00:02 - 1403/04/22

مذهبی

عاشورای ۱۴۰۳ چه روزی است

عاشورای امسال در چه تاریخی است/ عاشورل چیست ؟ جزئیات را در اندیشه معاصر ببینید

حسین

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، عاشورا یکی از روزهای مذهبی شیعیان است که در آن روز مردم به عزاداری مشغول هستند و برای امام حسین و یاران ایشان مراسم میگیرند. در روز عاشورا خیلی از افراد نذری میدهند چرا که حاجت های خود را از خدا گرفتند. عاشورا روزی است که مردم باید عزت را از مولای خود یعنی امام حسین یاد بگیرند. برای با خبرشدن از جزئیات بیشتر و کسب اطلاعات بیشتر اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

تاریخ تاسوعا و عاشورا ۱۴۰۳

تاریخ دقیق روز تاسوعا سال ۱۴۰۳ در تقویم شمسی برابر با دوشنبه ۲۵ تیر، در تقویم قمری نهم محرم ۱۴۴۶ و در تقویم میلادی ۱۵ جولای ۲۰۲۴ است.
تاریخ دقیق روز عاشورا سال ۱۴۰۳ در تقویم شمسی برابر با سه شنبه ۲۶ تیر، در تقویم قمری دهم محرم ۱۴۴۶ و در تقویم میلادی ۱۶ جولای ۲۰۲۴ است.

عاشورا

عاشورا

تاریخ اربعین ۱۴۰۳

تاریخ اربعین در تقویم شمسی برابر با یکشنبه ۴ شهریور ۱۴۰۳ است.
تاریخ اربعین در تقویم میلادی برابر با ۲۵ آگوست ۲۰۲۴ است.
تاریخ اربعین در تقویم قمری با ۲۰ صفر ۱۴۴۶ برابر است./ایمنا

روز عاشورا در کشورهای مختلف

از ارامنه ایران که به احترام هموطنان خود در محرم سیاه می‌پوشند تا زرتشتیان که امام سوم شیعیان را داماد ایرانیان می‌دانند (زیرا او همسر شهربانو، دختر یزدگرد بوده)، جوامع مسلمان و غیرمسلمان به غیر از ایران در اقصی نقاط جهان مراسم عاشورا را به شیوه خود برگزار می‌کنند. برخی محققان و مورخان نیز با اشاره به همزمانی تقریبی عاشورا با کیپور ریشه مراسم عاشورا را در این مراسم مذهبی یهودی جسته‌اند.

تقریبا در تمام کشورهای عربی رسم بر این است که مسلمانان، اعم از شیعه و سنی در روزهای تاسوعا و عاشورا به مسجد می‌روند، نماز جماعت می‌خوانند، روزه می‌گیرند و نذری می‌دهند. برخی از روحانیون سنی عربستان امسال نیز همچون سال‌های گذشته مومنان را به عبادت و روزه در روزهای نهم و دهم محرم دعوت کرده اند. بیشتر آنها در عین حال عزاداری محرم را بدعت در اسلام می‌دانند.

عاشورای اهل سنت

اما عجیب‌تر از آن سوگواری اهل سنت در ماه محرم است. با آن که دشمن امام حسین و آمر قتل او، یزید خلیفه اهل سنت بود، حتی برخی از اهل سنت هم در مناطق مختلف جهان در روز عاشورا سوگواری می‌کنند. خاستگاه سوگواری سنی‌ها برای امام شیعیان معلوم نیست، اما ممکن است تطبیق این واقعه با یک فرهنگ، اسطوره یا مراسم خاص محلی که از قبل وجود داشته، یا مجاورت و همزیستی با جامعه شیعه مذهب دلیل آن باشد.

در جهان عرب، شمال آفریقا، قفقاز و حتی پاکستان و افغانستان، در استان‌های کاملا سنی‌نشین ، عزاداری روز عاشورا انجام می‌شود.

چرا تاریخ روز عاشورا هر سال تغییر می کند؟

روز عاشورا در ایران، ۱۰ محرم، روز شهادت امام حسین (ع) است. و به علت قمری بودن این تاریخ در ایران روز عاشورا تاریخ هجری شمسی ثابتی ندارد و هر ساله این روز در تقویم شمسی ما در حال گردش است.

این اتفاق به این خاطر می افتد که تعداد روز های ماه قمری ۳۵۴ روز است و تعداد روز های شمسی ۳۶۵ روز که در سال کبیسه به ۳۶۶ روز نیز تغییر پیدا می کند. از این رو روز های ماه قمری با روز های ماه شمسی و میلادی کاملا متفاوت است و در هر سال ۱۱ روز و یا بیشتر تغییر پیدا می کند و به موجب همین تغییرات ۲۰ صفر یعنی روز عاشورا حسینی در هر سال شمسی و میلادی یک روز متفاوت را نشان می دهد./آلامتو

عاشورا (به عربی: عَاشُورَاء‎) همچنین به روز عاشورا معروف است دهمین روز از ماه محرم در گاه‌شماری هجری قمری است، برای مسلمانان، عاشورا روزی است که موسی و بنی اسرائیل توسط خداوند از فرعون نجات یافتند و راهی در دریا ایجاد کردند. و مصادف است با روزی که حسین بن علی، نوهٔ پیامبر اسلام، محمّد، در نبرد کربلا کشته شد. جنبش جهانی اهل سنت این روز را به عنوان روز ملی شهیدان امت مسلمان تحت هدایت سید امام حیات گرامی می‌دارد اهل سنت روزه گرفتن در این روز را سنّت می‌دانند.

عاشورا برای شیعیان اوج یادآوری ماه محرم، و مراسم بزرگداشت مرگ حسین بن علی و خانواده‌اش و حامیانش در نبرد کربلا در ۱۰ محرم در سال ۶۱ هجری قمری است. اولین سوگواری برای این حادثه تقریباً بلافاصله پس از نبرد آغاز شد. مرثیه‌های مردمی توسط شاعران برای بزرگداشت نبرد کربلا در دوران امویان و عباسیان سروده شد و اولین مراسم عزاداری عمومی در سال ۹۶۳ بعد از میلاد در زمان سلسله آل بویه روی داد.

این روز در الجزایر، ایران، پاکستان، لبنان، بحرین، عراق و هند به یک تعطیلی رسمی تبدیل شده‌است و بسیاری از جوامع قومی و مذهبی در آن شرکت دارند.

عاشورای سال ۶۱ هجری قمری طبق بعضی محاسبات نجومی با توجه به گاه‌شماری هجری قمری هلالی با سه شنبه، ۲۰ مهر سال ۵۹ هجری خورشیدی (۹ اکتبر ۶۸۰ میلادی) برابر است اما براساس محاسبات جدولی گاه‌شماری هجری قمری قراردادی این روز با چهارشنبه، ۲۱ مهرماه خورشیدی (۱۰ اکتبر میلادی) همان سال تطبیق داده می‌شود.

شعار محرم ۱۴۰۳

عبارت «آزادگان عالم در خیمه حسین‌اند» با هشتگ #طرف_درست_تاریخ به‌عنوان شعار مشترک جامعه محبان اهل‌بیت (ع) و هیئت‌های عزاداری در ایام محرم و صفر ۱۴۰۳ انتخاب شد./ایمنا

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط