۰۲:۳۲ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۴

سلامت

عمل بای پس لاغری چیست؟ + بهترین روش لاغری

عمل بای پس برای چه چیزی خوب است؟ بهترین روش لاغری چیست؟

لاغری کاهش وزن افزایش وزن

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، عمل بای پس یکی از روشهای پر طرفدار برای لاغری است که با عمل بای پس معده خود را کوچک میکنند و با توجه به این کمتر غذا میخورند و باعث لاغر شدن افراد میشود. برای مشاهده جزئیات بیشتر از عمل بای پس اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید و نظر خود را با ما در میان بگذارید.

عمل بای پس معده چیست؟

این عمل معده که به آن بای پس معده به روش Roux-en-Y (roo-w-wy) هم می‌گویند نوعی عمل لاغری معده است که در آن قسمت کوچکی از بالای معده بریده شده و از بقیه معده جدا می‌شود، سپس قسمتی از ابتدای روده کوچک هم بریده می‌شود و روده باریک مستقیماً به این معده کوچک شده وصل می‌شود.این جراحی شامل دو بخش است. در بخش اول، جراح قسمت بالای معده را برش می‌دهد و قسمت کوچکی از معده‌ی را می‌بندد. این قسمت کوچک‌تر به‌هم‌دوخته یا منگنه می‌شود تا کیسه‌ی کوچکی را ایجاد کند که تقریباً هم‌اندازه‌ی یک گردو است. کیسه‌ی جدید می‌تواند حدود ۳۰ گرم غذا را در خود نگه دارد، این در حالی است که معده‌ی معمولی می‌تواند حدود ۳ پیمانه غذا را در خود نگه دارد.در قسمت دوم جراحی بای پس معده، جراح متخصص گوارش قسمتی از روده‌ی کوچک را برش می‌دهد و آن را مستقیماً به کیسه‌ی تازه ایجاد شده متصل می‌کند. این کار باعث می‌شود طول روده کوچک کمتر باشد. با کاهش میزان مواد غذایی که معده می‌تواند نگه دارد و تغییر در نحوه‌ی جذب غذا، کمتر غذا می‌خورید و سریع‌تر احساس سیری می‌کنید که این امر به شما کمک می‌کند تا وزن از دست دهید.

لاغری

لاغری

عمل با لاپاراسکوپی

عمل به دو روش انجام می‌شود. در روش اول، جراح با ایجاد یک شکاف بزرگ در قسمت شکم، به جراحی معده و روده‌ها می‌پردازد. در روش دیگر، جراح یک دوربین بسیار کوچک به نام لاپاراسکوپ را به داخل شکم می‌فرستد که اجازه می‌دهد داخل بدن را دیده و لاپاراسکوپی را انجام دهد. به طور معمول، جراح برای عمل بای پس معده با لاپاراسکوپی، چهار تا شش شکاف کوچک در شکم بیمار ایجاد می‌کند و از طریق آنها، عملبرای لاغری را انجام می‌دهد. تصویر ریزدوربین لاپاراسکوپ، بر یک صفحه‌ی نمایشگر در اتاق عمل دیده می‌شود و بر اساس آن، جراحان می‌توانند بدون ایجاد شکاف‌های بزرگ در معده، به بررسی اورگان‌های داخلی بپردازند.

روش لاپاراسکوپی نسبت به روش کلاسیک، مزیت‌هایی دارد. از جمله‌ی آنها می‌توان به دوره‌ی نقاهت کوتاه‌تر، درد کمتر بعد از عمل و ریسک کمتر ایجاد عفونت در جراحات عمل، اشاره کرد. اگر می‌خواهید بدانید عمل بای پس معده چقدر طول می‌کشد، باید گفت که در این روش، جراحی حدود ۲ تا ۴ ساعت زمان می‌برد.

مزایای آن

یکی از عمل‌های جراحی است که باعث کاهش وزن طولانی مدت می‌شود. مقدار وزنی که در این عمل معده برای لاغری از دست می‌دهید به نوع جراحی و تغییر عادات سبک زندگی شما بستگی دارد. ممکن است در عرض دو سال حدود ۷۰ درصد یا حتی بیشتر از وزن اضافی خود را از دست بدهید.

علاوه بر کاهش وزن، عمل  معده ممکن است بیماری‌هایی را که اغلب مربوط به اضافه وزن است، بهبود بخشد یا برطرف کند. مثلا:

بیماری بازگشت اسید به مری
بیماری‌های قلبی
فشار خون بالا
کلسترول بالا
آپنه انسدادی خواب
دیابت نوع ۲
سکته
ناباروری

همچنین می‌تواند توانایی شما را برای انجام فعالیت‌های معمول روزانه بهبود بخشد؛ یعنی فعالیت‌هایی که اضافه وزن مانع انجام آن‌ها شده بود. این ویژگی در نهایت به بهبود کیفیت زندگی شما کمک می‌کند.

هدف از جراحی  چیست؟

هر جراحی با هدف خاصی انجام می‌شود. از طرفی همیشه برای انجام دادن یک جراحی، هدف باید ارزش هزینه را داشته‌باشد. هنگامی که شما خطر جراحی را می‌پذیرید و حاضر به تجربه‌ی ریسک‌ها و خطرات آن می‌شوید، باید اهداف آن مشخص و فوایدی داشته‌باشد. در ادامه به برخی از اهداف جراحی بای پس معده می‌پردازیم. به طور کلی ۳ هدف زیر بعد از انجام بای پس معده در نظر گرفته‌می‌شوند؛

حجم معده کاهش پیدا می‌کند
غذا مسیر کوتاه‌تری را تا دفع طی می‌کند
مقدار هورمون‌ها و متابولیسم عملکرد روده تغییر می‌کند.

هزینه ی عمل

همان‌طور که گفتیم، در جراحی بای پس معده، از تکنیک‌ها و روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. به همین دلیل، هزینه‌ی عمل نیز بر اساس روش جراحی، متفاوت خواهد بود. اما به طور حدودی، هزینه‌ی این عمل، ۵۰ میلیون تومان برآورد می‌شود. گرچه رقم نهایی، تنها پس از مشورت با پزشک و تجویز روش مناسب جراحی، مشخص خواهد شد.

آیا عمل برگشت پذیر است؟

در روش کلاسیک، خیر، اما در برخی تکنیک‌های جدید، امکان برگشت وجود دارد. در هر صورت، عمل  به تنهایی کافی نیست و بیمار باید بعد از عمل، رژیم غذایی کاملاً متفاوتی داشته باشد تا عمل دچار برگشت نشود.

عمل  چند ساعت طول می کشد؟

طول عمل  نسبتاً زیاد است و حداقل دو ساعت در نظر گرفته می‌شود. با توجه به شرایط بیمار، مدت زمان عمل بای پس معده می‌تواند طولانی‌تر شود.

عمل بای پس

تاثیرگذاری عمل

خیلی اوقات، از بیمارانی که سابقه‌ی جراحی بای پس معده دارند، پرسیده می‌شود: از عمل بای پس معده راضی هستین؟ اما میزان رضایت از این عمل، به عوامل مختلفی بستگی دارد. مراقبت‌های بعد از عمل در این زمینه، ضروری هستند. باید گفت که این عمل طول ریکاوری بلندمدتی دارد و انجام دقیق توصیه‌های متخصص گوارش، برای گذراندن دوران ریکاوری و داشتن یک بدن سالم‌تر، حیاتی است. فردی که تحت این جراحی قرار می‌گیرد، باید سبک زندگی خود را متناسب با آن تغییر دهد تا دچار عوارض بلندمدت ناشی از عمل نشود.

طبق تحقیقات، این عمل در درمان دیابت، فشار خون بالا و چاقی شدید، بیشتر از ۸۵ درصد موثر بوده است.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط

آخرین اخبار