: البته برای خانم‌هایی که قرار است یک دوره شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی انجام دهند و محدودیت زمانی برایمان وجود دارد؛ به محض مراجعه به مرکز درمانی داروهای اصلی برای خانم تجویز می‌شود تا ظرف ۱۰ یا ۱۲ روز کار تکمیل شود که بتوانیم تخمک را برداشت کنیم که خانم به درمان بیماری اصلی‌اش برسد.

فریز تخمک در زنان و دختران چه تفاوتی دارد؟

محمداکبری درخصوص انجام پروسه فریز در دختران توضیح داد: فرایند مشاوره برای کسی که ازدواج نکرده و رابطه زناشویی نداشته است با یک خانم متاهل کمی متفاوت است اما نوع داروهای مصرفی و برداشت تخمک تفاوتی ندارد. در اندیشه معاصر ببینید

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط