۲۳:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۶

عصر امام صادق (ع)، یکی از طوفانی‌ترین ادوار تاریخ اسلام

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ حجت الاسلام‌والمسلمین تقوایی، کارشناس مذهبی درباره گفت: عصر امام صادق (ع) یکی از طوفانی‌ترین ادوار تاریخ اسلام است چراکه آن زمان انقلاب‌های پیاپی گروه‌های مختلف، رخ می‌د...

جایگاه معنوی و علمی امام صادق علیه السلام نزد علمای اهل سنت

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ حجت الاسلام‌والمسلمین تقوایی، کارشناس مذهبی درباره گفت: عصر امام صادق (ع) یکی از طوفانی‌ترین ادوار تاریخ اسلام است چراکه آن زمان انقلاب‌های پیاپی گروه‌های مختلف، رخ می‌داد، که انقلاب ابوسلمه در کوفه و ابومسلم در خراسان از مهم‌ترین آن‌ها بوده است.

این کارشناس مذهبی ادامه داد: امام جعفر صادق (ع) زمانی به امامت رسید که به دلیل اقدامات طاغوتیان زمان، اسلام کمرنگ شده بود و تنها نامی از اسلام باقی بود.

حجت‌الاسلام تقوایی می‌گوید: پس از رحلت پیامبر (ص) و شهادت ائمه در یک فرصت زمانی مناسب امام صادق (ع) اقدام به احیای مکتب اسلام کرده و بسیاری از حکام را که در غربت بودند احیا و زنده کرد.

وی افزود: امام صادق(ع) امام صادق(ع) در ظلمت بحران‌ها، دنیای شیعه را به فروغ تعالیم خویش روشنی بخشید و حقیقت اسلام را از آلایش انحرافات و گزند فریبکاران حفظ کرد.او آن قدر فقه و دانش اهل بیت را گسترش داد و زمینه ترویج احکام و بسط کلام شیعی را فراهم ساخت که مذهب شیعه به نام او به عنوان مذهب جعفری شهرت یافت.

این کارشناس مذهبی در پایان اظهار کرد: امام صادق (ع) حدود چهار هزار نفر شاگرد را تربیت کردند، به عنوان مثال می‌توان به بزرگانی همچون هشام‌بن‌حکم و محمد‌بن‌مسلم و زراره اشاره کرد که هشام‌بن‌حکم را در علم کلام و اعتقادات، محمد‌بن‌مسلم و زراره را در مباحث فقهی و حدیثی پرورش دادند. آن اندازه که دانشمندان و راویان از دانش امام بهره برده و از ایشان حرف و حدیث نقل کرده اند از هیچ یک از دیگر ائمه نقل نکرده اند.سه تن از بزرگان شیعه، اقدام به گردآوری و نوشتن چهار مجموعه کتاب روایی کردند که به کتب اربعه معروف هستند.

 

پایان*/

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.

مطالب مرتبط