17:45 - 1403/04/14

اجتماعی

فرق حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری ۱۴۰۳ در چیست؟

بازنشستگی برای کارکنان بخش دولتی به دو دسته اصلی تقسیم می‌شود که شامل بازنشستگان کشوری و بازنشستگان لشکری است.

بازنشستگان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصربه نقل از صفحه اقتصاد بازنشستگی برای کارکنان بخش دولتی به دو دسته اصلی تقسیم می‌شود که شامل بازنشستگان کشوری و بازنشستگان لشکری است.برای اطلاعات بیشتر اندیشه معاصر را دنبال کنید

فرق حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری ۱۴۰۳ در چیست؟

بازنشستگی برای کارکنان بخش دولتی به دو دسته اصلی تقسیم می‌شود که شامل بازنشستگان کشوری و بازنشستگان لشکری است.هر کدام از این سیستم‌ها قوانین و مقررات خاص خود را دارند که بر شرایط بازنشستگی، مزایا و حقوق بازنشستگی تأثیر می‌گذارد. در این مقاله به بررسی دقیق تفاوت‌های بازنشستگی کشوری و لشکری می‌پردازیمبازنشستگان لشکری چه کسانی هستند؟
این افراد کسانی هستند که در خدمت نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بوده‌اند و با رسیدن به سن مقرر قانونی، خدمت خود را به پایان رسانده‌اند. مقررات مربوط به بازنشستگی این کارکنان در قوانین نظامی کشور تعریف شده است.

این دسته از بازنشستگان کسانی هستند که در بخش‌های دولتی فعالیت داشته‌اند و با دستیابی به سن بازنشستگی ، به دوران کاری خود خاتمه داده‌اند. قوانین مربوط به بازنشستگی آن‌ها در قانون مدیریت خدمات کشوری و دیگر مقررات مرتبط تبیین شده است.

صندوق بازنشستگی کشوری، به عنوان یک نهاد بیمه‌گر مستقل که تحت نظارت وزارت رفاه و تامین اجتماعی فعالیت می‌کند، مسئولیت پرداخت مستمری و سایر مزایا را که تحت قوانین خاص بازنشستگی هستند، بر عهده دارد.

افرادی که مشمول قوانین و مزایای مربوط به بازنشستگان کشوری هستند در یکی از دسته‌های زیر قرار می‌گیرند:

کارکنان دولتی که تحت قانون مدیریت خدمات کشوری هستند.

بازنشستگان

فرق حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری ۱۴۰۳ در چیست؟

اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی عالی که مطابق آیین‌نامه استخدامی خود عمل می‌کنند.
قضاتی که در قوه قضائیه و دادگستری خدمت می‌کنند و تابع مقررات استخدامی قضایی هستند.
کارکنان رسمی وزارت امور خارجه که به عنوان کادر سیاسی فعالیت می‌کنند.
کارمندان ثابت شهرداری‌ها در سراسر کشور، به جز کارمندان شهرداری تهران.
کارمندان پیمانی که در سازمان‌های دولتی کار می‌کنند و متقاضی استفاده از مقررات بازنشستگی و وظیفه صندوق بازنشستگی کشوری هستند.
خویش‌فرمایان شامل کارکنان وزارت راه و ترابری که خود را بازخرید کرده‌اند و افرادی که مشمول ماده ۱۴۷ قانون برنامه چهارم توسعه می‌شوند.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط