عصر امام صادق (ع)، یکی از طوفانی‌ترین ادوار تاریخ اسلام

امام صادق (ع) مبارزی نستوه و خستگی‌ناپذیر در میدان فکر و عمل و مؤسس نهضت عظیم فکری است که در دانشگاه وی تنها شیعیان کسب فیض نمی‌کردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ حجت الاسلام‌والمسلمین تقوایی، کارشناس مذهبی درباره گفت: عصر امام صادق (ع) یکی از طوفانی‌ترین ادوار تاریخ اسلام است چراکه آن زمان انقلاب‌های پیاپی گروه‌های مختلف، رخ می‌داد، که انقلاب ابوسلمه در کوفه و ابومسلم در خراسان از مهم‌ترین آن‌ها بوده است.

این کارشناس مذهبی ادامه داد: امام جعفر صادق (ع) زمانی به امامت رسید که به دلیل اقدامات طاغوتیان زمان، اسلام کمرنگ شده بود و تنها نامی از اسلام باقی بود.

حجت‌الاسلام تقوایی می‌گوید: پس از رحلت پیامبر (ص) و شهادت ائمه در یک فرصت زمانی مناسب امام صادق (ع) اقدام به احیای مکتب اسلام کرده و بسیاری از حکام را که در غربت بودند احیا و زنده کرد.

وی افزود: امام صادق(ع) امام صادق(ع) در ظلمت بحران‌ها، دنیای شیعه را به فروغ تعالیم خویش روشنی بخشید و حقیقت اسلام را از آلایش انحرافات و گزند فریبکاران حفظ کرد.او آن قدر فقه و دانش اهل بیت را گسترش داد و زمینه ترویج احکام و بسط کلام شیعی را فراهم ساخت که مذهب شیعه به نام او به عنوان مذهب جعفری شهرت یافت.

این کارشناس مذهبی در پایان اظهار کرد: امام صادق (ع) حدود چهار هزار نفر شاگرد را تربیت کردند، به عنوان مثال می‌توان به بزرگانی همچون هشام‌بن‌حکم و محمد‌بن‌مسلم و زراره اشاره کرد که هشام‌بن‌حکم را در علم کلام و اعتقادات، محمد‌بن‌مسلم و زراره را در مباحث فقهی و حدیثی پرورش دادند. آن اندازه که دانشمندان و راویان از دانش امام بهره برده و از ایشان حرف و حدیث نقل کرده اند از هیچ یک از دیگر ائمه نقل نکرده اند.سه تن از بزرگان شیعه، اقدام به گردآوری و نوشتن چهار مجموعه کتاب روایی کردند که به کتب اربعه معروف هستند.

 

پایان*/

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.